Vaizdo įrašą paskelbusi gyventoja rašė: „Karoliniškių narkomanai siaučia prie poliklinikos, būkite atsargūs saugokite vaikus nuo tokių iškrypėlių, pasislėpusių krūmuose patampyti.“
Gyventojai pakraupę
Komentaruose po vaizdo įrašu gyventojai neslėpė pasibaisėjimo ir pergyveno dėl savo ir aplinkinių saugumo.
„Kvieskite policiją kol dar kažkas kitas nenukentėjo...“, – komentavo vilnietis.
„Neduok Dieve, baisu ir gaila žmogaus, bei jo artimųjų. Kalti kas tą brudą platina ir dar paaugliams“, – rašė moteris.
„Siaubas“, – nedaugžodžiavo internautai.
Karoliniškių gyventoja Sintija, pasidalijusi vaizdo įrašu, pasakoja, kad ten gyvenant saugiai jaučiasi tik prie pat savo namų, o paėjus kiek toliau, atsiranda baimė: miškuose vaikštinėja daug apsvaigusių asmenų, o kartais jie net nesidrovi prieiti prie pat žmonių, kabinėtis ar prievarta kažko reikalauti.
Skundžiasi ypatingai nesaugiu mikrorajonu
Sintija pažymi, kad tokį vaizdą, ypač vidurdienį, minioje, kur pilna žmonių ir vaikų, mato pirmą kartą.
„Miškelyje jų tikrai pilna, bet kad taip baisiai žmonės lūžtų ir ten, kur pilna vaikų, tai pirmą kartą matau. Tokių vaizdų esu mačiusi tik internete, Rusijoje, kai kažko užvartoja. Saugiai jaučiuosi tik prie pat savo namų, nes gyvenu prie naujojo policijos komisariato, bet vakare eiti į „Rimi“ parduotuvę, esančią šalia „Pasakų“ parko, viena arba be automobilio nedrįstu.
Praėjusią savaitę prie tos pačios parduotuvės priėjo du vyriškiai su prašymu „pavežti“ iki artimiausios kitos parduotuvės, o netrukus priėjo dar vienas girtas, sunkiai stovintis vyras ir prašė cigaretės. Aš laukiuosi, tai nerūkau, o jis pradėjo dureles tampyti, kartodamas „prašau, prašau“. Tada išvažiavau, o jis nugriuvo.
Toje pačioje parduotuvėje prieš metus ar kelerius buvo pašautas apsaugos darbuotojas. Nėra saugus šis rajonas, ir manau, tai lemia vis daugiau čia įsikuriančių naktinių barų. Baisu vaikus čia būtų vienus išleisti“, – komentuoja moteris.
Savivaldybė ragina nedelsti ir kreiptis pagalbos
Į situaciją sureagavo ir Vilniaus miesto savivaldybė. Naujienų portalui tv3.lt jos atstovai nurodė raginantys gyventojus, susidūrus su neadekvačiai besielgiančiais, galimai apsvaigusiais asmenimis, nedelsti ir nedvejoti – pirmiausia skambinti skubios pagalbos numeriu 112.
„Į tokią situaciją reaguotų policijos pareigūnai ir greitosios medicinos pagalbos tarnybos medikai, kurie suteiktų asmeniui pirminę medicininę pagalbą ir užtikrintų, kad jis nesukeltų pavojaus sau ir aplinkiniams žmonėms“, – nurodo savivaldybės atstovas.
Miesto valdžia pažymi, kad Vilniuje situaciją stebi įvairių įstaigų specialistai – tarp jų ir Socialinių paslaugų centro socialiniai darbuotojai, „Carito“ bei kitų organizacijų atstovai. Jie vyksta į vietas, kur dažniau lankosi socialinių problemų turintys asmenys, stengiasi su jais užmegzti kontaktą, kalbasi, motyvuoja kreiptis pagalbos.
„Asmenims, turintiems priklausomybę narkotinėms medžiagoms, pagalba gali būti teikiama Respublikiniame priklausomybės ligų centre, kuriame teikiamas platus gydymo ir reabilitacijos paslaugų spektras. Taip pat padėti gali bendruomenės, pavyzdžiui, „Carito“ priklausomų asmenų bendruomenė „Aš esu“, kurioje teikiamos reabilitacijos, reintegracijos, pagalbos artimiesiems paslaugos“, – komentuoja savivaldybė.
Mobili pagalba priklausomiems
Vilniaus miesto savivaldybė nurodo, kad kartu su Naujosios Vilnios poliklinika įgyvendina ir specialią programą – „Žemo slenksčio mobiliųjų paslaugų teikimas Vilniaus miesto teritorijoje“.
„Žemo slenksčio paslaugas teikianti mobili komanda Vilniaus mieste dirba skirtinguose mikrorajonuose, kur yra fiksuojama daugiau priklausomybės liga sergančių asmenų: Naujininkuose, Naujojoje Vilnioje, Markučiuose“, – aiškina savivaldybė.
Pasak savivaldybės, pagrindinis tikslas ne tik sumažinti užsikrėtimų skaičių infekcinėmis ligomis, mažiau mirčių nuo perdozavimo, bet ir užmegzti ryšį su itin sunkiais, pagalbos neieškančiais žmonėmis, juos supažindinti su galima pagalba, motyvuoti gydytis, gauti socialines paslaugas, paramą, nukreipti į sveikimą.
„Žemo slenksčio autobusiuke surenkami panaudoti švirkštai, suteikiamos dezinfekcijos priemonės, tvarsliava, prezervatyvai, atliekami greitieji ŽIV testai, asmens higienos paslaugos, žaizdų perrišimas, vykdomas konsultavimas, informavimas, tarpininkavimas ir panašiai“, – aiškina miesto valdžia.
Visą nemokamos pagalbos Vilniuje, patiriant psichikos sveikatos sunkumų, sąrašą galima rasti čia: https://view.publitas.com/vilniaus-miesto-savivaldybe/nemokamos-pagalbos-galimybes-vilniaus-mieste-patiriant-psichikos-sveikatos-sunkumus/page/1.
Sureagavo ir policija
Policijos atstovė Julija Samorokovskaja naujienų portalui tv3.lt nurodė, kad apie šį įvykį policija pranešimą gavo, tačiau vyras pasišalino iš įvykio vietos, dėl to pranešimas buvo atšauktas.
„2025-04-23 buvo registruotas pranešimas dėl galimai apsvaigusio asmens prie Karoliniškių poliklinikos. Kadangi asmuo greitai pasišalino ir iškvietimas buvo atšauktas į policijos komisariatą šis pranešimas perduotas nebuvo, rašytinių pareiškimų ar skundų papildomai nebuvo gauta“, – nurodo ji.
Policijos atstovė nurodė, kad Karoliniškėse nefiksuojamas narkotinių medžiagų apsvaigusių asmenų pagausėjimas.
Vis dėlto gyventojai nurodo kitaip bei sako, kad baiminasi neadekvačiai besielgiančių asmenų, todėl norėdami būti saugūs jie domisi, kaip policija veikia tokiais atvejais. Policijos atstovė paaiškina, kaip vyksta tokių asmenų sulaikymas bei kokia atsakomybė jiems gresia.
„Jei policijos pajėga būtų vykusi ir tokį asmenį radusi, vertintų neadekvataus elgesio priežastis (ar tikrai apsvaigęs, o gal dėl kitų priežasčių pakrikusios psichikos), esant įtarimų dėl narkotinių medžiagų vartojimo, vežtų patikrinimui į med. įstaigą, pradėtų AN teiseną“, – nurodo J. Samorokovskaja.
Taip pat ji pažymi, kad narkotinių medžiagų vartojimas be gydytojo recepto yra įstatymo pažeidimas pagal 71 LR ANK straipsnį, todėl toks elgesys yra baudžiamas administracine tvarka.
Jei tuo pačiu asmuo trikdo praeivius ar kitaip pažeidžia viešąją tvarką (tai reglamentuoja 481 straipsnis), policija gali jį laikinai sulaikyti pagal 597 straipsnį, kol bus išsiaiškintos aplinkybės.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!