„Esu ragavusi ne pirmą, kartą perku kas naujesnio atsiranda, ateinu paragauti. Man skaniausi va šitie jie aštrūs pipirai, bet ne per aštrūs", – pasakoja moteris.
Net ir eilinę dieną Panevėžio žemdirbių turguje prie raugintų ir marinuotų daržovių kibirėlių rikiuojasi pirkėjų eilė. Panevėžiečiai šluote šluoja raugintus kopūstus su spanguolėmis, kmynais ar morkomis. Į pirkinių krepšelį keliauja ir agurkai, žali pomidorai, net rauginti obuoliai.
„Rauginti obuoliai. Kas čia per patiekalas? Irgi prie vištienos labai skanu, susipjaustai ir labai skaniai valgosi, svečius vaišinti galima", – sako turgaus prekiautoja Inga.
Štai panevėžietis Audrius įprastų sezoninių daržovių su žmona stengiasi užsiauginti patys, tačiau šviežių gėrybių laikas gana trumpas, o ir artėjant žiemai jų beveik nelieka. Tuomet šeima racioną stengiasi paįvairinti raugintomis ar natūraliai marinuotomis daržovėmis.
„Čia yra marinuoti česnakai, agurkai, paprikos. Paprikos su kopūstais", – pasakoja pardavėjas.
Jau kuris laikas į turgų užsukęs vyras nepraeina pro marinuotų gardėsių skyrių.
„Praeitą savaitę buvom užkibę ant paprikų su česnakais, labai patiko, prieš tai buvo morkytės tokios kinietiškos, bet jos buvo labai aštrios", – kalbėjo pirkėjas.
Turgaus prekybininkai pastebi, atšalus orams šviežių daržovių atsivalgę lietuviai keičia mitybos įpročius ir gręžiasi į raugintas ar marinuotas. O sveikos gyvensenos besivaikantys ieško ir perka net džiovintus gaminius. Natūraliais burokėlių ir obuolių traškučiais prekiaujanti ūkininkė tik džiaugiasi galėdama parduoti savo augintas daržoves. JANINA ūkininkė
„Mes dabar gaminam kaip mūsų močiutės gamino, tą patį, ir kopūstėliai įvairūs, ir džiovintos daržovės, vaisiai", – sakė ūkininkė Janina.
Turgaus prekiautoja Inga pasakoja, kad pirkėjai labiausiai mėgsta iš raržovių raugintus kopūstus su fetos sūriu, paprikas su česnakais ir kopūstais.
Sveikos gyvensenos specialistai pabrėžia, kad bet kurios daržovės, net ir raugintos su druska, išsaugo gerąsias bakterijas, tačiau jei šviežas daržo derlius bus marinuojamas su actu, gerųjų bakterijų nebesitikėkit.
„Kuo natūraliau pagaminta, padaryta, tuo yra geriau, bet jeigu mes paimsime actą, užpilsime daržoves, tai jos gerąsias savybes praras, o ypač tą reikalingą vitaminą C, kuris žiemą yra būtinas imunitetui stiprinti", – kalbėjo visuomenės sveikatos specialistė Eglė Dvilevičienė.
Marinuojant daržoves mitybos specialistai actą siūlo keisti paprastomis obuolių ar citrinos sultimis. Klaida būtų raugintas daržoves ir kaitinti. Toks patiekalas, gal ir skanus, bet nebebus toks naudingas. Dauguma vitaminų aukštoje temperatūroje žūsta.
„Raugintas, natūralus procesas dažniausiai būna su sūdytu vandeniu, kada mes daržoves supjaustome jas užpilame ir laukiame kol daržovės išrūgs. Pastovėjo, pasigamino daug vitamino C, tai puikus natūralus antibiotikas", – apibendrino ji.
Vis dėlto, net ir raugintų daržovių kirsti iki soties specialistai ne visiems rekomenduoja. Širdies ligų kamuojami žmonės turi vengti ne tik pridėtinės druskos, bet ir sūryme mirkyto maisto. Tačiau jei norisi pasilepinti raugintomis daržovėmis patariama laikytis saiko.