Vilniaus rajono gyventojas Erikas A. 2023 m. liepos 19 d. apie 13 val., namuose, konflikto metu panaudojo fizinį smurtą prieš savo nepilnametę podukrą.
Jis tyčia sudavė delnu nepilnametei vieną smūgį į veidą. Dėl to po jos akimi atsirado kraujosruva. Taip mergaitei vyras sukėlė nežymų sveikatos sutrikdymą.
Vyro smurtas tęsėsi ir kitą dieną, kai taip pat apie vidurdienį, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio (3,47 promilės), vyras tyčia kaire ranka suėmė už plaukų nukentėjusiajai ir juos tampė.
Jiems abiem nugriuvus ant žemės, jis toliau laikė suėmęs nukentėjusiąją už plaukų, tokiais tyčiniais veiksmais jai sukeldamas fizinį skausmą.
Kaltę pripažino
Erikas A. prisipažino kaltu dėl šių nusikalstamų veikų. Teigė, kad priklausomybių ligų centro įskaitoje nėra įrašytas, narkotinių ar psichotropinių medžiagų nevartoja.
Vyras pasakojo, kad kartu gyvena su savo sugyventine ir dviem jos nepilnametėmis dukromis. Taip jau 3 metus.
Nuo 2023 m. liepos 18 d. kartu su sugyventine vartojo alkoholį, gėrė degtinę, alkoholio vartojimas tęsėsi iki pat 2023 m. liepos 20 d.
Atsimena, kad sugyventinė paprašė savo dukrų, kad jos padėtų buityje. Tačiau dukros yra labai užsispyrusios, pastaruoju metu motinos visai neklauso, nepadeda, vadina ją necenzūriniais žodžiais, labiausiai neklausanti yra ta, prieš kurią jis ir smurtavo.
Atsimena, kad atėjo pas ją į kambarį, bandė su ja šnekėtis, kad ji turi padėti mamai, tačiau ji nesiklausė, jam pradėjo sakyti, kad jis niekas, rėkė, jį pradėjo vadinti įvairiais necenzūriniais žodžiais.
Tarp jų prasidėjo žodinis konfliktas, ji jį provokavo ir jis, apimtas emocijų, galimai dėl to, kad buvo neblaivus, nesusitvardė ir trenkė jai vieną antausį į veidą.
Po suduoto antausio nepilnametė dar labiau „pasiuto“, pradėjo rėkauti, jis ant jos veido jokių kraujosruvų, paraudimo nepastebėjo. Tada jis nusprendė nebetęsti konflikto ir grįžo į kambarį pas savo sugyventinę.
Po paros vėl viskas prasidėjo iš naujo. Nepilnametė vėl neklausė savo motinos, vartojo necenzūrinius žodžius jų atžvilgiu. Jis, vėl būdamas neblaivus, nesusivaldė ir paėmė ją su ranka už viršutinių rūbų ir šiek tiek ją pakratė.
Atsimena, jis griebė ją už plaukų, pradėjo ją tampyti, ši nugriuvo ant žemės, o jis toliau ją tampė už plaukų. Supranta, kad tokie veiksmai galėjo sukelti jai fizinį skausmą. Dėl savo veiksmų vyras gailėjosi.
Nukentėjusiosios parodymai
Nukentėjusioji pasakojo, kad su mama santykiai, kol ji negėrė, buvo geri. Mama pradėjo vartoti alkoholį liepos mėnesį, būdama girta ji nieko nedaro namuose, rėkia, pykstasi su patėviu.
Jos santykiai su patėviu yra prasti, jis gyvena su jomis apie 2 metus. Kuomet jis vartoja alkoholį, jis būna agresyvus, konfliktuoja, ją vadina necenzūriniais žodžiais, ji mano, kad jis jos tiesiog nekenčia.
Kai būna blaivus, jis būna ramus. Patėvis vartoja alkoholį labai dažnai, geria apie mėnesį. Paskutinė jo agresija jos atžvilgiu tapo smurtiniais veiksmais.
Į kambarį neblaivus atėjo kaltinamasis, ji prabudo, kadangi jis pradėjo kalbėti. Ką sakė, tiksliai neatsimena, klausė, kodėl ji miega, galimai jis nenorėjo, kad ji miegotų.
Ji jam liepė išeiti, kad leistų jai miegoti. Patėvis pradėjo rėkti ant jos. Ji nesutiko keltis. Ji tuo metu jau sėdėjo ant lovos. Jis su savo ranka jai trenkė į veidą, ties skruostu. Trenkė delnu.
Po smūgio ji apsvaigo, „jautė žvaigždutes“. Kadangi jai buvo šokas, iš karto jai neskaudėjo, pajuto tik smūgį. Ką jis sakė ar darė po smūgio, ji neatsimena. Atsimena, kad nuėjo pas sesę į kambarį, pasakė jai, kad jai trenkė, tuomet juto fizinį skausmą.
Ji norėjo kviesti policiją, tačiau mama uždraudė tai daryti, sakydama, kam reikia daryti šį cirką ir panašiai, ji policijos nekvietė. To įvykio, kuomet jai trenkė, niekas nematė. Kitą dieną ji atsikėlė apie 12.30 val.
Atėjo pas ją į kambarį sesuo, su ja kalbėjosi. Savo kambaryje patėvis pradėjo rėkti, kur jo kolonėlė, jis pas jas nebuvo atėjęs į kambarį. Jis vadino jas necenzūriniais žodžiais.
Mamos namie nebuvo. Tuomet patėvis buvo virtuvėje, ji – savo kambaryje. Jis būdamas virtuvėje garsiai jai grasino, sakydamas, kad ją papjaus ir išmes į prūdą, tuo metu ji buvo kambaryje.
Po to, jis atėjo į kambarį, ji stovėjo prie stalo, jis su savo kaire ranka paėmė jai už plaukų (ties pakaušiu), pradėjo tampyti. Ji norėjo jį atstumti, priešinosi, kad jis jai netampytų plaukų ir jie abu nukrito ant grindų.
Nukentėjusioji pasiėmė telefoną nuo stalo, pasakė, kad kviečia policiją. Mama rėkė, kad nekviestų. Ji išbėgo į lauką ir iškvietė pareigūnus.
Mama paėmė šluotą ir ėjo link jos, kad ji nekviestų policijos (mama taip pat buvo neblaivi), sesuo ją sulaikė ir ji iškvietė policiją. Paskui paskambino savo kitoms sesėms ir broliui bei pranešė, kad iškvietė policiją dėl smurto.
Kai jis tempė jai už plaukų, buvo baisu, jai skaudėjo, skausmą vertina daugiau už vidutinį, apie 7,5 balo, skaudėjo iš karto, vėliau neskaudėjo.
Vėliau atvyko policija, pradėjo tikslinti įvykio aplinkybes, mama nurodė, kad jokių pretenzijų sugyventiniui neturi. Atvyko vaikų teisių specialistai. Policija patėvį sulaikė.
Ją nuvežė į polikliniką apžiūrai. Po apžiūros važiavo pas seserį į namus, ten gyvena iki šiol. Po įvykio, spalio mėnesį, galimai 17 d. vakare, atvyko į namus pas mamą.
Jos mama grįžo su patėviu. Ji mamai ir kaltinamajam pasakė, kad jeigu jie nori grįžti į namus, jie turi koduotis. Patėvis pasakė ne, pradėjo rėkti, sakyti, kad pati sau tą hematomą pasidarė.
Patėvis žiūrėdamas jai į akis pagrasino, kad jei jį pasodins, jis išeis ir ją papjaus, nužudys. Kai jis jai sakė tokius žodžius, juto neapykantą. Mama nieko nesakė. Abu jie buvo vėl labai girti, patėvis nepastovėjo ant kojų.
Teismo sprendimas
Teismas kaltinamąjį pripažino kaltu dėl smurto ir paskyrė 18 mėnesių laisvės apribojimo bausmę, be intensyvios priežiūros.
Per bausmės vykdymo laikotarpį vyras įpareigotas būti namuose nuo 23 val. iki 6 val. jeigu tai nesusiję su darbu ar mokymusi.
Jis privalo tęsti darbą arba registruotis Užimtumo tarnyboje, taip pat bausmės vykdymo metu jam uždrausta turėti, naudotis, įgyti, saugoti pačiam ar perduoti kitiems asmenims alkoholinius gėrimus, vartoti psichiką veikiančias medžiagas.
Jam skirta baudžiamojo poveikio priemonė – dalyvavimas smurtinį elgesį keičiančiose programose.
Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui, paduodant skundą per Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmus.