• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

LeBronas Jamesas spalio 18 d. pradės 20-ąjį savo NBA sezoną. Čempionato starte „Karaliaus“ atstovaujamas Los Andželo „Lakers“ išvykoje susitiks su titulą ginančiu San Francisko „Golden State Warriors“ klubu.

18

LeBronas Jamesas spalio 18 d. pradės 20-ąjį savo NBA sezoną. Čempionato starte „Karaliaus“ atstovaujamas Los Andželo „Lakers“ išvykoje susitiks su titulą ginančiu San Francisko „Golden State Warriors“ klubu.

REKLAMA

38-ąjį gimtadienį gruodį švęsiantis L. Jamesas neseniai pratęsė sutartį su „Lakers“ dar dviem sezonams. Tai reiškia, kad keturis kartus NBA čempionas savo 40-ąjį gimtadienį ruošiasi sutikti grumdamasis dėl pergalių stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje.

LeBronas nuo pat savo karjeros pradžios yra vienas daugiausiai aistrų keliantis krepšininkas visoje lygoje. Vieni jį dievina, kiti – nekenčia, bet abejingų nėra.

Naujienų portalas tv3.lt  NBA sezono starto išvakarėse pateikia 20 įdomių faktų apie LeBrono gyvenimą ir karjerą, kurių, galbūt, nežinojote.

REKLAMA
REKLAMA

LeBronas niekada nesimatė su savo tėvu

Gloria James būsimos NBA superžvaigždės susilaukė būdama vos 16-likos. LeBrono tėvas Anthony McClellandas buvo atsitiktinis sekso partneris ir nusikaltėlis. Gloria ir Anthony niekada nebuvo pora, o LeBronas niekada nebuvo susitikęs su savo tėvu.

REKLAMA

LeBrono vaikystė buvo itin sudėtinga. Glorios mama mirė LeBronui būnant vos trejų, o netrukus mama su mažamečiu atsidūrė gatvėje. LeBronas su mama gyvenamąją vietą keitė kas kelis mėnesius, apsistodavo pas giminaičius, būsima NBA žvaigždė naktis leisdavo miegodama ant sofos.

Ketvirtoje klasėje LeBronas buvo priverstas kraustytis net 4 kartus ir praleisti daugiau nei pusę mokslo metų.

A. McClellandas į sūnaus gyvenimą bandė grįžti 2002-aisiais – likus metams iki NBA naujokų biržos. Vis tik mama ir artimiausia aplinka tėvui to padaryti neleido.

REKLAMA
REKLAMA

L. Jamesas visuomet pažymi, kad jį, kaip asmenybę, suformavo mama. Tuo metu apie tėvą jis atsiliepia lakoniškai: „Tėvo nebuvimas šalia mane įkvėpė būti geresniu tėčiu savo vaikams“, – yra sakęs LeBronas.

Lemtinga trauma, nukreipusi į krepšinį

LeBronas, kaip ir dauguma amerikiečių, turi didelę aistrą amerikietiškam futbolui. Daugelį metų jis šiai sporto šakai skyrė didžiulį dėmesį – vidurinėje mokykloje buvo savo komandos žvaigždė, padėjo Ohajo komandai patekti į Valstijos čempionato pusfinalį ir buvo išrinktas į simbolinę Valstijos rinktinę. LeBronas turėjo visas galimybes siekti karjeros NFL profesionalų lygoje.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik būdamas 16-likos rungtynių metu LeBronas susilaužė riešą, o traumos gydymas užtruko 2  mėnesius. Norėdamas geriau pasiruošti artėjančiam krepšinio sezonui LeBronas nusprendė nesiblaškyti – atsisakė amerikietiško futbolo ir susitelkė ties NBA svajone.

Nuo benamio iki protu nesuvokiamų turtų

LeBronas įkūnija amerikietiškos svajonės siekiamybę. Tai jį daro itin populiariu, o daugelis žmonių jį laiko sektinu pavyzdžiu. Nepritekliuje augęs LeBronas šiandien Beverli Hilse turi karališką vilą, kurios vertė siekia 36 milijonus JAV dolerių. Šiose valdose yra teniso kortai, kino teatras, du svečių namai, septyni vonios kambariai ir keturi miegamieji, iš kurių atsiveria pasakiškas vaizdas į Ramųjį vandenyną.

REKLAMA

Tarp LeBrono automobilių – „Lamborghini Aventador“ (vertė 670  tūkstančių JAV dolerių), „Ferrari 458 Spider“, 1957-ųjų „Chevrolet Impala“ ir „Chevrolet Camaro SS“.

Išgelbėjo gyvybę kitai NBA žvaigždei

Daugelį vasarų LeBronas praleidžia atostogaudamas su geriausiais savo bičiuliais, tarp kurių yra tokie žinomi krepšininkai kaip Chrisas Paulas ir Carmelo Anthony.

2003 m. kompanija nardė Atlanto vandenyne, kai C. Anthony netikėtai nuslydo nuo valties ir atsidūrė vandenyje. Jeigu ne greita LeBrono reakcija, atostogos Bahamų salose galėjo pasibaigti tragiškai.

REKLAMA

Silpnybė maistui ir vynui

Nors LeBronas sudaro pavyzdingo atleto įspūdį, krepšininkui nesvetimos žmogiškos silpnybės. Karalius neatsispiria įvairiems saldumynams, desertams ir prancūziškiems skrebučiams. Pavyzdžiui, savo gimtadienio proga jis visada skanauja vokiško stiliaus šokoladinį tortą.

Tačiau labiausiai jis mėgsta tradicinį meksikietišką „tacos“ patiekalą. NBA žvaigždė netgi bandė patentuoti žymiąją frazę „Taco Tuesday“, tačiau JAV patentų ir prekės ženklų tarnyba tokį krepšininko prašymą atmetė. Tarnyba savo sprendimą motyvavo argumentuodami, kad „Taco Tuesday“ JAV maisto kultūroje yra pernelyg paplitusi frazė, kad galėtų priklausyti tik vienam asmeniui. Netgi jeigu jis yra Karalius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

LeBronas neslepia, kad esant progai mėgaujasi taure raudonojo vyno. Vien 2020–2021 m. sezone jis po rungtynių vykdavusiose spaudos konferencijose atskleisdavo, kad nekantrauja grįžti namo, kur jo laukia butelis vyno. LeBronas pusiau juokais yra tituluojamas neoficialiu NBA vyno mėgėjų klubo prezidentu, o jo pavaduotojais – Jimmy Butleris, Dwyane‘as Wade‘as ir C. Anthony.

Mėgstama muzika

2019 m. gruodį LeBronas pasidalino savo grojaraščiu, kurio klauso prieš rungtynes. „Revenge SZN“ pavadintame grojaraštyje galima rasti Nipsey Hussle, YG, Anderson Paak, Jay-Z, Biigie ir 2 Pac, Drake‘o ir Meek Mill atlikėjų kūrinius.

REKLAMA

Būtent 2019–2020 m. sezoną LeBronas vilkėdamas „Lakers“ aprangą ketvirtą kartą tapo NBA čempionu.

Kreidos kultas

Ore prieš rungtynes pasklindantis kreidos miltelių debesys – dar vienas ikoninis momentas, suteikiantis LeBronui išskirtinumo ir savotiškos mistikos. Įsitrinti delnus smulkinta kreida ir išmesti ją į orą neatsiejama Jameso įvaizdžio dalis tapo nuo pat jo debiutinio 2002–2003 m. sezono.

REKLAMA

„Kodėl tai pradėjau? Gerbėjams tai tiesiog patiko“, – kalba LeBronas.

Per ilgą savo karjerą NBA lygoje jis šį ritualą buvo kelis kartus sustabdęs, o po to vėl pradėjęs. Įdomu, kaip bus šį sezoną?

LeBronas yra „Liverpool“ akcininkas

„Kai tapau NBA krepšininku, tą pačią sekundę tapau ir verslininku. Mėgaujuosi tuo“, – sako pinigus sumaniai investuojantis LeBronas.

2011 m. krepšininkas įsigijo legendinio futbolo klubo „Liverpool“ akcijų ir tapo jo dalininku. Įvairių šaltinių teigimu, LeBronas į klubą investavo apie 6,5 milijonų JAV dolerių, o šiuo metu jo turimų akcijų vertė siekia 43 mln. dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Miegas

Įvairių šaltinių duomenimis, LeBronas pirmaisiais savo karjeros metais, kol neturėjo vaikų, miegodavo po 12 valandų per parą.

Šiuo metu atletas miegui stengiasi skirti mažiausiai 8 valandas per parą.

Dvigubi standartai ieškant teisybės

LeBronas nuolat patenka į įtakingiausių pasaulio asmenybių sąrašą ir nevengia imtis politinių temų. Jis yra vienas iš labiausiai juodaodžių teises ginančių sportininkų visame pasaulyje. LeBronas ne kartą konfliktavo su JAV prezidentu Donaldu Trumpu ir netgi atsisakė kvietimo į Baltuosius rūmus, kuriuose įprastai apsilankydavo visos NBA čempionų titulą iškovojusios komandos.

REKLAMA

LeBronas visada būna tarp pirmųjų NBA krepšininkų, kuris pasisako rasizmo ir žmonių nelygybės klausimais.

Vis tik krepšinio mėgėjai pastebi Karaliaus taikomus dvigubus standartus. 2019 m. tuometinis Hjustono „Rockets“ generalinis vadybininkas Darylas Morey savo „Twitter“ paskyroje išreiškė palaikymą Honkonge vykstantiems protestams, kuriais siekta atkreipti dėmesį į pamatines žmonių teises ribojančią komunistinę Kinijos valdžią. Netrukus šis įrašas sukėlė neregėto masto skandalą, o už lygybę ir žmonių teises įprastai itin aktyviai pasisakantis LeBronas šįkart išplatino kur kas atsargesnę nuomonę.

REKLAMA

„Manau, kad tai yra dar viena tema, kurią turėtume palikti už uždarų durų. Manau, kad pasimokysime iš šios situacijos ir suprasime, ką galime sakyti ar rašyti „Twitter“. Visi kalbame apie kalbos laisvę. Taip, mes ją turime, tačiau ji gali turėti ir neigiamų pasekmių, jei bus galvojama tik apie save patį“, – socialiniame tinkle rašė L. Jamesas.

Tokie Karaliaus pareiškimai nustebino ir supykdė daugelį krepšinio gerbėjų. Tai pakurstė kalbas apie vertybinį LeBrono dviveidiškumą ir kalbėjimą apie lygias teises tik tada, kai tai jam patogu.

REKLAMA
REKLAMA

Kinija yra viena iš pagrindinių  strateginių NBA partnerių, o parduodamos TV transliacijos NBA organizacijai generuoja milžiniškus pelnus.  

Arogantiškasis „Sprendimas“

2010 m. LeBronas paliko Klivlandą ir pakėlė sparnus į Majamį. Savo sprendimą jis pranešė specialioje JAV sporto gigantės ESPN televizijos laidoje „The Decision“ (liet. „Sprendimas“). Tokia idėją žvaigždei pasiūlė sporto komentatorius Jimas Gray, o LeBronui tai pasirodė puiki mintis.

Nors artimi bičiuliai ir šeimos narai bandė atkalbėti krepšininką nuo tokio masto viešumo, jis savo sprendimo nekeitė. Prieš laidos transliaciją buvo sukeltas milžiniškas ažiotažas – laida visoje Amerikoje buvo stebima baruose, kavinėse ar net miestų aikštėse.

Paaiškėjus, kad LeBronas nusprendė palikti Klivlandą, „Cavaliers“ gerbėjai apimti įsiūčio, pykčio, apmaudo ir kitų emocijų puolė deginti L. Jameso marškinėlius, o tuometinis „Cavs“ savininkas Danas Gilbertas Jamesą viešai išvadino bailiu, išdaviku ir savanaudžiu.

Toks būdas pranešti savo apsisprendimą daugelio buvo palaikytas itin arogantišku ir nederamu žvaigždės veiksmu bei visiems laikams įėjo į sporto kultūros istoriją.

Praėjus vos keturiems metams D. Gilbertas, kaip ir LeBrono marškinėlius deginę sirgaliai, savo žvaigždę atgal priėmė lyg nieko nebūtų įvykę. LeBronas pasiekė savo – 2016 m. jis Ohajo klubui iškovojo pirmą ir kol kas vienintelį NBA titulą.

REKLAMA

Aštuoni NBA superfinalai iš eilės

LeBronas iki šiol dalyvavo net dešimtyje NBA superfinalų, o 2011–2018 m. laikotarpiu (imtinai) kovos dėl trofėjaus be Jameso buvo tiesiog neįsivaizduojamos. Su Majamio „Heat“ ir „Cavaliers“ superfinalą jis pasiekė po 4 kartus iš eilės.

Tiesa, pirmąjį finalą LeBronas pasiekė tik aštuntuoju mėginimu ir tik persikėlęs į Majamį, kur sudarė didįjį trejetą su D. Wade‘u ir Chrisu Boshu.

Iš dešimties superfinalų jam pavyko laimėti mažiau nei pusę – 4. LeBronas nuolat yra lyginamas su Michaelu Jordanu ir Kobe Bryantu, kurie savo kolekcijoje atitinkamai turi 6 ir 5 NBA čempionų žiedus. LeBronas teoriškai vis dar gali pasivyti abu šiuos žaidėjus, tačiau laimėti DAR bent vieną žiedą su „Lakers“ itin konkurencingoje NBA lygoje bus velniškai sudėtinga užduotis.

Lygus su Jordanu

Bent vienoje garbingoje kategorijoje LeBronas su M. Jordanu bus lygus visiems laikams. Šios dvi krepšinio ikonos yra vieninteliai NBA žaidėjai istorijoje, kuriems pavyko tais pačiais metais tapti NBA čempionu, reguliaraus sezono ir finalo MVP bei laimėti olimpinį auksą. M. Jordanas šiuos pasiekimus užfiksavo 1992 m., o LeBronas – 2012 m.

Dar vienas panašumas – pagrindinis vaidmuo „Kosminiame krepšinyje“ (angl. „Space Jam“). M. Jordanas garsioje Holivudo kino juostoje filmavosi 1996 m., o LeBronas – 2021 m.

REKLAMA

Rezultatyviausias NBA krepšininkas istorijoje?

Prieš prasidedant 2022–2023 m. sezonui LeBronas visų laikų rezultatyviausių NBA žaidėjų sąraše su 37062 pelnytais taškais yra antras ir nusileidžia tik  38387 per karjerą surinkusiam Kareemui Abdul-Jabbarui.

Iki geriausio visų laikų pasiekimo „Lakers“ žvaigždei trūksta 1326 taškų. Skaičiuojama, kad jeigu LeBronas ateinantį sezoną sužais 80 reguliaraus sezono rungtynių, per mačą jam pakaktų rinkti po 16,5 taško ir rekordas turėtų būti pagerintas. Jeigu L. Jamesas bus ilsinamas arba neišvengs traumų ir sužais 60 reguliaraus sezono rungtynių, rekordiniam tempui reiktų fiksuoti 22 taškų vidurkį.

NBA apžvalgininkai neabejoja – rekordas kris jau šį sezoną. Optimizmo suteikia ir praėjusio sezono LeBrono statistika, kai šis per mačą rinko 30,3 taško.

Paskutines savo karjeros rungtynes 1989 m. K. Abdul-Jabbaras sužaidė būdamas 42-ejų ir vilkėdamas būtent „Lakers“ aprangą. Akinius krepšinio aikštėje išpopuliarinęs vidurio puolėjas lygoje praleido lygiai 20 sezonų.

Ilgą laiką K. Abul Jabbaro rekordas buvo laikytas nepagerinamu, o LeBronas jau šį sezoną kartelę gali iškelti į dar neregėtas aukštumas.

Palyginimui, į rezultatyviausių visų laikų NBA krepšininkų trisdešimtuką be LeBrono šiuo metu patenka tik 4 aktyvūs žaidėjai  – C. Anthony (9 vieta), Kevinas Durantas (21 vieta), Jamesas Hardenas (28 vieta) ir Russellas Westbrookas (30 vieta).

REKLAMA

Ryšys su Kobe

Lebronas pirmą kartą su savo dievuku K. Bryantu susitiko 2002 m. Tuomet L. Jamesas dar buvo moksleivis, o Kobe – tituluota NBA žvaigždė. Kobe LeBronui pirmojo susitikimo metu padovanojo krepšinio batelius. Netrukus LeBronas, kaip Kobe 1996 m., į NBA arenų prožektorius žengė tiesiai iš mokyklos suolo.

Jie atstovaudami JAV rinktinei 2008 ir 2012 m. tapo olimpiniais čempionais, o Kobe treniruočių metu pademonstruotas atsidavimas, koncentracija ir pastangos padarė didelę įtaką tolimesniam LeBrono žaidimui.

2020 m. sausio 25 d. LeBronas aplenkė Kobe rezultatyviausių visų laikų žaidėjų sąraše. Po rungtynių Filadelfijoje L. Jamesas sakė: „Istorijos turi būti pasakojamos trumpai. O štai manoji – dabar stoviu čia su „Lakers“ marškinėliais ir esu Filadelfijoje, iš kur kilęs Kobe.“

Kitą rytą Kobe su savo 13-mete dukra Gianna žuvo sraigtasparnio katastrofoje. Paskutiniame savo „Twitter“ įrašė K. Bryantas išreiškė palaikymą LeBronui ir visai „Lakers“ organizacijai“: „Toliau judame į priekį. Didžiausia pagarba mano broliui!“

Netrukus NBA sezoną nutraukė pandemija. Orlando burbule atnaujinus čempionatą trofėjų į viršų kėlė būtent „Lakers“. LeBronas šį titulą paskyrė K. Bryantui ir jo atminimui.

„Pasislėpęs“ kairiarankis

LeBrono stiprioji ranka yra kairė. Jis su ja rašo, valgo, atlieka daugumą buities darbų, tačiau metimus į krepšį jis beveik visada atlieka dešine ranka. Kodėl? LeBronas yra prisipažinęs, kad užaugo dievindamas M. Jordano ir Penny Hardaway metimo techniką.

REKLAMA

„Jų metimai atrodė tokie teisingi ir vizualiai patrauklūs. Galbūt nesąmoningai norėjau būti panašus į juos. Žinoma, esu visiškas kairiarankis, kuris „persikvalifikavo“ į dešiniarankį“, – yra sakęs LeBronas.

Marškinėlių numeriai

2003–2010 m. LeBronas vilkėjo marškinėlius pažymėtus 23-iuoju nuneriu, taip išreikšdamas pagarbą savo idealui M. Jordanui.

Vėliau krepšininkas pasirinko šeštąjį numerį, kuri vilki iki šiol. To priežastis – jo vaikų gimimo datos. Vyresnėlis Bronnny gimė spalio 6 d., o Bryce‘us Maximusas – šeštąjį metų mėnesį – birželį. Be to, LeBronas 6-ąjį numerį vilkėjo ir savo pirmosiose olimpinėse žaidynėse 2004 m.

Aukojo pinigus vardan galimybės laimėti

2016–2017 m. LeBronas tapo brangiausiai apmokamu krepšininku visoje lygoje. Vis tik iki tol jis ilgus metus aukojo savo asmeninį kontraktą vardan galimybės iškovoti titulus.

Iki pat 2016 m. jis niekada nebuvo didžiausią kontraktą turintis žaidėjas savo komandoje. Pirmajame karjeros etape Klivlande jį supo daugybė  žinomų veteranų, kurių atlyginimai buvo didesni. 2010 m. LeBronas sutiko susimažinti atlyginimą, kad „Heat“ galėtų suformuoti didįjį trejetą. Galiausiai LeBronas pasiekė savo – su Ch. Boshu ir D. Wade‘u Majamyje jie laimėjo du titulus.

REKLAMA

Sudėtingas charakteris

Nors LeBronas geba puikiai sutelkti komandą, neretai gali ją ir suskaldyti. Arba priversti pasitraukti vyriausiąjį trenerį (Davido Blatto pavyzdys Klivlande).

Nuožmus ir ne visada telkiantis Jameso charakteris išryškėjo ir JAV rinktinėje. Amerikos žiniasklaida teigia, kad 2008 m. krepšininkas dėl nesutarimų su komandos draugais vos pateko į galutinį dvyliktuką. Skelbiama, kad jo dauguma  rinktinėje žaidusių krepšininkų nemėgo nei 2004 m. olimpinėse žaidynėse, nei 2006 m. pasaulio čempionate.

Vis tik lemiamu metu LeBronas sulaukė K. Bryanto užtarimo ir jo dėka išvyko į Pekino olimpines žaidynes.

Didžioji likusi svajonė – sužaisti vienoje komandoje su sūnumi

Vyriausiam LeBrono sūnui LeBronui Jamesui  jaunesniajam spalio pradžioje sukako 18 metų. Bronny Jamesu vadinamas jaunuolis šiuo metu mokosi ir žaidžia krepšinį privačiame „Sierra Canyon“ koledže Los Andžele. Kitą rudenį LeBrono sūnus turėtų debiutuoti NCAA pirmenybėse. 191 cm gynėju aktyviai domisi geriausios universitetų krepšinio komandos – Kentukio „Wildcats“, Djuko „Blue Devils“. Kanzaso „Jayhawks“, Šiaurės Karolinos „Tar Hells“, UCLA „Bruins“.

Pagal dabar galiojančias NBA taisykles, B. Jamesas į stipriausios lygos duris anksčiausiai galėtų pasibelsti 2024 m. vasarą. Šiuo metu NBA naujokų biržoje gali dalyvauti žaidėjai, po kurių mokyklos ar koledžo baigimo pradėjo mažiausiai vieneri kalendoriniai metai. Taip siekiama apsaugoti žaidėjus nuo pernelyg greito ir nepamatuoto perėjimo iš moksleivių į profesionalų krepšinį. Pastaruoju metu svarstoma atlaisvinti nuo 2005 m. galiojusius rėmus ir vėl leisti žaidėjams į NBA žengti tiesiai iš mokyklos suolo. Būtent toks buvo LeBrono kelias.

REKLAMA

Vis tik šis pasiūlymas kol kas lieka svarstymo stadijoje ir labai realu, kad B. Jamesas turės bent metus praleisti NCAA lygoje.

Dabartinis LeBrono kontraktas su „Lakers“ galioja iki 2024 m. vasaros. Būtent tada jo sūnus galės oficialiai dalyvauti NBA naujokų biržoje.

LeBronas prieš kelis metus prisipažino besigailintis pirmagimį pavadinęs savo vardu ir taip ant savo sūnaus uždėjęs milžinišką spaudimą.

Ar NBA lygoje išvysime tėvo LeBrono ir sūnaus Bronny duetą?  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų