• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skubios medikų pagalbos prireikęs 38-erių vilnietis gerokai apstulbo – karinių pratybų metu lūžus raktikauliui, kamuojant dideliam skausmui, nuvykus į ligoninę išgirdo, kad operacijos sulauks „kaži kada“. Lietuvos kariuomenė informavo, kad pirmąją pagalbą vyrui suteikė paramedikai ir tada jis kariniu automobiliu buvo nugabentas į ligoninę. Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė (RVUL) paaiškina, kad tokia situacija nėra neeilinė – dalį operacijų galima atidėti. Ar laiku buvo suteikta pagalba pratybų metu nelaimės ištiktam kariui ir kaip į nelaimes būtų reaguojama, jei pavyzdžiui, būtų karo atvejis?

Skubios medikų pagalbos prireikęs 38-erių vilnietis gerokai apstulbo – karinių pratybų metu lūžus raktikauliui, kamuojant dideliam skausmui, nuvykus į ligoninę išgirdo, kad operacijos sulauks „kaži kada“. Lietuvos kariuomenė informavo, kad pirmąją pagalbą vyrui suteikė paramedikai ir tada jis kariniu automobiliu buvo nugabentas į ligoninę. Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė (RVUL) paaiškina, kad tokia situacija nėra neeilinė – dalį operacijų galima atidėti. Ar laiku buvo suteikta pagalba pratybų metu nelaimės ištiktam kariui ir kaip į nelaimes būtų reaguojama, jei pavyzdžiui, būtų karo atvejis?

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt vilnietė Indrė (vardas ir pavardė redakcijai žinoma) pranešė, kad jos vyras susižalojo per karinių pratybų metu nutikusią nelaimę. Nukentėjęs vyras iškart buvo pristatytas į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę, čia jam nustatytas raktikaulio lūžis. Tačiau vyras gerokai nustebo sužinojęs, kad su lūžusiu raktikauliu teks keliauti atgal namo.

REKLAMA
REKLAMA

„Atvykus padarė nuotrauką, matosi lūžis, bet jam tik uždėjo tvarstį, kad ranka per daug nejudėtų, išrašė vaistų nuo skausmo ir sakė, kad gal kitą savaitę išoperuos, jei bus vietų. Gal? Čia tikrai viskas normalu?“, – stebėjosi Indrė.

REKLAMA

Indrė sako, kad pirmoji naktis po traumos prilygo košmarui – vyro miego padėtis tik ant nugaros, skausmas toliau malšinamas vaistų pagalba. Kitą dieną savijauta išliko panaši.

„Žiūriu į savo vyrą ir bandau suvokti, kaip gyvenant Lietuvoje, mokant mokesčius, tu net negauni skubios pagalbos? Tiksliau gauni, nes skubi pagalba yra, kai suleidžia vaistų nuo skausmo ir paleidžia namo... Vos tik bando judėti, lydi nežmoniškas skausmas, juk kaulai lūžę“, – konstatavo moteris.  

REKLAMA
REKLAMA

„Uždėjo tvarstį, kad ranka per daug nejudėtų, išrašė vaistų nuo skausmo ir sakė, kad gal kitą savaitę išoperuos, jei bus vietų“, – pasakojo Indrė.

Moteris pasakojo, kad bando ieškotis ligoninės, kur pavyktų anksčiau padaryti operaciją. 

„Gerai, kad yra tėvai, giminės, pažįstami, skambinėji per visas ligonines savaitgalį, kad kažkokiu būdu priimtų greičiau, tai yra geriausiu atveju kokį ketvirtadienį. Tai jei nebandytum tokiu būdu rasti, kad kas priimtų, tai neaišku, kada ta operacija būtų“, – kalbėjo moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kariuomenės atstovas papasakojo, kaip buvo suteikta pagalba

Lietuvos kariuomenės atstovas, majoras Jurgis Norvaiša tv3.lt sako, kad kiekvienas Lietuvos karys yra apmokytas suteikti skubią pagalbą kariui. Tačiau rimtesniais susižalojamais ar lūžiais rūpinasi greitoji pagalba, kuri yra iškviečiama nedelsiant. 

„Kaip veikia sistema? Nesvarbu, kokios tai bebūtų pratybos ar kaip šiuo atveju yra geriausio skyriaus varžybos, ar tai būtų koviniai šaudymai, ar kažkokie kitokie atvejai. Nutikus X įvykiui pagalba suteikiame kario kariui, tai reiškia nutiko kažkoks įvykis ir artimiausias žmogus, kuris yra šalia, jis suteikia medicininę pagalbą ir kiekvienas karys Lietuvos kariuomenėje yra treniruotas. 

REKLAMA

Jeigu įvykis yra ne tokio pobūdžio, kur padėtum, pavyzdžiui, subintuoti traumą, įpjovimą, tai yra rimtas atvejis, kaip šiuo atveju lūžis, ar būtų kažkokia rimtesnė trauma, tai skambinama yra 112 ir kviečiama greitoji medicininė pagalba. Tarpinė grandis tarp greitos medicinos pagalbos ir karys kariui suteikimo – gali būti karo medikai, kurie budi tokio tipo pratybose, tai reiškia, kad jie yra pasiruošę iš karto reaguoti.

REKLAMA

Šiuo atveju taip ir buvo, mano žiniomis, pirmąją pagalbą vyrui suteikė paramedikai ir tada jis kariniu automobiliu buvo nugabentas į Lazdynų ligoninę“, – pasakojo J. Norvaiša.

Kaip vyksta skubios pagalbos suteikimas karo atveju?

Anot J. Norvaišos, Afganistane įrengti medicinos punktai, kurie gali suteikti operacijas, dantų apžiūrą ar kitas kasdienines ir ne tik paslaugas. Tačiau kariui patyrus rimtesnius sužalojimus yra kviečiamas sraigtasparnis ir karys skraidinamas į aukštesnio lygmens karinę ligoninę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Karo atveju, pavyzdžiui, kaip mūsų karių dalyvavimas Afganistane. Čia yra įtraukti karo medikai, tai reiškia, kad nuo operuojančio personalo iki medicinos darbuotojų, kurie vykdo kasdieninę dantų priežiūrą, dirba šeimos gydytojai ir taip toliau. Jie yra įtraukti į visą sąstatą karių, kurie vyksta į misiją“, – sakė J. Norvaiša.

Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė: yra operacijų, kurios gali palaukti

Paprašyta pakomentuoti situaciją Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė nurodė, kad operacijų skubumą, esant kaulų lūžiams, lemia konkrečios klinikinės indikacijos.

REKLAMA

„Nedelsiant atliekamos operacijos, kai patiriami atviri lūžiai, lūžus stambiesiems apatinės galūnės kaulams, stuburui ar esant politraumai – t. y. tokios, kurių neatlikus iš karto, vėliau gresia didelės komplikacijos ar net kyla grėsmė gyvybei.

Tačiau yra lūžių, kurie chirurginės intervencijos gali laukti keletą dienų ar net iki kelių savaičių – taip gali būti esant uždariems, izoliuotiems, smulkių kaulų, dažniausiai viršutinių galūnių lūžiams.

REKLAMA

Tokių operacijų rezultatas nepriklauso nuo to, ar jos atliktos iš karto, ar vėliau. Kai kuriuos lūžius net ir rekomenduojama operuoti tik tada, kai jau bus atslūgęs patinimas“, – aiškinama ligoninės atsiųstame atsakyme.

A. Pocius: karinių pratybų metu gali būti labai rimtų susižalojimų

Buvęs kariuomenės vadas Arvydas Pocius teigia, kad karinių pratybų metu iš automobilių šokantys kariai susižeidžia įvairiais būdais, o traumos ir lūžiai gali būti labai sudėtingi ir rimti. A. Pocius priduria, kad susižeidusiems kariams padėti yra skirti medikai, tačiau kariai taip pat yra apmokomi vieni kitiems padėti nelaimės metu.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Karinių pratybų metu gali būti labai rimtų susižalojimų, jeigu žmogus nesėkmingai iššoko iš automobilio, tai jam gali lūžti ir blauzdikaulis, ir šeivikaulis, ir išnirimai gali būti. Jeigu nesėkmingai jis iššoko per pratybas į apkasą ar į duobę kažkokią tai, ar užkliuvo už kelmo, akmens ir griuvimo metu jis turi ant pečių kuprinę ir ginklą, tai gali būti visokių tų susižeidimų, visko pasitaiko.

REKLAMA

Tam yra paramedikai, tam yra apmokyti žmonės ir tie patys kariai yra mokyti savipagalbos ir kaip suteikti pagalbą draugui. Aš manau, kad šitie dalykai, tikrai yra ir, manau, kad sureaguota buvo teisingai. 

Pratybų metu buvo iškviesta greitoji medicininė pagalba ir žmogus buvo atiduotas į medikų rankas, kas yra normalu, o kas jau ten toliau, kokie buvo priimti sprendimai, tai yra, kaip yra“, – vardija jis.

A. Pocius patvirtino, kad pasveikęs vilnietis galės grįžti į tą pačią poziciją, kurioje jis buvo prieš tai. Buvęs kariuomenės vadas, taip pat priduria, kad reikėtų atsižvelgti į socialinį sveikatos draudimą, nes jis kompensuoja dalį patirtos žalos. 

REKLAMA

„Jis tiesiog turi pasveikti ir tada jis galės toliau dalyvauti. Bet tokiose situacijose dar nereikia pamiršti, kad yra draudimas ir kiekvienas pilietis turi pagalvoti, kad turi apsidrausti nuo visokių nelaimingų atvejų. Tokiu atveju draudimas kažkiek tai padengia patirtus nuostolius“, – pasakojo jis. 

 

jei butu ukrainietis jau butu isoperuotas asmeniniu Nausedos nurodymu.I lietuvius nusispjaut.
kazkas nenormalaus.............
eik tu na...su savo sovietmeciu ,senai buvo ir prazuvo ..dabar nei rusyne ner to gydimo..lygiai tas pats.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų