Seimas penktadienį rengiasi skubos tvarka sujungti Vytauto Didžiojo (VDU), Lietuvos edukologijos (LEU) ir Aleksandro Stulginskio (ASU) universitetus į bendrą Vytauto Didžiojo universitetą.
Anot A. Kubiliaus, skubėjimas sujungti minėtus universitetus daromas be jokios ekspertizės ir pasekmių analizės, neaišku, kodėl žemės ūkio technologinį Stulginskio universitetą reikia jungti su humanitariniu VDU, o ne su technologiniu Kauno technologijos universitetu (KTU).
„Susidaro vaizdas, kad tris „pasiligojusius“ (o kai kuriuos jau ir „bemirštančius“) universitetus norima gelbėti, dirbtinai apjungiant. Taip bus tik švaistomi resursai ir prarandamas laikas bei aiški perspektyva. Taip yra kompromituojama visa reforma, o iš Kauno atimama ar bent sumenkinama galimybė turėti stiprų, pasaulinio lygio technologinį universitetą“, - žiniasklaidai išplatintame pranešime rašo A. Kubilius.
Savo pasiūlymą parlamentaras argumentuoja lyginėdamas šių ir praėjusių metų studentų skaičių šiuose universitetuose. Pavyzdžiui, VDU 2017 m., lyginant su 2016 m., pasirašė 19,5 proc. mažiau bakalauro studijų sutarčių, ASU – 52 proc. mažiau, o LEU – 50,7 proc. mažiau.
Siūlo atsisveikinti su pedagogų kalve
Įvertinęs Lietuvos edukologijos universiteto veiklą, Studijų kokybės vertinimo centras praėjusių metų pabaigoje paskelbė antrąją neigiamą išvadą (pirmoji paskelbta 2012 m.). Ši išvada pagal Lietuvos Respublikos Mokslo ir studijų įstatymą reiškia, kad universitetas gali netekti leidimo vykdyti studijas.
A. Kubiliaus įregistruotą siūlymą Seimo Švietimo ir mokslo komitetas svarstys trečiadienį. Paklausta, kaip vertina parlamentaro iškeltą idėją, komiteto pirmininkas valstietis Eugenijus Jovaiša sako, jog su Lietuvos edukologijos universitetu vienaip ar kitaip vis tiek bus atsisveikinta.
„Labai akivaizdu, kad darydami šiuos sprendimus, mes atsižvelgiame į studentų mažėjimą, į kokybinius faktorius, todėl yra daroma ta institucinė ir finansavimo reforma. O pono A. Kubiliaus pasiūlyti dalykai, juk tai LEU pripažintas pozityviai, teigiamai įvertintas, kas negerai ten – su valdymu ir mokslu.
Tai mes tą ir darome žingsnį, prie kito stipraus universiteto prijungsime, esančios gyvybingos jėgos prisidės prie mokytojų rengimo, o pati institucija, ji ir išnyksta. Mes ir darome LEU naikinimą prijungimo būdu“, - tv3.lt kalbėjo E. Jovaiša.
Maža to, antradienį paaiškėjo, kad LEU rektorius Algirdas Gaižutis atsistatydino iš pareigų, šios aukštosios mokyklos taryba pritarė, kad jis baigtų darbą nuo sausio 12 dienos. Rektoriaus kadencija turėjo baigtis 2018 m. birželį.
Nori stiprinti KTU potencialą
Išplatintame pranešime A. Kubilius taip pat siūlo ASU paversti KTU padaliniu. Parlamentaras atkreipia dėmesį, kad Vyriausybė yra pasisakiusi, jog būtina „stiprinti KTU, jame sutelkiant technologijos ir fizinių mokslo sričių potencialą“, o ASU vykdo daug su technologijomis susijusių studijų ir mokslinės veiklos“.
„Mes nuosekliai siūlome ASU ir KTU taryboms apsvarstyti galimybes ASU disponuojamą technologijų ir fizinių mokslo sričių potencialą reorganizavimo būdu sutelkti KTU, prijungiant šios srities ASU padalinius ir programas prie KTU“, – išplatintame pranešime rašė A. Kubilius.
Tačiau su šia idėja supažindintas ASU rektorius Antanas Maziliauskas teigė, jog universitetas blaškytis neketina ir nori dirbti jau sutarta linkme.
„Mūsų projektas su VDU ir LEU yra subrandintas, išdiskutuotas nuo pat vasaros, perėjo įvairius derybų etapus. Fakultetai, institutai buvo susitikę ir aptarta, kokia bus sinergija įvairiuose lygmenyse, tarp fakultetų, infrastruktūros panaudojimas. Mes matome didelę pridėtinę vertę. Mes dirbame, esame parengę dokumentus ir į šonus nelabai dairomės“, - tv3.lt kalbėjo A. Maziliauskas.
Tikimės papildyti KTU rektorės komentaru.