Teisėsaugos duomenimis, apie 10 val. 10 min. į Vilniaus ligoninę iš buto pristatyta ir dėl galimai apsinuodijimo narkotinėmis medžiagomis paguldyta mažametė (gim. 2023-07-13).
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės atstovė Rasa Kėkštienė Eltai sakė, kad vaikas gydomas Intensyvios terapijos skyriuje, jos būklės atstovė nekomentavo.
„Mes gavom pranešimą iš medikų, kad pristatytas mažametis vaikas, vienerių metų mergaitė, kuri yra galimai apsinuodijusi narkotinėmis medžiagomis. Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą. Atliekami procesiniai veiksmai, vykdomos apklausos, apklausiami tėvai“, – Eltai penktadienį sakė Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorokovskaja.
Pasak jos, šeima policijai žinoma, jų biografijoje yra minimi ir straipsniai, susiję su narkotikais. Mama yra gimusi 1999 m. metais, tėvas – 1992 m. Dėl įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis.
Buvo teikiama pagalba
Vilniaus miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas Gedas Batulevičius teigė, kad kiekvienas atvejis, kai nukenčia vaikas yra labai skaudus. Šiuo metu didžiausią rūpestį kelia ir svarbiausia yra nukentėjusio vaiko sveikata.
„Vaiko teisių gynėjai informaciją apie galimai apsinuodijusį mažametį vaiką gavo iš gydymo įstaigos. Nedelsiant reagavome ir pasirūpinome kitų šeimoje augančių vaikų saugumu. Jie laikinai perkelti pas artimuosius. Informaciją perdavėme policijai.
Toliau aiškinamės situaciją. Siekiame kuo skubiau surinkti būtiną informaciją, įvertinti vaikų situaciją šeimoje ir pagalbos šeimai poreikį.
Kadangi šeima jau yra turėjusi sunkumų, socialiniai partneriai anksčiau yra teikę šiai šeimai pagalbą, pasikalbėję su tėvais, išklausę vaikus, surinkę kitą svarbią informaciją, kartu su socialiniais partneriais spręsime, kokia pagalba šeimai šiuo metu galėtų padėti įveikti sunkumus ir užtikrintų vaikų saugumą. Šią pagalbą inicijuosime“, – pabrėžė G. Batulevičius.
Anot jo, išnaudojamos visos galimybės išsaugoti vaikus šeimoje inicijuojant pagalbą šeimai: „Sudėtingais atvejais šeimai gali būti taikoma laikinoji priežiūra, t.y. vaikai su tėvais apgyvendinami socialinėje įstaigoje iki kol tėvams pavyks įveikti krizę ir vaikai šeimoje galės jaustis saugūs.
Vaiko teisių gynėjai primena, kad šeimoje augant kūdikiui ar auginant mažametį vaiką, tėvams svarbu būti itin atidiems, nepalikti vaiko be priežiūros. Net minutei likęs be dėmesio vaikas gali susižeisti, apsinuodyti vaistais, nukentėti nuo aštraus daikto ar pan.
Tiek tėvams, tiek ir visai mažylio aplinkai svarbu suprasti apie kūdikio kūno jautrumą ir pažeidžiamumą, tai maksimaliai apsaugos jį nuo galimų pavojų. Patys mažiausi vaikai dažnai būna tik šeimos aplinkoje ir pastebėti atvejus, kai jiems pritrūksta dėmesio ir priežiūros yra sudėtingiau. Tad kviečiame aplinkinius būti itin dėmesingais ir atkreipti dėmesį į vaiko susilaukusias poras, ar joms reikia pagalbos.“
Tarnybos atstovas pridūrė, kad kaimynai, žmonės viešose vietose turėtų nelikti abejingi, jeigu pastebi grubų tėvų elgesį su kūdikiu, jeigu mato, kad tėvai apsvaigę, mažylis apleistas, pagal oro sąlygas netinkamai aprengtas, paliktas vienas ir pan.
Tokiais atvejais reaguoti svarbu nedelsiant – pranešti policijai arba vaiko teisių gynėjams. Vaiko teisių gynėjai pirmiausiai pasirūpins kūdikio saugumu ir inicijuos šeimai reikalingą pagalbą.
Kilus klausimams, kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.