• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sąmokslo teorijos nėra naujas dalykas. Mes su žmonėmis, kurie jomis tiki, susidūrėme ne kartą per daugelį metų, pradedant tais, kurie nuoširdžiai tiki, kad Žemė yra plokščia ir daro viską, jog tai įrodytų, iki tų, kurie pradėjo sąmokslą, kad dabartinė pandemija yra propaganda ir Billo Gateso galimybė sučipuoti pasaulį.

Sąmokslo teorijos nėra naujas dalykas. Mes su žmonėmis, kurie jomis tiki, susidūrėme ne kartą per daugelį metų, pradedant tais, kurie nuoširdžiai tiki, kad Žemė yra plokščia ir daro viską, jog tai įrodytų, iki tų, kurie pradėjo sąmokslą, kad dabartinė pandemija yra propaganda ir Billo Gateso galimybė sučipuoti pasaulį.

REKLAMA

Naujas Londono King‘s koledžo tyrimas parodė, jog tikimybė, kad asmenys, tikintys šiomis sąmokslo teorijomis apie pandemiją, norės skiepytis nuo koronaviruso, yra daug mažesnė. Žmonių noras vakcinuotis yra tikrai svarbu, norint pasiekti visuotinį populiacijos imunitetą. Be to, tyrimas atskleidė, kad socialiniai tinkai taip pat atliko svarbų vaidmenį gaunant tokį rezultatą.

Tyrime, atliktame Bristolio universitete ir Londono King‘s koledže, mėnesio laikotarpiu nuo 2020 m. lapkričio 21 d. iki gruodžio 22 d. buvo apklausti 4860 Jungtinės Karalystės suaugusiųjų nuo 18 iki 75 metų amžiaus.

REKLAMA
REKLAMA

Apklausos rezultatai atskleidė įvairius įdomius statistinius ryšius tarp tų, kurie įtaria sąmokslą apie pandemiją, ir jų noro gauti COVID-19 vakciną. Išvados taip pat parodė, kad šis rezultatas buvo dažnesnis tam tikrose grupėse, pvz., tarp skirtingų etninių grupių, taip pat ryšys tarp to, iš kur žmonės paprastai gauna informaciją internete.

REKLAMA

„Noras prisipažinti apie tikėjimą už pandemijos slypinčiu sąmokslu yra susijęs su mažu pasitikėjimu tradiciniais valdžios šaltiniais – tiek, kad tai kelia grėsmę visuomenės sveikatai. Tai yra tikras iššūkis kampanijai, kuria siekiama užtikrinti kuo didesnį Covid-19 vakcinacijos lygį“, – pranešime spaudai teigė dr. Siobhanas McAndrew‘as, Bristolio universiteto kiekybinių socialinių mokslų vyresnysis dėstytojas.

REKLAMA
REKLAMA

„Didelė visuomenės dalis buvo paveikta turinio, kuris kenkia pasitikėjimui koronaviruso vakcinomis ir visuomenės sveikatos priemonėmis. Dažnai turinys specialiai pritaikytas pažeidžiamų grupių baimėms ir rūpesčiams. Pasitikėjimui kenkiantys pasakojimai yra plačiai ir greitai platinami internete. Tai yra neatidėliotina svarba tiek visuomenės sveikatos komunikatoriams, tiek socialinių tinklų įmonėms, siekiant užtikrinti, kad teigiami, tikslūs ir tinkami pranešimai pasiektų tas grupes, kurioms to labiausiai reikia“, – aiškino S. McAndrew‘as

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apklausa parodė, kad 15 proc. JK visuomenės sutiko su teiginiu, jog „žurnalistai, mokslininkai ir vyriausybės pareigūnai dalyvauja sąmoksle, siekdami nuslėpti svarbią informaciją apie koronavirusą“. 42 proc. tokių žmonių teigė, kad yra maža tikimybė arba jos visai nėra, jog jie skiepysis nuo COVID-19.

27 proc. JK visuomenės mano, kad „tikroji tiesa apie koronavirusą yra slepiama nuo visuomenės“. 64 proc. tuo tikinčių žmonių teigia, kad taip pat nenori skiepytis.

REKLAMA

21 proc. Jungtinės Karalystės visuomenės mano, kad „nešališkas, nepriklausomas koronaviruso tyrimas kartą ir visiems laikams parodys, kad mums meluojama masiškai“. 51 proc. taip teigiančių žmonių pranešė, kad dvejoja dėl vakcinacijos.

„Nors kai kurie įsitikinimai gali pasirodyti niekšiški, įtarimai dėl sąmokslo toli gražu nėra nekenksmingos spekuliacijos, ypač mirtinos pandemijos metu. Mūsų išvados rodo, kad nors sąmoksliniu mąstymu pasižymi mažuma gyventojų, tam tikrų grupių, pavyzdžiui, dvejojančių dėl vakcinos, tikėjimo sąmokslu lygis yra ypač didelis. Pagrindinis visuomenės sveikatos iššūkis yra spręsti šį pagrindinių įsitikinimų, klaidinančios informacijos ir žalingo elgesio derinį“, – sakė profesorius Bobby Duffy, Londono King's koledžo politikos instituto direktorius.

REKLAMA

Tyrimas taip pat atkleidė etninių grupių skirtumus. 25 proc. žmonių iš BAME (Juodaodžiai, azijiečiai ir etninių mažumų atstovai) grupių manė, kad „vienintelė priežastis, kodėl kuriama koronaviruso vakcina, yra farmacijos įmonių noras užsidirbti pinigų“, tuo tarpu tuo tikėjo tik 13 proc. tyrime dalyvavusių baltųjų rasės žmonių.

Kitas svarbus dalykas – socialinių tinklų platformos. 15 proc. visuomenės mano, kad „žurnalistai, mokslininkai ir vyriausybės pareigūnai dalyvauja sąmoksle, siekdami nuslėpti svarbią informaciją apie koronavirusą“. Šis įsitikinimas daug populiaresnis tarp asmenų, kurie naudoja tam tikras platformas, tokias kaip „DuckDuckGo“ (50 proc.), „Instagram“ (43 proc.), „WhatsApp“ (40 proc.), „YouTube“ (37 proc.), „Bing“ (34 proc.), „Facebook“ (31 proc.), ir „Twitter“ (29 proc.).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Socialinių tinklų platformos, tokios kaip „Facebook “, „YouTube“ ir „Instagram“, pradėjo imtis veiksmų, siekiant sustabdyti klaidingą informaciją, tačiau mūsų išvados rodo, kad jie vis dar neišsprendė šios labai realios problemos“, – sakė dr. Danielis Allingtonas, vyresnysis socialinio ir kultūrinio dirbtinio intelekto dėstytojas Londono King‘s koledže.

Sąmokslo teorijos ir dvejonės dėl vakcinos tebėra rimta kliūtis, kurią reikia įveikti per šią pandemiją. Kaip pabrėžė naujausias tyrimas, daugiau nei trečdalis žmonių JAV sako, kad dvejoja arba nenori skiepytis nuo COVID-19.

Neuromokslininkas teigė, kad kai kurie žmonės yra labiau linkę tikėti sąmokslo teorijomis. Tačiau reikia nuveikti daugiau, kad būtų išvengta klaidingos informacijos socialinėse platformose, o prioritetas turėtų būti kuriamos iniciatyvos, padedančios šviesti visuomenę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų