Užtenka pasižiūrėti į apdovanojimų lentyną norint suprasti, koks žaidėjas jis buvo. Nuo 1996 m. iki 2016 m. profesionaliai krepšinį žaidęs K. Bryantas penkis kartus tapo NBA čempionu, du kartus pripažintas finalo naudingiausiu žaidėju.
Kartą gynėjas pripažintas reguliariojo sezono MVP, net 18 kartų dalyvavo Visų žvaigždžių rungtynėse, 11 kartų pateko į pirmąjį simbolinį penketuką, du kartus iškovojo NBA rezultatyviausio reguliariojo sezono žaidėjo prizą.
Virš 33 tūkst. taškų per savo NBA karjerą pelnęs Kobe pasižymėjo neeiliniu puolimo talentu. „Lakers“ visada žinojo, kuo pasikliauti, kai reikia taškų – tą žinojo ir varžovai.
„Pamenu jo žvilgsnį, atrodė lyg nori sunaikinti viską, kas yra jo kelyje. Pamenu ir K.Bryanto darbą gynyboje. Porą kartų praradau prieš jį kamuolį. Kai Kobe dengia tave, jis tiesiog prilimpa. Ne veltui, pravardė „Black Mamba“, – apie susitikimą Londono olimpinėse žaidynėse yra sakęs Martynas Pocius.
Minėdami mirties metines kiti buvę „Juodosios mambos“ varžovai pripažino, kad ginti tokį žaidėją, kaip Kobe buvo neeilinis įvykis. Ši ESPN istorija pasakoja, kaip po metų apie K. Bryantą atsiliepia tie, kuriems reikėjo stabdyti legendą.
Išbaudavo per aštuonias minutes
Tony Allenas NBA rungtyniavo 14 sezonų ir 6 iš jų pateko į simbolinius geriausiai besiginančių žaidėjų penketukus. Dėl savo kietos gynybos T. Allenas užsitarnavo „The Grindfather“ (aut. past. Grind – liet. Spausti, kamuoti) pravardę.
2005-ųjų vasario 22-ąją jis buvo 24 metų lygos naujokas ir turėjo prieš save sunkią užduotį – „uždaryti“ K. Bryantą.
„Buvau labai susijaudinęs, – ESPN sakė T. Allenas. – Paulas Pierce‘as man į ausį kalbėjo: „Būk pasiruošęs! Kiekvienoje treniruotėje prilimpi prie manęs. Turėtum būti pasiruošęs. Eime! Tai Kobe Bryantas!“
25-asis NBA naujokų biržos šaukimas stengėsi prieš rungtynėse sugerti visas emocijas ir būti tinkamai pasiruošusiu savo 54 rungtynėms NBA karjeroje: „Stengiausi būti stiprus, sakiau sau, kad nesu išsigandęs“.
Žodžiai skyrėsi nuo realybės – T. Allenas buvo tiesiog permirkęs prakaitu, jo delnai ir pažastys buvo tiek sukaitusios, kad žaidėjas turėjo pasikeisti priešrungtyninius marškinėlius. Tik žengęs ant parketo prieš „Juodąją mambą“ gynėjas suprato, prieš ką jam teks žaisti.
„Esu aikštėje, ginu jį (aut. past. K. Bryantą) ir mąstau ką gi aš darysiu?“, – paniką prisiminė T. Allenas.
Los Andželo „Lakers“ laimėjo ginčo kamuolį ir nieko nelaukdami siuntė kamuolį į dešinę, kur pasiruošęs žaidimui vienas prieš vieną laukė K. Bryantas. Jo oponentas T. Allenas bandė užsiimti geresnę gynybinę poziciją, bet padarė didžiulę naujoko klaidą – siekė kamuolio kaire ranka.
K. Bryantas persimetė kamuolį pro ištiestą T. Alleno ranką, uždirbo varžovui pražangą ir stojo prie baudų metimų linijos nuo rungtynių pradžios praėjus vos 16 sekundžių. Po dviejų minučių situacija kartojosi – naujokas neturėjo jokių šansų K. Bryanto pasaulyje ir turėjo „pasiimti“ antrąją asmeninę pražangą.
Likus 9 minutėms 55 sekundėms iki pirmojo kėlinio pabaigos T. Allenas buvo priverstas sėstis ant suolo. Ketvirtojo kėlinio pabaigoje jaunuolis dar kartą gavo pamoką.
„Lakers“ turėjo 9 taškų pranašumą ir kamuolį gavęs Kobė paleido vieną savo firminių metimų atsilošus. T. Allenas kabinosi legendai ant rankos, užstojo ranka veidą, tačiau metimas vistiek įkrito – taškai su pražanga ir rungtynių baigtis aiški.
„Išsibaudavau per aštuonias minutes, – prisiminė T. Allenas – buvau kaip elnias apšviestas priekinėmis šviesomis. Kai matei Kobe savo kalendoriuje – iškart imdavo prakaituoti delnai“.
Ranka prieš veidą
„Juodoji mamba“ laikoma greičiausia, atletiškiausia ir labiausiai žudančia gyvate pasaulyje. Kažkur girdėta?
„Kobe aikštėje norėjo visus nužudyti, – sakė Metta Sandifordas-Artestas (buvęs Ronas Artesas, - aut. past.), 2004-ųjų metų geriausiai besiginantis lygos žaidėjas. – nebuvo jokio skirtumo jį gina geriausias ar blogiausias žaidėjas komandoje“.
Shane‘as Battieras buvo vienas tų, kuris puikiai žinojo tą jausmą. Dukart NBA čempionas buvo tiek pat kartų išrinktas į geriausiai besiginančiųjų simbolinį penketą. Savo geriausiais karjeros metais jis buvo žinomas kaip elitinis gynybos specialistas. Daug kalbama apie jo intensyvų pasiruošimą prieš rungtynes, kuris būdavo stulbinamai ryškesnis, kai S. Battieras susitikdavo su K. Bryantu.
„Visi mano aplinkos žmonės žinojo, kad tą dieną ar dieną prieš, kai žaisiu prieš Kobę, nelįskite prie manęs. Niekada nežinojai ar tai bus ta diena, kai jis nuspręs: „Žinai ką? Šiandien bus ta diena, kai pasityčiosiu iš žmogaus, kuris mane gina“. Manau, kad jis dažnai stengdavosi taip padaryti“, – kalbėjo S. Battieras.
2007-2008 metų sezone S. Battieras ir Hiustono „Rockets“ pasiekė įsimintiną pergalių seriją. Be savo žvaigždžių Yao Mingo ir Tracy McGrady ilgą laiką žaidusios „raketos“ iškovojo 21 pergalę iš eilės, tačiau tada atėjo akistata prieš Los Andželo „Lakers“.
„Kobe atvažiavo į Hiustoną užbaigti mūsų pergalių serijos. Pau Gasolis tose rungtynėse negalėjo padėti jiems, tad pagalvojau – O, Dieve. Tas vaikinas išmes kamuolį 40 kartų“, – prisiminė S. Battieras.
Tiesa, Kobe kamuolį išmetė „tik“ 33 kartus, tačiau NBA aistruoliams rungtynės įsiminė dėl kitos priežasties – tai buvo ranka prieš veidą metančiajam žaidėjui. S. Battieras šią techniką naudojo didžiąją dalį savo karjeros, tačiau būtent rungtynėse prieš K. Bryantą šis judesys įgavo tokį populiarumą.
„Kobe tose rungtynėse paliko visą save aikštėje. Niekada nebuvau toks pavargęs, koks buvau po tų rungtynių“, – prisiminimais dalinosi S. Battieras.
K. Bryantas pelnė 24 taškus, bet „Rockets“ pratęsė pergalių seriją. Tai buvo vienos iš nerezultatyvių legendos rungtynių per 37 tarpusavio susitikimus su S. Battieru. Būtent prieš šį žaidėją Kobe rinkdavo po 28,6 taško, įskaitant ir tris 50 taškų ar daugiau pasirodymus. K. Bryantas buvo labai aršus oponentas, tačiau, pasak S. Battiero, šią savybę pavyko panaudoti prieš jį patį.
„Mes niekada nekalbėdavome rungtynių metu, ištiesdavau ranką prieš veidą ir taip pasakydavau – įveik mane tokiu būdu. Daugeliu atveju jis tai padarydavo.
Buvo daug gynėjų – Raja Bellas, Rubenas Pattersonas ar kas nors kitas, kuris save vadindavo K. Bryanto stabdytoju. Tai tapdavo tarsi dvikova vienas prieš vieną. Esu kietas vyrukas, bet ne toks kaip jie. Dėl to dariau atvirkščiai – elgiausi kaip asiliukas iš „Mikės Pūkuotuko“.
Kiekvieną kartą, kai sužaisdavau geras rungtynes prieš Kobe sakydavau, kad jis paprasčiausiai prametė metimus ir man pasisekė“, – sakė S. Battieras.
81 tašką sugėrusi auka
Jalenas Rose‘as buvo tas žmogus, kuriam skriejo replikos ir juokeliai po 81-o Kobės taško. Žaidėjas net sudalyvavo reklamoje apie tai. Tiesa, tuometinis Toronto „Raptors“ gynėjas mano, kad Kanados ekipai tos rungtynės buvo sėkmingos.
„Kai žmonės man bando tai prikaišioti, aš pasakau, kad sulaikėme jį nuo 100 taškų“, – juokėsi J. Rose‘as.
Labiausiai gynėjui įsiminė ne pats taškų skaičius, o „Lakers“ žaidėjo reakcija po tokio pasiekimo: „Jei pažiūrėtumėte tas rungtynės dar kartą, pamatytume, kad Kobe nelakstė aplinkui aikštelę, neskleidė rankomis sparnų, nesidaužė į krūtinę ir nekėlė piršto į viršų. Atvirkščiai – jis neištarė nė žodžio“.
Tai, pasak J. Rose‘o, yra Mambos mentalitetas. Pristabdyti K. Bryantą jau būdavo pakankamai sunku eilinį sausio sekmadienį. Kas dėdavosi, kai kalendoriuje išaušdavo atkrintamųjų metas?
J. Rose‘as susitiko su „Juodąja mamba“ 2000-ųjų NBA finale vilkėdamas Indianos „Pacers“ marškinėlius. Tada jis galėjo gniuždančiai pakeisti K. Bryanto karjerą dėl vieno įvykio.
Antrųjų rungtynių metu Kobė turėjo kamuolį ir žaidė vienas prieš vieną. 21-erių K. Bryantas išmetė metimą, o J. Rose‘as pakišo koją ten, kur turėjo nusileisti „Lakers“ žaidėjas. Šiandien tai būtų laikoma nesportine pražanga.
„Tai yra dalis mano karjeros. Nemanau, kad tai miela ir tuo nesididžiuoju. Aš užaugau tokioje eroje, mes buvome mokomi laimėti bet kokia kaina. Patys greitai supratome, kad paprasčiausiai negalime jo uždengti – jis tuo išsiskyrė iš kitų.
Aš vaidinau, kad norėjau uždengti metimą. Norėjau, kad Kobė nusileistų ant mano kojos. Galvojau ne apie tai, kad sulaužysiu jo kulkšnį ir pabaigsiu karjerą, bet išimti jį iš finalo serijos nors kelioms rungtynėms būtų neblogai“, – istorija pasidalino J. Rose‘as.
Planas neišdegė – K. Bryantas praleido vos vienerias rungtynes ir 4:2 seriją laimėję „Lakers“ iškovojo NBA čempionų titulą.
Kobės spąstai
Žaidėjai eidami į aikštę prieš Kobę ne visada suprato, kokią jo versiją sutiks aikštėje. Kartais jis laikydavosi atstumo ir išliko šaltas, jokių pasikalbėjimų. Kartais jis būdavo žaismingas, juokaudavo. Kobė žaidėjus apsukdavo aplink pirštą ir sumesdavo 50 taškų.
„Tai buvo psichologiniai žaidimai į kuriuos veldavomės. Niekada nenorėjau jo išprovokuoti tam, – prisiminė S. Battieras. – Viduje buvau pasiutęs bulius. Norėjau nugalėti Kobę kaip niekas kitas“.
„Neapsigauk! Jis tik nori tave sutrikdyti“, – tokius žodžius sau galvoje kartojo J. Rose‘as.
T. Allenas apie tai kalbėjo dar konkrečiau – prieš pirmąjį švilpuką jis norėdavo atstumo nuo Kobės, nes tai padėdavo išlikti koncentruotam.
„Jis ateidavo prie manęs ir sakydavo: „Kas gero, kūdiki? Tai juk metimas iš po krepšio“. Per keletą rungtynių tokiomis replikomis jam pavyko mane išvesti iš kantrybes, – sakė T. Allenas – Su tokiu dinamiškumu ir judrumu, kokį turėjo Kobė, niekas negalėjo pagalvoti, kad jis buvo niūrus, nešvarus. Tačiau Kobė galėjo gauti pražangą puolime ir iškart tau tvoti su alkūne į nosį ar kaklą.
Jis buvo labiausiai savimi pasitikintis, užtikrintas ir arogantiškas žaidėjas. Kobė žinojo, kad yra geriausias. Norėjau mesti iššūkį tokiam mentalitetui“, – apibendrino T. Allenas.