Nei prezidento atstovai, nei Norvegijos premjerė Erna Solberg nekomentuoja, ar pokalbio metu buvo aptarti ir galimi šnipų mainai su Rusija.
„Planavau susitikti su premjeru, bet jis gydosi, turėjo susitikimą atšaukti. Aš kalbėjausi telefonu su prezidentu šiandien, bet nedetalizuosiu, ką mes aptarėme“, – žurnalistams pirmadienį Seime sakė E. Solberg.
Ji teigė žinanti apie Lietuvos parlamente nagrinėjamą klausimą, detalizuojantį prezidento teisę suteikti malonę dėl šnipinėjimo nuteistiems asmenims, ir pavadino tai „svarbia ir gera diskusija“. Ministrė pirmininkė taip pat pabrėžė, kad Norvegija visomis išgalėmis sieks sugrąžinti už šnipinėjimą nuteistą norvegą Frodę Bergą.
G. Nausėdos atstovas spaudai Antanas Bubnelis sako, kad G. Nausėda su Vilniuje viešinčia Norvegijos Vyriausybės vadove pasirinko kalbėtis telefonu, nes susitikimas nebuvo planuotas.
„Kadangi premjerė nesusitiko su premjeru, prezidentas kalbėjo telefonu su ja, aptarė politines aktualijas Lietuvoje, dvišalius santykius. To (galimų šnipų mainų – BNS) klausimo nekomentuosiu“, – BNS sakė A. Bubnelis.
Norvegijos Vyriausybės vadovė žurnalistams taip pat sakė, jog anksčiau keliskart buvo susitikusi su G. Nausėda, pastarąjį kartą – Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje diskutavo saugumo ir kitais klausimais.
Seimas yra apsvarstęs pataisą, detalizuojančią prezidento teisę suteikti malonę dėl šnipinėjimo nuteistiems asmenims. Dar liko vienas balsavimas dėl jos priėmimo.
BNS šaltinių teigimu, šis projektas susijęs su planuojamais Lietuvos, Rusijos ir Norvegijos mainais, apsikeičiant šiuo metu kalinamais piliečiais.
Neoficialiomis žiniomis, prezidento Gitano Nausėdos vadovaujama Valstybės gynimo taryba dėl šnipų apsikeitimo apsisprendė spalį.
Lietuva Rusijai turėtų perduoti prieš dvejus metus nuteistą Rusijos federalinės saugumo tarnybos agentą Nikojalų Filipčenko, o Rusija – 2016 metais nuteistus Lietuvos piliečius Jevgenijų Mataitį ir Aristidą Tamošaitį.
Į mainų susitarimą taip pat įtrauktas Rusijoje nuteistas Norvegijos pilietis ir dar vienas Rusijos pilietis, nurodė šaltiniai.
BNS šaltinių teigimu, Lietuvos derybos su Norvegija ir Rusija dėl apsikeitimo šnipais vyko ne vienus metus.
Maskvos malonės komisija spalio pabaigoje rekomendavo suteikti malonę Rusijoje už šnipinėjimą 14 metų nelaisvės nuteistam norvegui F. Bergui.