Pagrindinė skyrybų priežastis, Porų santykių ir skyrybų psichologo Mykolo Truncės manymu, yra nemokėjimas bendrauti lygiavertiškai ir pagarbiai. O nemokėjimas bendrauti veda prie barnių, kurie dažniausiai būna apie pinigus.
„Jai jos draugas pasakė: „Mūsų meilė bendra, o pinigai bus atskirai“. Nu ir kaip gali moteris auginti 2 vaikus, dirbti, užsidirbti ir išlaikyti save? Tada susibara ir vienas, ir kitas kenčia skausmą“, – apie klientės atvejį pasakojo porų santykių psichologas.
Taip pat šeimyniniai barniai dažnai kyla dėl seksualinio nepasitenkinimo ar vaikų.
„Prasideda nekalbadieniai, po to neseksadieniai, jau galvos skausmas abiem ką dabar daryt. Tada pradeda vėl vienas kitą menkinti, žeminti, kaltinti, taip sunaikina saugią erdvę ir nebenori gyventi kartu“, – apie šeimyninę dinamiką iki skyrybų kalbėjo M. Truncė.
Turto nepasidalinimą ir Skyrybų centro vadovas Saulius Vaikšnorius išskiria kaip pagrindinę problemą, kylančią skyrybų metu. Taip pat sako, kad žmonėms sunku pasidalinti turtą, nes santuokoje įgytas turtas tampa bendras.
„Tarkime, vyras uždirba per mėnesį 8 tūkstančius eurų, o žmona dirba mokytoja ir uždirba pusantro tūkstančio. Jeigu visas atlyginimas vedamas į banko sąskaitą, skyrybų atveju pusė tų pinigų, kurie tupi vyro sąskaitoje, priklauso žmonai. Įsivaizduojat, kaip skaudu“, – teiravosi S. Vaikšnorius.
Savižudybės dėl skyrybų: gyvenimo siužetai ir išgyvenimai
Tačiau būna ir ypač skaudžių skyrybų atvejų, kurie gali privesti prie savižudybių.
„Moteris skiriasi ir sako, kad vyras geria, pinigų neparneša. Nu ką jis parneš? Gal ir nedirba, depresija, ta savijauta tokia psichozės alkoholinės ir jis gauna skyrybų dokumentus. Būna, kad tada pakelia prieš save ranką“, – pasakojo jis.
Porų santykių psichologas patvirtino, kad skyrybos yra vienas iš dažniausių savižudybių faktorių. Pasak jo, vienas iš sutuoktinių priima sprendimą, kitas paprastai jaučiasi atstumtas. Priduria, kad jei žmogus nepasitiki savimi, gali sunkiai išgyventi skyrybas.
„Kadangi aš dirbu su kritiniais atvejais, santykių krizėmis, esu ne vieną nulaipinęs nuo taburetės. Jie mano, kad nieko nebesusiras ir jau geriau nekentėti tos baimės ir pažeminimo, o geriau išeiti iš gyvenimo“, – paaiškino skyrybų psichologas.
Jeigu žmogus taip jaučiasi, M. Truncės akimis, reikia kreiptis į porų santykių specialistus ar psichologus, kad padėtų tą skyrybų etapą išgyventi.
„Dauguma žmonių mano, kad šeima yra gyvenimo tikslas, o aš sakau, kad tai priemonė tavo gyvenimo tikslams pasiekti, ir kai tu taip imi žiūrėti į santykius, tau nebėra tos skyrybos pasaulio pabaiga“, – kodėl žmonės skaudžiai išgyvena skyrybas, aiškino psichologas.
Kodėl santuokų ir skyrybų skaičiai kasmet mažėja?
Oficialiosios statistikos portalo duomenimis, per 5 metų laikotarpį (2018–2022 m.) santuokų skaičius smuko 3,7 tūkst. (18,8 proc.). Tačiau didžiausias nuosmukis įvyko 2020 m., kai susituokė 4,2 tūkst. (21,5 proc.) mažiau porų nei metais prieš tai.
Psichologas sako, kad apie 30 proc. porų gyvena nesusituokusios, o tai patvirtina vaikų, gimstančių nesantuokoje, skaičius.
„Kadangi niekas iš esmės nemoko, neruošia sutuoktinių santuokai, tėvų – tėvystei, tai jie nemoka, priskaldo malkų ir vengia vedybų, nes mato kitų skyrybas“, – apie mažėjančius santuokų skaičius kalbėjo M. Truncė.
Per tą patį laikotarpį (2018–2022 m.) išsiskyrimų skaičius smuko 1,3 tūkst. (14,5 proc.) Didžiausias nuosmukis taip pat įvyko 2020 m., kai išsiskyrė 1,2 tūkst. (13,7 proc.) mažiau porų nei prieš tai metais.
M. Truncės akimis, besiskiriančių porų skaičius mažėja iš dalies dėl to, kad žmonės ima spręstis santykių problemas, mokosi apie tai ir lankosi pas specialistus.
Skyrybų centro vadovas neslėpė, jog tenka susidurti ir su neeilinėmis skyrybomis, kai neaišku, kaip elgtis. Pasakojo apie atvejį, kai moteris, su vyru auginusi du vaikus, pasidarė dirbtinį apvaisinimą vyrui nežinant ir pagimdė trečią vaiką. Skyrybų metu siekė elementų už visus vaikus, kuriuos, pasak S. Vaikšnoriaus, galiausiai ir priteisė.
„Pasigimdė dirbtiniu būdu, panaudodama vyro spermą, o vyras jokio sutikimo nedavė. Vyras ir sako, kad du vaikai tai jo valia gimė, bet trečio nenorėjo. Ten buvo įdomu žiūrėti, kaip net bylą nagrinėjanti teisėja pasimetė“, – dalinosi įspūdžiais jis.
Ką verta žinoti apie skyrybų kainas ir trukmę?
S. Vaikšnoriaus teigimu, skyrybų kaina priklauso nuo to, ar skyrybos taikios. Kaina gali svyruoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių, priklausomai nuo turimo turto.
„Jeigu pora neturi nei turto, nei bendrabučio kambarėlio, vaikų, tai yra vienas aspektas, o jeigu pora skiriasi taikiai, bet turi akcijų, turi nekilnojamo turto Ispanijoje, turi nekilnojamojo turto Lietuvoje po 20 vienetų, tai vėlgi kita situacija“, – paaiškino S. Vaikšnorius.
Pašnekovo teigimu, jeigu „vyksta karas“ ir nepavyksta išsiskirti taikiai, tai kaina svyruoja nuo tūkstančio iki 10 tūkstančių eurų ir daugiau. Suma taip pat priklauso nuo to, kiek šeima turi turto ir kiek vienas iš kito nori „atsikovoti“.
Nors pagal įstatymą per mėnesį laiko skyrybų prašymas turi būti išnagrinėtas, skyrybos S. Vaikšnoriaus praktikoje yra trukusios ir 2 dienas.
„Per vieną dieną buvo išsiųsti dokumentai, tarkime, gruodžio 5 dieną, gruodžio 6 dieną jau gimė sprendimas“, – pasakojo jis.
Vėlgi netaikios skyrybos, anot specialisto, gali būti vilkinamos įvairiomis ekspertizėmis. Taip pat procesas užtrunka, jeigu apylinkės teismo sprendimas netenkina.
„Pirmosios instancijos teisme su turto vertinimu, gali būti paskirtas ir vaikų psichologinis vertinimas – visokių gali prisigalvoti šalis būdų užtempti procesą ir piktnaudžiauti savo teisėmis. Jeigu eiti iki Aukščiausio Teismo su visais skundais, tai gali tęstis ir 3 metus“, – tikino Skyrybų centro vadovas.