Lenkijoje ir Ukrainoje vykstančiame Europos futbolo čempionate lietuvius galima sutikti savanorių gretose ir žiūrovų tribūnose. Įspūdžiais pasidaliję pasakojo ir apie atranką su Vitalijumi Kličko ir apie nakvynę ant suoliuko geležinkelio stotyse.
Nacionalinės Lietuvos futbolo rinktinės nėra Europos čempionate, tačiau lietuviškų akcentų ten tikrai rasti galime: ne tik tarp aistruolių, tačiau ir tarp savanorių. Tapti vienu iš jų ir gyvai pamatyti tokias žvaigždes kaip Wayne'ą Rooney ar Cristiano Ronaldo savo akimis iš 25 tūkstančių buvo suteikta tik 5, 5 tūkst.
Du futbolo aistruoliai – lietuviai Mantas Zubka ir Lukas Andrikis – taip pat sugalvojo išbandyti laimę sudalyvauti šioje savanorių atrankoje. Ir jiems pavyko. Vaikinai sako, kad kai pamatė savo pavardes savanorių sąraše, jokių abejonių neliko. „Nesvarbu Ukrainoje ar Lenkijoje – mes važiuosime ten“, – pasakojo du draugai.
Atrinko bokso čempionas V. Kličko
Rinkti savanorius ne tokia paprasta užduotis: ukrainiečiai į ją pasikvietė net patį pasaulio profesionalų bokso sunkaus svorio čempioną ukrainietį Vitalijų Kličko.
„Matėme jį tik kartą. Ar paliko įspūdį? Visai aukštas vaikinukas“, – juokauja Mantas ir Lukas. Lietuviams dabar tenka savanoriauti Kijeve.
„Savanorių atranka vyko anglų kalba, tačiau į mus – lietuvius – kreipiamasi kartais rusiškai. Aš klausiu angliškai, o man atsako rusiškai. Tada pasakiau, kad esu iš Lietuvos ir, deja, nemoku rusiškai. O man atrėžė: „Jeigu tu iš Lietuvos, vadinasi, turi mokėti rusų kalbą“, – ne itin maloniais įspūdžiais dalijosi Mantas.
Lietuvius galima sutikti bare
„Su savimi dažnai nešiojamės fotoaparatą. Įėję į vieną barą nusipirkti atsigerti sutikome keletą jaunuolių. Jie kalbėjo „laužyta“ anglų kalba ir reikalavo juos nufotografuoti. Tada išgirdau, kai vienas jų pradėjo kalbėti lietuviškai. Aš jiems lietuviškai ir sakau: „Tai jus nufotografuoti?“ Jie į mane atsisuko ir sako: „Tu lietuvis? Kaip gerai, nes mes jau penkiasdešimto žmogaus prašome nufotografuoti, o jie niekaip to nesupranta. Tik savi supranta savus“, – linksmą nuotykį prisiminė Lukas.
„Daug lietuvių čia sutikti neteko. Matyt todėl, kad mes Lietuvoje gyvename krepšinio ritmu. Bet tikimės, kad kada nors tai pasikeis“, – vylėsi Mantas ir Lukas.
Savanoriams skirta patalapa (nuotr. asm. archyvo)
Ant skruostų Lietuvos vėliava
Jolanta ir Paulius Stalioniai ne savanoriai, o žiūrovai. Jau daugiau nei trejus metus gyvenantys Vokietijoje, Berlyne, į Lenkiją jie atvažiavo palaikyti būtent šios šalies rinktinės.
„Visoje Vokietijoje labai tikimasi iškovoti Europos čempionato auksą. Čia atvažiavus teko sutikti kelis lietuvaičius, jie taip pat palaiko vokiečius. Buvo lengva juos atskirti. Jie buvo išsipaišę veidus: vienoje skruosto pusėje – Vokietijos, kitoje – Lietuvos vėliavos. Taigi, rasti lietuviškų akcentų šiame Europos čempionate tikrai galima“, – sako J. Stalionienė.
„Tada mes irgi pagalvojome. Kodėl gi neišsipaišius Lietuvos vėliavos ant kažkurio skruosto? Visgi esame lietuviai, nors ir čia nedalyvaujame. Taip ir padarėme: vienoje pusėje – Vokietija, kitoje – Lietuva“, – pasakoja P. Stalionis.
„Teko čia sutikti nemažai lietuvių. Visi dauguma gyvenantys Vokietijoje arba Anglijoje. Tarp užsienio lietuvių futbolas populiaresnis nei krepšinis“, – tvirtina Jolanta ir Paulius.
Žino Lietuvos krepšininkus ir V. Alekną
Vroclave savanoriaujanti 26 metų kaunietė Urtė Serapinaitė sako, kad po lenkų pralaimėjimo Čekijos rinktinei sirgaliai buvo itin nepatenkinti: „Lietuva – krepšinio šalis, o Lenkija – futbolo. Sirgaliai tikrai nepatenkinti, kad jų mylima komanda nepateko į kitą etapą. Jie daug ko tikėjosi iš šio čempionato“, – pasakoja Urtė.
„Čia atvažiavus teko apsigyventi su merginomis iš Čekijos ir Ispanijos. Jos labai daug klausinėjo apie Lietuvą. Čekė net nežinojo, kur ji yra, tuo tarpu ispanė puikiai žino, kas yra Šarūnas Jasikevičius ir Martynas Pocius. Ji – didžiausia Madrido „Real“ gerbėja. Be to ji sakė, kad lietuvių krepšininkai iš tiesų gražūs, – juokiasi šiuo metu Vroclave savanoriaujanti lietuvaitė. – Todėl tenka kartais vieną kitą patraukti per dantį dėl krepšinio.“
„Taip pat susipažinau su vienu vaikinu iš Vengrijos. Paminėjus, kad esu iš Lietuvos, jis iš karto paklausė, ar žinau Virgilijų Alekną. Nustebau, nes dauguma klausinėja tik apie krepšininkus. Tačiau pasirodo, žmonės žino ir vieną geriausių disko metikų pasaulyje. Be to jis priminė 2004 metų Atėnų olimpines žaidynes, kuomet vengrų disko metikas buvo diskvalifikuotas dėl dopingo ir V. Alekna užėmė pirmą vietą. Taigi pasveikino mane su pergale“, – pasakoja Urtė.
Savanorių pramogos (nuotr. asm. archyvo)
Miega įvairiose vietose
Iš Vilniaus į Poznanę atvykę futbolo sirgaliai – broliai Romualdas ir Saulius Bereikos dėl nakvynės nesirūpino: „Negalime mokėti už brangią nakvynę. Čia kainos iš tiesų aukštos, todėl miegame ant suoliukų arba geležinkelio stotyse.“
„Socialiniame tinkle „Facebook“ pamatėme, kad lenkai siūlo miegoti ant suolelių arba upės pakrantėse, jeigu sunku sumokėti už nakvynę, kokiame nors viešbutyje. Todėl mes nusprendėme taip ir padaryti. Pasirodo, ne mes vieni, kurie taip sugalvojo, jų yra daug“, – sako R. Bereika.
„Lenkai pasirūpino, kad geležinkelio stotys nėra uždaromos nakčiai ir nesame žadinami“, – pasakojo R. Bereika.
„Kijeve susitiksime daugiau lietuvių. Mes irgi norime dalyvauti šiame futbolo čempionate. Mes kartu visur nešamės Lietuvos vėliavą, norime būti šio čempionato dalimi. Juk toks įvykis tik kartą per ketverius metus. Todėl negalime praleisti tokios progos“, – sako S. Bereika.