Psichologai įspėja, kad dėl per didelio ekranų naudojimo vaikai ir tėvai atitolsta, mažiau bendrauja, nesukuria artimo ryšio. Todėl specialistai ragina tėvus pradėti nuo savęs – padėti telefonus į šalį ir skirti laiko tam, kas svarbu – vaikams, šeimai, hobiams.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Pertraukos metu dažnai vaikai mėgsta atsipalaiduoti ekranuose. Šiaulių „Sandoros“ progimnazijos moksleivis Benas pasakoja, kad dažniausiai prie telefono praleidžia apie dvi su puse valandos per dieną, mat laiką riboja mama.
„Būna, kad riboja, būna, kad atima, jeigu pažymiai negeri. Būna, kad ir tėvai ilgiau, nes jie kai važiuoja į būrelius, jie neturi ką veikt ir jie „scrollina“ ten „feisbuką“ ar dar ką“, – sakė moksleivis.
Pati mama Rasa pripažįsta, kad prie telefono praleidžia apie tris valandas.
„Būna savaitgaliais, kad praleidžiu ir net nepastebiu, kaip tas laikas prabėga, iš tikrųjų. Pasižiūri – praeina valanda, dar truputį ir pusvalandis“, – kalbėjo moteris.
Naršo lovoje
Daugiau negu pusė apklaustų vaikų mano, kad jų tėvai naudojasi ekranu daugiau negu jie patys. Tai rodo „Telia“ ir „Norstat LT“ tyrimas.
„Kai jų paklausiame, ar jie patys sau sugeba tą ekraną riboti, tai pusė iš tų tėvų atsako, kad sau ekrano laiko ribojimo pritaikyti nepavyksta“, – teigė „Telios“ įvairovės ir įtraukties vadovė Julija Markeliūnė.
Negana to, kitas „Telia“ tyrimas parodė, kad 90 procentų suaugusiųjų naršo telefonuose prieš užmiegant.
„Ir spėkit, ką jie daro tik pabudę? Tai 96 procentų apklaustųjų sako, kad pirmas dalykas, ką padarau tik pabudęs – pasitikrinu telefoną. Kelia nerimą, kad labai daug žmonių užskaito laiką „scrollinant“, kaip laiką bendraujant vienas su kitu“, – sakė J. Markeliūnė.
Kad dažniau mėgsta pasėdėti prie ekranų, neslepia ir patys žmonės:
„Pasitikrinu dažnai irgi, kiek praleidžiu laiko. Tai vidutiniškai 3-4 valandas.“
„Manau, kokias 4-5 valandas – ne mažiau. Kažkuria prasme telefonas yra narkotikas.“
„Jauni žmonės – ta karta, kur ir vaikai prie telefonų, ir mes prie telefonų.“
Naudoja prie vaikų
Tokias liūdnas tendencijas pastebi ir medikai. Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas Rimantas Kėvalas dalijasi savo patirtimi. Pasak gydytojo, mamos atvežusios vaiką į ligoninę, dažniau bendrauja su telefonu nei su savo mažyliu.
„Kiekvieną kartą prieinu prie mamų, kurios vaikams skaito knygutę. Tai įvyksta vieną, kitą kartą per savaitę. Daugiausia vaizdas įprastas – visi sukišę nosis į telefonus. Nepriklausomai, ar mama maitina, ar tas vaikas iki dviejų metų“, – teigė gydytojas.
Medikas pastebi, kad ypač naujieji tėveliai, kurie jau užaugę su telefonais, be jų auginti ir auklėti vaikų nebemoka.
„Pas kai kurias mamas dingsta instinktai, motiniški, moteriški instinktai – tiesiog jos paprastų dalykų nesuvokia ir bando ieškoti tame socialiniame šiukšlyne“, – sakė R. Kėvalas.
Pasak psichologės Jurgitos Smiltės Jasiulionės, vaikai ima pavyzdį iš tėvų, stebi, ką jie daro, todėl tėvams reikėtų pradėti nuo savęs. Negana to, dėl ekranų žmonės, pasak psichologės, praranda ir socialinius įgūdžius, tampa labiau vieniši, atsiriboję.
„Daug ekranų kelia nuovargį ir turime daug suaugusiųjų, kurie ir nerimo daug išgyvena. Mes esame socialinės būtybės – mums reikia gyvo santykio. Tik taip žmogus gali išgyventi“, – sakė psichologė.
Todėl specialistai pataria tėvams dažniau padėti telefonus į šoną ir praleisti kokybišką laiką su vaikais – kartu pavakarieniauti, išeiti pasivaikščioti ar ekranus pakeisti stalo žaidimais.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:
































































































































































































































































Po šių trijų dienių tęsiu jau pradėtą boikotą, kurį darau dabar:
aš boikotuoju: AKROPOLIUS, OZĄ, SENUKUS, kavines, restoranus, picerijas (išskyrus „GUSTUKO“), knygynus, pramogas, šventes ir visą kitą - ne pirmo būtinumo (neperku: kvepalų, saldainių, barankų ir t. t.), iki NT "mokestis" bus panaikintas apskritai, įskaitant tą, kuris jau buvo įvestas.
#BoikotasNePirmoBūtinumoDalykųIkiBusPanaikintasNT“mokestis“
.