Karybos ekspertas Darius Antanaitis sakė, kad provokacija yra laikomas tik tas įvykis, kai siekiama konkretaus tikslo. Šiuo atveju dėmesį sukėlė ne pati skraidyklė, bet tai, kad ji buvo atpažinta kaip kovinis dronas „Shahed“, nors į Lietuvą kasmet įskrenda šimtai kontrabandą gabenančių skraidyklių, tokio atvejo dar nebuvo.




„Tam, kad būtų provokacija, turi būti tikslas, ką tu nori tuo pasiekti. Tai jeigu mes pasižiūrėsime įvykio eigą, tai, visų pirma, jeigu nebūtų pasirodęs pranešimas, kad tai yra „Shahed“ kovinio drono tipo skraidyklė, tai, ko gero, mes net neatkreiptume dėmesio.
Nes vien tik praeitais metais į Lietuvą įskrido, jeinebuvo aš neklystu, virš 100 vienetų įvairaus tipo skraidyklių, gabenančių kontrabandą. Tačiau tokio atvejo, kaip šis su skraidykle, dar nebuvo“, – kalbėjo jis.
Antanaitis nemano, kad tai buvo galima provokacija
Eksperto nuomone, kadangi skraidyklė vos įskridusi į Lietuvos oro erdvę sudužo, nėra pagrindo manyti, jog tai buvo sąmoninga provokacija ar iš anksto suplanuotas veiksmas.
„Kitas dalykas – skraidyklė ne toli ir įskrido, nes sudužo vos pasiekusi Lietuvos oro erdvę.
Todėl daryti išvadą, kad tai yra kažkokia provokacija, kad tai kažkada būtų tikrinta, kad tai sąmoningas veiksmas, manau, tikrai ne – nėra jokio pagrindo“, – akcentavo pašnekovas.
Pasak D. Antanaičio, kadangi artėja bendros Rusijos ir Baltarusijos pratybos „Zapad“, o jų naudojama technika vis prastesnės kokybės, tokių incidentų daugės, todėl Lietuva turi būti pasirengusi, nors ir nereikėtų kelti panikos.
„Tokių incidentų, be jokios abejonės, bus ir jų daugės. Ir visų pirma dėl to, kad bus šios pratybos „Zapad“ Baltarusijos ir Rusijos pusėje.
Matosi, kad ir rusai, ir baltarusiai naudoja vis blogesnės kokybės ginklų sistemas ir kitas sistemas, kurios yra nepatikimos ir tiesiog savaime gali padaryti kažkokį veiksmą – pažeisti mūsų oro erdvę ar dar kažką.
Tai be abejo, reikia tam ruoštis. Iš tos musės pūsti dramblį galbūt ir neverta, bet taip pat ir nekreipti dėmesio – taip pat neverta“, – komentavo ji.
Karybos ekspertas palygino vakar dienos įvykį su specifiniu incidentu, kai, pavyzdžiui, apsvaigusio Lietuvos piliečio įvažiavimas į Baltarusiją, galėjo irgi atrodyti grėsmingai, tačiau visa tai reikia vertinti šaltu protu.
„Prisiminkime, kad ir mūsų pilietis, stipriai apsvaigęs nuo alkoholio, su nuomota mašina įsiveržė į Baltarusijos teritoriją, pramušęs sienos įtvirtinimus.
Todėl vėlgi – tai atrodo baisiai, tai gali atrodyti siaubingai, bet visur turi būti pragmatiškas, šaltas protas, ir reikia vertinti vis dėlto faktus, o ne vadovautis savo vaizduote“, – atkreipė dėmesį jis.
Dar svarbiau už komunikaciją yra institucijų veiksmai
D. Antanaitis pabrėžė, kad nors komunikacija, šioje situacijoje, yra svarbi, dar svarbiau buvo greitis ir efektyvūs institucijų veiksmai, kurie kartu su nuolat atnaujinama informacija parodė gerą Lietuvos ir NATO pajėgų pasirengimą.
„Komunikacija – labai svarbus dalykas, bet dar svarbesnis dalykas – ne kalbėjimas, bet veiksmas. Tai jeigu pasižiūrėsime per veiksmo prizmę, tai veiksmas buvo labai efektyvus. Tai buvo ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos veiksmai – geri, ir Vadovybės apsaugos tarnyba taip pat puikiai suveikė.
Ir Lietuvos kariuomenė kartu su NATO pajėgomis suveikė puikiai. O kas liečia komunikaciją – taip pat buvo komunikuota nuolat. Informacija ėjo nuolat ir galima buvo rasti vos ne kas valandą atnaujintą informaciją“, – teigė pašnekovas.
Karybos ekspertas taip pat teigė, kad, jeigu žmonės nori tikėti pramanais ir gandais, jie vis tiek tuo tikės ar suras kažkokius alternatyvius informacijos šaltinius ir alternatyvią tiesą [jiems tinkamą].
Iš Baltarusijos atskrido ne „Shahed“ dronas, o savadarbis lėktuvėlis
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Kaip skelbė BNS, Lietuvos pasieniečiai teigia skrendantį objektą pastebėję 11.30 valandą. Pasak kariuomenės, jis, prieš nukrisdamas netoli uždaryto Šumsko pasienio kontrolės punkto Lietuvos teritorijoje, išbuvo apie tris minutes.
Iš pradžių pareigūnai įtarė, kad oro erdvę kirto dronas „Shahed“, kuriuos Rusija naudoja kare prieš Ukrainą, bet vėliau Valstybės sienos apsaugos tarnyba pranešė, jog, pirminiais duomenimis, Kenos užkardos pasieniečiai fiksavo iš Baltarusijos įskridusią ir ant žemės krentančią į savadarbį lėktuvėlį panašią skraidyklę.
Bepilotė skraidyklė nukrito pati netoli uždaryto Šumsko pasienio kontrolės punkto, maždaug už kilometro nuo sienos su Baltarusija.
Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė ketvirtadienį įspėjo, kad, artėjant Rusijos ir Baltarusijos karinėms pratyboms „Zapad“, galima tikėtis tiek netyčinių incidentų, tiek provokacijų pasienyje.
Šakalienė įvardijo, kodėl apie įskridusį rusišką droną nebuvo įspėti gyventojai
Kaip socialiniame tinke rašė D. Šakalienė, šiandien į Lietuvos oro erdvę iš Baltarusijos įskridęs objektas yra Rusijos naudojamas bepilotis orlaivis „Gerbera“.
„Nors tokio tipo dronai naudojami žvalgybai ar oro gynybos sistemoms apkrauti, šiuo metu nėra indikacijų, kad šis incidentas būtų suplanuotas ar tyčinis. Detalus įvykio aplinkybių tyrimas vykdomas.
Artėjant bendroms Rusijos ir Baltarusijos karinėms pratyboms „Zapad“, būtina realistiškai vertinti situaciją – galime tikėtis tiek netyčinių incidentų, tiek provokacijų Lietuvos pasienyje.
Preliminariu vertinimu, į šios dienos incidentą visos atsakingos tarnybos sureagavo taip, kaip ir pridera. Objektas buvo stebimas gerokai prieš jam patenkant į Lietuvos oro erdvę. Sienos kirtimas ir vėlesnis objekto kritimas buvo užfiksuotas tiek radarais, tiek vizualiai Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų. Pranešimo sistema suveikė“, – rašė ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!