Iniciatyvos siūti kaukes sumanytoja būsimoji slaugytoja Gabrielė Guogytė pasakojo, kad pavasarį prasidėjo studentų praktika Klaipėdos miesto ligoninėse. Apie 50 studentų buvo paskirstyti po ligonines ir dalis jų ėmė pasakoti, kad labai taupomos apsaugos priemonės, taip pat ir kaukės.
„Man buvo labai keista, susisiekiau su merginomis, kurioms buvo liepta taupyti priemones. Tada ir kilo idėja. Kartu su grupių seniūnais susisiekėme su universiteto rektoriumi ir aptarėme problemą, kad trūksta priemonių ir studentams nesaugu atlikti praktiką. Mūsų rektorius siūlė praktiką nutraukti ar sustabdyti, bet pagalvojau, galbūt galime kaip nors gauti reikalingų priemonių ir praktiką tęsti. Iš tiekėjų sužinojome, kad priemonių nėra, kad jos brangsta, kaina keičiasi kiekvieną dieną, pavyzdžiui, vieną dieną dėžutė vienkartinių kaukių kainavo 12 eurų, kitą dieną – jau 50“, – prisiminė G. Guogytė.
Iniciatyvi antro kurso studentė, grupės seniūnė G. Guogytė kreipėsi į Slaugos katedros vedėją Mariją Truš, klausdama, galbūt galima ko nors imtis. Iš jos sužinojo, kad kai kurios ligoninių slaugytojos pačios sau siuvasi kaukes.
Siuvimo mašiną namuose turinčią G. Guogytę praktikos vedėja, Vaikų ligoninės konsultacinės poliklinikos vyr. slaugytoja Ingrida Šukienė supažindino su slaugytoja, kuri iš marlės buvo pradėjusi siūti kaukes. Slaugytoja paaiškino, kaip reikėtų siūti medikams reikalingas apsaugines daugkartines kaukes.
„Grįžau namo, subūriau visas drauges ir pradėjome pirmą bandymą. Kaukės turėjo atitikti ir higienos normas, nes medikai dėvėti gali ne bet ką. Pasiuvome du variantus. Tos kaukės buvo skirtos ne tik medikams, bet ir tėveliams, kurie su vaikais guli ligoninėje, kad ir juos apsaugotume nuo viruso plitimo.
Katedra patvirtino, kad galime siūti kaukes, ir apie 15 žmonių kibome į darbą.
Mus labai pareklamavo Sveikatos mokslų fakulteto studijų prodekanė Aelita Skarbalienė ir tada sulaukiau tiek skambučių, kad mano telefonas beveik nebuvo padėtas. Vos padėdavau ragelį, iškart kažkas skambindavo, siūlėsi padėti siūti, padovanoti medžiagos. Beveik nebebuvo laiko siūti – tik visus registravom, rašėm. Buvo žmonių, kurie kelias dienas bandė prisiskambinti“, – šypsojosi G. Guogytė.
Iš pradžių studentai medžiagą ir siūlus pirko iš savo kišenės, bet, pradėjus viešinti daromą darbą, sulaukta gausybės žmonių pagalbos. Žmonės dosniai iš spintų traukė ir dovanojo ritinius medžiagos, tinkamos kaukėms siūti, audinių parduotuvės dovanojo atraižų, siūlų. Prisidėjo ne tik Klaipėdos miesto, bet ir aplinkinių savivaldybių gyventojai. Kaukes studentai siuvo iš medvilnės, lino, marlės.
„Kartais atsisėsdavau ir galvodavau, kad tuoj pradėsiu verkti. Paskambinę žmonės sakydavo: „Aš nemoku siūti, neturiu medžiagos, bet labai noriu kuo nors padėti.“ Tokių buvo pilna. Man skambino iš Visagino, Biržų, Plungės... Viena siuvėja iš Plungės pasisiūlė mums padėti siūti. Viena mūsų studentė gyvena Plungėje, sutarėme, kad ji perduos medžiagą tai siuvėjai, kuri pasiūs chirurginių kaukių„“ – pasakojo G. Guogytė.
Pasak jos, medikai prašė kaukių ne tik jiems, bet ir į ligonines būtinųjų paslaugų atvykstantiems žmonėms, kad virusų plitimas būtų kuo mažesnis.
Per porą savaičių studentai ir jiems į pagalbą pasisiūlę žmonės pasiuvo beveik 2 000 daugkartinių medžiaginių kaukių, kurios buvo išdalintos įvairioms sveikatos priežiūros įstaigoms.
„Svarbu ne skaičius, kiek pasiuvome, bet tai, kad padėjome aprūpinti medikus reikalingomis kaukėmis, kad parodėme, jog esame vieningi. Smagu, kad ir universiteto rektorius skambino asmeniškai paklausti, kaip sekasi. Pamatėme, kad jeigu dar kažko reikės, visi tie žmonės vėl prisidės. Jie yra sąmoningi, sėdi namuose, be reikalo niekur nevaikšto ir pagal galimybes stengiasi padėti“, – džiaugėsi G. Guogytė.
2020-ieji yra paskelbti Slaugytojų ir akušerių metais. G. Guogytės teigimu, baigiantis praktikai vasarą buvo planuota surengti šventinį studentų sąskrydį.
Tam iš anksto buvo pirkta balto audinio, iš kurio planuota daryti stendus. Tačiau visa ta medžiaga buvo panaudota kaukėms gaminti.
„Manau, ji buvo panaudota prasmingiau“, – sakė pašnekovė.
Savo darbą studentai derino su gausia savanorių siuvėjų grupe, susibūrusia „Facebook“, siuvančia kaukes medikams. Pasak studentės, kol bus poreikis, visi kaukes medikams siuvantys žmonės nesustos.
„Esu dėkinga be galo kiekvienam, kas palaiko ir padeda. Aš turiu užsirašiusi, kad padėjo, karpė, siuvo, bet dauguma jų sako, kad geri darbai daromi tyliai, kad jų nereikia viešinti.
Kiekvienas, kuris yra saviizoliavęsis, siūdamas kaukes stengiasi padėti medikams.
Reikėtų, kad visi pagal galimybes prisidėtų, pavyzdžiui, pasirūpintų savo aplinkos žmonėmis, kurie negali patys nueiti nusipirkti maisto. Daug geriau, kad tai padarytų tos pačios aplinkos žmogus, o ne nepažįstamas, nes tai sukelia daugiau įtampos, ypač seniems žmonėms. Kuo daugiau prisidedančių gerų žmonių, tuo greičiau, manau, įveiksime tą virusą“, – vylėsi G. Guogytė.
Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas džiaugėsi, kad šiuo sudėtingu metu studentus vienija tiek medikų pašaukimas, tiek pilietinė valia.
„Visuomet ugdome ir skatiname studentų savanorystę ir pilietiškumą. Aktyvūs studentai bei universiteto darbuotojai telkiasi ir realiais darbais prisideda prie kovos su pandemija. Tikiuosi, kad jų pavyzdžiu paseks dar daugiau žmonių. Stiprybė – mūsų vienybėje“, – teigė A. Razbadauskas.