VŠT ketina ruošti karštą vandenį ir šildyti gyventojų namus deginant mažasierį mazutą kaip vieną iš alternatyvių kuro rūšių, siekiant užtikrinti gyvybiškai svarbių paslaugų tiekimą ir pristabdyti šildymo kainų augimą artėjantį sezoną, rinkoje smarkiai brangstant gamtinėms dujoms. Mažasierio mazuto deginimas sostinėje būtų laikinas sprendimas, kol pilnu pajėgumu pradės veikti „Ignitis grupės” valdomos Vilniaus kogeneracinės jėgainės biokuro blokas.
„Artėjant šildymo sezonui VŠT įsigijo apie 20 proc. vilniečių šildymui reikalingo mažasierio mazuto kiekio, likusią dalį planuojama įsigyti vėliau – ekspertai nurodo, kad mažasierio mazuto rinkoje netrūksta, tad jo kainų šuolių nesitikima. Svarbu ir tai, kad mažasieriam mazutui įsigyti nebūtinas atskiras leidimas, taigi, keičiantis aplinkybėms galėtume jį parduoti“,– sako sostinės vicemeras Valdas Benkunskas.
„Rugsėjo pabaigoje mažasieris mazutas laivu turėtų būti atgabentas į Lietuvą. Jį iškraus AB „Klaipėdos nafta“ ir krovinį saugos talpyklose savo teritorijoje. Vėliau jis bus geležinkeliu transportuojamas į VŠT gamybinę teritoriją. Svarbu atkreipti dėmesį, kad sutartyje nurodyta sąlyga, kad mažasieris mazutas nebus importuojamas iš sankcionuotų ir Lietuvai nedraugiškų šalių, t. y. Rusijos ar Baltarusijos“,– pažymi VŠT vadovas Gerimantas Bakanas.
Kadangi kaip rezervinis kuras mazutas Vilniuje bei kituose šalies miestuose buvo naudojamas ir anksčiau, VŠT skelbia jau turinti infrastruktūrą, reikalingą mažasierio mazuto deginimui. Į jos atnaujinimą – šio kuro priėmimo, saugojimo, tiekimo į katilus sistemas, geležinkelio atšakos, kuria elektrinę pasiektų mazutas, sutvarkymą – įmonė šiai dienai yra investavusi apie 320 000 eurų, šiuo metu jau atlikta apie 70 proc. būtinų darbų.
Taip pat paruošta ir poveikio aplinkai vertinimo (PAV) atrankos informacija, kuri pateikta atsakingų institucijų vertinimui. Net ir pasirinkus mažasierį mazutą kaip vieną iš kuro rūšių, deginant jį maksimaliu režimu, tai neturėtų neigiamo poveikio visuomenės sveikatai. Aplinkos apsaugos agentūra motyvuotą prašymą patikslinti ataskaitą arba sprendimą turi pateikti iki rugsėjo 29 d.
Gamtinių dujų kaina šiuo metu yra apie 2,5 karto didesnė nei mažasierio mazuto, todėl sprendimas laikinai naudoti šį skystąjį kurą padėtų išlaikyti praėjusio šildymo sezono kainas vilniečiams. Remiantis dabartinėmis mazuto kainomis rinkoje ir šiuo metu VERT tvirtinama šildymo kainų apskaičiavimo metodika, tikėtina, kad, naudojant mažasierį mazutą šilumos kaina Vilniaus miesto gyventojams galėtų būti panaši ar net šiek tiek mažesnė nei 2021-2022 m. šildymo sezoną. Skaičiuojama, kad naudojant mažasierį mazutą vidutinė šilumos kaina galėtų siekti 8-9 ct/kWh. Naudojant gamtines dujas, šiluma galėtų kainuoti apie 16-17 ct/kWh.
Kaip atskleidė neseniai visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta vilniečių apklausa, pusė Vilniaus gyventojų sutinka, kad sostinėje artėjantį šildymo sezoną kaip viena iš kuro alternatyvų, šalia kitų jau naudojamų kuro rūšių, laikinai būtų naudojamas mažasieris mazutas. Kitos šildymui ir karšto vandens tiekimui sostinėje užtikrinti naudojamos kuro rūšys – gamtinės dujos, biokuras, nepriklausomų šilumos tiekėjų tiekiama šiluma ir atliekų deginimas.