• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žmonių, kurie dirba su vaikais, laukia naujovės: tam, kad būtų įrodyta, jog jie nėra teisti už įvairius nusikaltimus, teks parodyti QR kodus. Anksčiau buvo reikalaujama išsiimti teistumo pažymėjimą, kuris įrodo, jog nebuvo padaryti jokie nusižengimai, dabar ši technika modernėja.

Žmonių, kurie dirba su vaikais, laukia naujovės: tam, kad būtų įrodyta, jog jie nėra teisti už įvairius nusikaltimus, teks parodyti QR kodus. Anksčiau buvo reikalaujama išsiimti teistumo pažymėjimą, kuris įrodo, jog nebuvo padaryti jokie nusižengimai, dabar ši technika modernėja.

REKLAMA

Valstybinės darbo inspekcijos pranešime buvo pranešama, kad nuo šių metų lapkričio 1 d. įsigalioja Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimai, kuriais numatyta, jog įdarbindami naujus darbuotojus, darbdaviai bus įpareigoti iš priimamų asmenų reikalauti QR kodo, įrodančio, kad asmuo nėra teistas už seksualinius nusikaltimus, taip pat dėl kitų tyčinių sunkių ar labai sunkių nusikaltimų.

Ministerija plačiau papasakojo, kaip ir kada pradės veikti sistema

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) atkreipia dėmesį, kad, kad darbuotojai išsiimti QR kodą turės laiko iki 2025 m. sausio mėnesio pabaigos, kitais atvejais – iki 2025 m. balandžio mėnesio. Anot SADM Komunikacijos skyriaus, pati sistema pradės veikti nuo šių metų pabaigos, o darbdaviai turės atlikti svarbią pareigą.

REKLAMA
REKLAMA

„Naujos įstatymo nuostatos, kurios reikalauja turėti QR kodą, įsigalioja nuo š. m. lapkričio 1 d., tačiau labai svarbu turėti omenyje ir tai, kad įstatymas numato tam tikrą laiką, per kurį leidžiama visiems asmenims, dirbantiems su vaikais, taip pat, darbdaviams ir kitoms atsakingoms institucijoms tinkamai pasiruošti naujų įstatymo nuostatų vykdymui.

REKLAMA

Praktikoje tai reiškia, kad asmenys QR kodą turės išsiimti iki 2025 m. sausio 31 d. Šiuo metu yra baigiama kurti ir testuoti QR kodus formuojanti elektroninių paslaugų sistema, už kurią atsakingas Informatikos ir ryšių departamentas (IRD). Sistema pradės veikti (t. y., pirmuosius QR kodus asmenys galės pasidaryti) šių metų gruodžio antroje pusėje.

Darbdaviams numatyta, kad jie turi patikrinti visus pas save dirbančius, teikiančius paslaugas, savanoriaujančius ar kitokią veiklą atliekančius asmenis, jei tai susiję su tiesioginiais ir reguliariais kontaktais su vaikais, o socialines, švietimo, sporto, sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose įstaigose, įmonėse ir organizacijose – visais atvejais (t. y., turės būti patikrinti visi asmenys, nepriklausomai nuo jų darbo/kitos veiklos pobūdžio) – iki 2025 m. balandžio 30 d.“ – komentavo SADM atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

QR kodą bus paprasta įsigyti

SADM teigė, kad pasiimti QR kodą bus ypatingai lengva – reikės tik prisijungti prie minėtos kuriamos elektroninės sistemos per Elektroninės valdžios vartus ir jei asmuo neturi teistumo, QR kodas jam suformuojamas iš karto.

Jei asmuo neturi galimybės naudotis elektroninėmis paslaugomis, jis galės kreiptis tiesiogiai į IRD, ir gauti QR kodą kitu būdu. Kaip jau buvo paminėta, asmenys QR kodą turės pasidaryti iki 2025 m. sausio 31 d., todėl tikrai yra pakankamai laiko atlikti tokią pareigą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei nebus QR kodo, darbuotojai negalės dirbti, o darbdaviams bus skiriamos baudos

Už vėlavimą pasidaryti QR kodą, anot SADM Komunikacijos skyriaus, bausmių nėra numatyta, tačiau asmuo negalės būti įdarbintas arba priimtas atlikti kitokią veiklą, kol nepateiks QR kodo darbdaviui. O visi jau dirbantys ar kitokią veiklą vykdantys asmenys turės būti skatinami darbdavio pateikti kodą irgi kuo greičiau, jei to nepadarys iki 2025 m. sausio 31 d.

Atsakomybės numatytos darbdaviui – jei bus nustatyta, kad: darbdavys netikrina QR kodų – galės būti skirta bauda nuo 300 iki 500 eurų, už pakartotinį nusižengimą – nuo 500 iki 1000 eurų, pas darbdavį dirba ar kitokią veiklą su vaikais vykdo asmuo, padaręs seksualinio pobūdžio nusikaltimus prieš vaiką ar suaugusįjį, ar kitus tyčinius sunkius ir labai sunkius nusikaltimus – galės būti skirta bauda nuo 3 tūkst. iki 5 tūkst. eurų, už pakartotinį nusižengimą – nuo 5 tūkst. iki 6 tūkst. eurų.

REKLAMA

Kokia viso to nauda?

Pasak SADM, įstatymo pakeitimais siekiama stiprinti vaikų apsaugą nuo seksualinio smurto ir išnaudojimo. Tai ypač žiaurūs vaiko žmogaus teisių pažeidimai, kurie palieka pėdsaką vaiko sąmonėje ir gyvenime visam laikui.

Įstatymas numato tiek lengvesnį/patogesnį asmenų tikrinimą, tiek didesnę darbdavių atsakomybę, tiek prižiūrinčias institucijas, kurios seks, kaip darbdaviai pareigos laikosi praktikoje. Taip pat praplėstos veiklos sritys, kuriose asmenys turi būti tikrinami, jei dirba su vaikais.

REKLAMA

Todėl tikimasi, kad šie pakeitimai, SADM teigimu, taps vienu iš įrankių, skirtų griežtesniam galimybių ribojimui asmenims, padariusiems seksualinio pobūdžio nusikaltimus, taip pat kitus tyčinius sunkius ir labai sunkius nusikaltimus, ir atitinkamai, mažins rizikas vaikams būti išnaudotiems. QR kodo galės reikalauti ir vaikų tėvai, samdydami individualiai dirbančius korepetitorius, aukles, būrelių vadovus ar kitus asmenis.

Naujosios sistemos esmė yra paprastume

Valstybinės darbo inspekcijos kancleris Šarūnas Orlavičius atkreipė dėmesį, kad ir dabar negalima dirbti žmonėms, jei jie nėra išsiėmę teistumą liudijančio dokumento. QR kodas, anot kanclerio buvo sukurtas kaip paprastesnis teistumo tikrinimo būdas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jau ir dabar, iš esmės, negali dirbti su vaikais tie, kurie yra teisti už nusikaltimus. Reiškia, jie iš esmės turi pateikti pažymą apie teistumą. Tam, kad būtų greičiau, paprasčiau, efektyviau, SADM sugalvojo padaryti QR kodą. Šis kodas nuo lapkričio 1 dienos įsigalioja, jį sugeneruos, ir prieš įsidarbinant, ar teikiant paslaugas bet koks asmuo turės pateikti tą QR kodą darbdaviai ar paslaugų pirkėjui“, – komentavo Š. Orlavičius.

Į tai sureagavo ir švietimo darbuotojų profesinė sąjunga: sunku vertinti

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pavaduotoja Lilija Bručkienė sakė, kad apie pageidavimą turėti QR kodus jau girdėjo iš žmonių anksčiau. Jos nuomone dar sudėtinga yra vertinti šią naujovę, nes moteriai kyla klausimas, ar sistemos tikrai nebus įmanoma apeiti, ar ji tikrai veiks.

REKLAMA

„Šiaip pageidavimas toks ir poreikis buvo jau senokai atsiradęs. Aš esu girdėjusi ne vieną kartą iš visuomenės, kad reikėtų kažkokios apsaugos sistemos.

Kol kas, kiek aš suprantu, tiesiog tai yra kuriama, nes tie QR kodai nežinia, kada atsiras ir kaip veiks. Ar čia nėra sistema kuriama dėl sistemos, ar jie tikrai veiks. Pavyzdžiui, ką daryti tiems, kurie seniai dirba, ar jie dabar turės kažkur rūpintis papildomai, ar čia tik naujai dirbantiems? Visokių klausimų kol kas dabar yra“, – pasidalino ji.

REKLAMA

L. Bručkienės suvokimu QR kodų sistema kol kas yra kuriama, tačiau vis tiek kyla daugiau klausimų nei atsakymų.

Kol kas suprantu, kad ta sistema yra kuriama, ir jos kol kas nėra, reikia susieti su teisine baze, ar toks įstatymas yra, bet dar kol kas nieko daryti nereikia. Klausimas, ar ji bus racionali, ar tikrai apsaugos, ar nebus įmanoma jos apeiti? Kol kas sudėtinga vertinti, kiek pati ta sistema kainavo ir panašiai.

Čia daug sudedamųjų dalių, kurias reikės įvertinti. Kiek lengva ar sudėtinga bus gauti, ar tai nepadidins biurokratinės naštos norintiems įsidarbinti, kol kas suprantu, kad daugiau klausimų nei atsakymų, kiek laiko truks ta visa procedūra ir taip toliau“, – pasamprotavo švietimo darbuotojų profesinės sąjungos atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų