„Šioje byloje kaltinamaisiais viso yra patraukta 87 asmenys, pagrindinis kaltinimas – <...> dalyvavimas riaušėse, pasipriešinimas policininkams, kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimas viešai smurtauti, niokoti turtą ir kitaip pažeisti viešąją tvarką.
Viso bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje yra 27 asmenys, kurie pripažinti nukentėjusiais, iš jų daugiausia – 23 – nukentėjusiais pripažinti iš policijos ir viešojo saugumo tarnybos pareigūnų“, – komentavo Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Justas Laucius.
Pasak jo, ikiteisminis tyrimas truko vienerius metus ir penkis mėnesius. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Marek Gulbinovič teigė, kad šis tyrimas policijai buvo „ypatingas ir svarbus“.
„Simboliškai rytoj sukanka lygiai metai ir penki mėnesiai, kada mūsų visuomenė apie šį ikiteisminį tyrimą žino“, – sakė M. Gulbinovič.
Pasak jo, niekas iš tyrimo grupės narių negalvojo, kad byla bus tokio sudėtingumo.
„Kad mes turėsime ilgalaikį tyrimą. <...> Tuomet mes nesitikėjome, kad mums reikės sulaikyti 101 asmenį, kuriam bus pareikštas įtarimas dėl dalyvavimo riaušėse vienokia ar kitokia forma. Tiesą pasakius, vėlesniame etape prokurorai nusprendė 14 asmenų įtarimus panaikinti, galutiniame taške mes turime 87 asmenis, kurie kartu su baudžiamąja byla keliauja į teismą“, – teigė policijos atstovas.
M. Gulbinovič teigimu, byloje apklausta 317 liudytojų, iš jų 40 – Seimo narių. Pareigūnams teko peržiūrėto 2,5 terabaitų vaizdo medžiagos.
Policijos teigimu, tyrimą apsunkino ir tai, kad įtariamieji yra iš įvairiausių Lietuvos kampelių.
„Tikriausiai nėra nė vienos apskrities, kuri nėra paminėta šiame tyrime“, – pripažino M. Gulbinovič.
M. Gulbinovič teigimu, kratų metu pas įtariamuosius rasta narkotinių medžiagų, ginklus, šaudmenis.
J. Lauciaus teigimu, riaušių organizavimu kaltinamas vienas asmuo. Visgi jis neatskleidė asmens pavardės.
„Kitiems asmenims, jų veiksmai kvalifikuoti ne tik pagal dalyvavimą riaušėse, bet pagal provokavimą atliki riaušes“, – sakė prokuroras.
J. Lauciaus teigimu, 87 kaltinamiesiems gresia laisvės atėmimas iki 6 metų.
„Dar paprasčiau kalbant, nuo 3 mėnesių iki 6 metų. Vidurkis yra 3 metai ir 6 mėnesiai“, – komentavo prokuroras.
Pasak jo, byloje nukentėjusiais įvardijami ir Seimo nariai.
Spalio pradžioje skelbta, jog įtarimai tyrime pareikšti 87 įtariamiesiems, civiliniai ieškiniai bendrai siekia per 92 tūkst. eurų.
Siekiant užtikrinti civilinius ieškinius, ikiteisminio tyrimo metu įtariamųjų 173,9 tūkst. eurų vertės turtui buvo taikomas laikinas nuosavybės teisės apribojimas.
Taip pat tyrimo metu 22 asmenys patraukti administracinėn atsakomybėn.
Iš viso tyrimai apėmė 23 nusikalstamos veikos epizodus.
Pasak policijos, atlikti ir tyrimai dėl neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis ar sprogmenimis be leidimo ir jų nešiojimosi, narkotinių medžiagų turėjimo, dokumentų klastojimo ar panaudojimo, svetimo dokumento įgijimo ar panaudojimo be pagrindo.
Prie ikiteisminio tyrimo prijungtas ir tyrimas dėl viešų raginimų smurtu pažeisti Lietuvos suverenitetą, jame įtarimai pateikti vienam asmeniui.
Tyrimą atliko Vilniaus apskrities policijos kriminalistai, vadovaujant Vilniaus apygardos prokuratūrai.
Riaušės prie parlamento rūmų Vilniuje kilo pernai rugpjūčio 10-osios vakarą po mitingo prieš Vyriausybės ribojimus, skirtus imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.
Pasibaigus Seimo posėdžiui dalis protestuotojų užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio kiemo. Prieš protestuotojus policija panaudojo ašarines dujas, šie savo ruožtu mėtė į pareigūnus akmenis.
Policija pažymi, kad organizuoto mitingo metu ir po jo grupė asmenų „organizavo ir išprovokavo žmonių sambūrį viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip pažeisti viešąją tvarką“, o riaušių metu asmenys smurtavo, niokojo turtą, šiurkščiai pažeidė viešąją tvarką, panaudojo sprogmenis bei pasipriešino policijos bei Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams.