• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skaisti, lygi oda – kiekvieno svajonė, o pasirodę spuogai neretai sugadina nuotaiką. Nors spuogų gali pasirodyti dėl gyvenimo būdo ir įpročių, kai kuriais atvejais jie signalizuoja apie sunkias odos ligas. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė profesorė Skaidra Valiukevičienė portalui tv3.lt papasakojo, kokias ligas išduoda ant veido iškilę spuogai, kaip jas atpažinti ir kokių gydymo priemonių imtis.

Skaisti, lygi oda – kiekvieno svajonė, o pasirodę spuogai neretai sugadina nuotaiką. Nors spuogų gali pasirodyti dėl gyvenimo būdo ir įpročių, kai kuriais atvejais jie signalizuoja apie sunkias odos ligas. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė profesorė Skaidra Valiukevičienė portalui tv3.lt papasakojo, kokias ligas išduoda ant veido iškilę spuogai, kaip jas atpažinti ir kokių gydymo priemonių imtis.

REKLAMA

Ant veido pasirodę spuogai gali išduoti tris pagrindines ligas. Tiesa, jos pasireiškia skirtingame amžiuje – brendimo laikotarpiu gali užklupti aknė, o 30-40 metų – suaugusiųjų aknė ir veido rožinė.

„Spuogai ant veido, matomose srityse, gali tikrai išduoti apie tris pagrindines lėtinio uždegimo ligas. Viena jų paplitusi tarp jaunimo,  nuo 10 iki 18 metų, tai yra aknė. Kita liga panaši, tačiau ženkliai skiriasi sergančių pacientų amžius. Tai yra veido rožinė, kuriai būdingi spuogai, ji pasireiškia tarp vyresnių pacientų, prasideda nuo 30 metų. Trečioji liga yra suaugusiųjų aknė. Tai yra spuogai, kurie atsiranda 30-40 metų moterims“, – pagrindines ligas, kurias išduoda spuogai ant veido, įvardijo S. Valiukevičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Jaunuolių aknė gali palikti randus

Jauniems žmonėms aknė pasireiškia jau nuo 10 metų – anksčiau liga prasidėdavo vyresniame amžiuje, tačiau dabar su akne susiduria ir gerokai jaunesni asmenys.

REKLAMA

„Jos pradžia paankstėjo. Anksčiau, dešimtmetį atgal, paauglystė prasidėdavo nuo 16 metų, o dabar, tyrimų duomenimis, prasideda jau 10-ies“, – aiškino specialistė.

Paaugliams aknę atpažinti nėra sunku – spuogai atsiranda ant veido, T zonoje – ant kaktos, nosies ir smakro, tai yra ten, kur oda pagamina daugiausiai riebalų ir išskiria juos ant odos paviršiaus. Tas sritis išduoda „blizgi oda“. Atskirti, ar tai aknė, padės papildomas simptomas – greta būna inkštirai.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei į aknę linkusios odos, inkštirų nepavyksta tinkamai prižiūrėti riebiai ir spuoguotai odai skirta gydomąja kosmetika su salicilo ar azelaninės rūgšties preparatais, tuomet atsiranda uždegiminiai bėrimai, papulės ir pustulės. Sunkiais atvejais jų vietoje lieka randai“, – įvardijo profesorė.

Aknės priežastis jauname amžiuje – suintensyvėjusi hormonų androgenų apykaita: „Jaunatviniai spuogai atsiranda dėl to, kad paauglystėje išsiskiria daugiau hormono androgeno, jis brendimo laikotarpiu pradeda gamintis antinksčiuose ir todėl suaktyvėja odos riebalų liaukų veikla. Riebalų sekretas užkemša odos poras ir paskatina aknės bakterijos dauginimąsi – ji palaiko odos uždegimą ir aknės paūmėjimą“, – aiškino S. Valiukevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažniausiai aknė pasireiškia dėl brendimo, tačiau uždegimo atsiradimą paskatina ir gyvenimo būdas. Svarbi mityba ir žalingi įpročiai, kurių atsisakius aknė gali palengvėti.

„Nustatyta ir papildomų veiksnių – dažnai serga ir kiti šeimos nariai, taip pat įtakos turi mityba ir žalingi įpročiai. Mityboje įtakos turi angliavandeniais praturtintas maistas, pieno produktai, šokoladas. Iš žalingų įpročių – rūkymas“, – kalbėjo gydytoja. 

REKLAMA

Jei dažnai jaučiate stresą, įtampą, didelė tikimybė, jog aknė paūmės – stresinėje situacijoje išsiskiria daugiau hormonų ir aktyvinama riebalų liaukų veikla.

„Riebalų liauka paviršiuje turi receptorių, prie kurių jungiasi ne tik androgenai, bet ir neuropeptidai, kurių išsiskyrimą skatina stresas. Todėl stresinės situacijos skatina aknės paūmėjimą“, – aiškino S. Valiukevičienė.

Vertinga apsilankyti pas dermatologą

Atsiradus aknei, jokiu būdu mechaniškai nespauskite spuogų – taip tik pakenksite savo odai ir geresnio rezultato nepasieksite. Geriausia kreiptis pas kosmetologą ar dermatologą, kuris atliks rūgštinį pilingą.

REKLAMA

„Šiuo metu į spuogus linkusios odos valymas yra inovatyviai pasikeitęs. Rekomenduojama atlikti veido valymą rūgštiniu pilingu“, – kalbėjo gydytoja.

Susidūrus su akne, svarbu nustatyti jos sunkumo tipą. Esant lengvai ar vidutinei aknės formai, pakaks pasirinkti tinkamas veido odos priežiūros priemones. 

„Jeigu yra inkštirai ir pavieniai spuogai, tada gali pakakti profesionalios kosmetikos, skirtos riebiai arba mišriai odai. Reikia subalansuoti odos priežiūrą priemonėmis, turinčiomis medžiagų, kurios sugeria riebų sekretą, tirpdo perteklinį odos poros suragėjimą.  Yra didelis pasirinkimas ir valymui, ir drėkinimui“, – apie lengvos ir vidutinės aknės gydymą pasakojo specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau esant stipriai išreikštai aknei – giluminiams bėrimams ir randams, gydymas užtruks. Tam reikalingi vaistiniai preparatai ir dermatologo konsultacija.

„Sunkios aknės atveju odos priežiūros priemonės nepadės, dermatologas turi paskirti ilgalaikį gydymą. Dažniausiai skiriamai vaistiniai preparatai su vitamino A derivatu, kuris mažina uždegimą, riebaus sekreto gamybą ir per 6 mėnesius galima pasiekti ligos pagerėjimą“, – paaiškino S. Valiukevičienė.

REKLAMA

Tiesa, jaunatviniai spuogai gali pranykti savaime, kai organizmas prisitaiko prie hormonų pokyčių. Taip pat jų išnykimui gali padėti sveikas gyvenimo būdas.

Moterims aknė pasireiškia ir vyresniame amžiuje

Esame įpratę, kad aknė – jaunuolių liga, tačiau ji gali užklupti ir vyresnio amžiaus moteris. Tai taip pat nulemia hormonų disbalansas – padidėjęs androgenų kiekis.

REKLAMA

„Suaugusiųjų aknę reikėtų vadinti moterų akne, nes dažniausiai atsiranda brandaus amžiaus moterims, nuo 40 metų amžiaus. Jos dažnai turi sutrikusį menstruacijų ciklą“, – aiškino profesorė.

Moterų aknei būdinga spuogų lokalizacija – pasmakrės sritis. Tad šioje vietoje atsiradus spuogams, kreipkitės į endokrinologą bei ginekologą.

„Pasirodžius aknei brandžiame amžiuje, rekomenduojama kreiptis pas gydytoją endokrinologą dėl androgenų ir estrogenų hormonų patikros. Neretai tokioms moterims nustatoma gretutinė kiaušidžių patologija, prireikia ir gydytojo ginekologo konsultacijos“, – kalbėjo gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, moterų vėlyvoji aknė dažnai būna susijusi ir su dideliu nuovargiu, dažnai patiriama įtampa. Tokiu atveju apsilankymas pas psichoterapeutą gali padėti išspręsti šią ligą.

„Ji dažnai siejama su pervargimu, nervine įtampa ir psichoterapinės konsultacijos padeda pasiekti ligos eigos pagerėjimą. Pas suaugusias moteris, kurios turi aknę, dažniau būna mišrus arba riebus odos tipas, nei sausa oda“, – kalbėjo S. Valiukevičienė.

REKLAMA

Ligos gydymas priklauso nuo jos eigos sunkumo ir gyvenimo kokybės sutrikimo: „Esant lengvai ir vidutinei suaugusiųjų aknei, pakanka pakoreguoti odos priežiūrą. Sunkiai ligos formai arba, jei matomas ryškus pacientės gyvenimo kokybės pokytis, reikalingas sisteminis gydymas retinoidais, taip pat kontraceptikais su androgenais.“

Veido rožinė komplikuojasi dėl nemalonaus odos gyventojo

Įėję į šiltas patalpas matote, kad jūsų veidas stipriai parausta? Didelė tikimybė, kad jums – veido rožinė. Šiai ligai būdingas pulsuojantis veido paraudimas, išryškėję kapiliarai.

REKLAMA

„Rožinė yra lėtinė uždegiminė suaugusiųjų liga, kuri prasideda nuo 40 metų, ji labai paplitusi, 40-50 metų amžiaus grupėje serga arti 80 procentų populiacijos. Būdingas pulsuojančio pobūdžio veido raudonis. Įėjus į šiltas patalpas ar valgant karštą maistą skruostų ir nosies oda stipriai parausta ir po maždaug pusvalandžio odos paraudimas gali savaime išnykti. Taip pat labai būdingas kapiliarų išsiplėtimas“, – veido rožinės simptomus vardijo S. Valiukevičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Rožinės atsiradimą paskatina daug veiksnių, pavyzdžiui, temperatūrų kaita, taip pat netinkamai parinkta kosmetika. 

„Paskatina fiziniai faktoriai – vėjas, šaltis, temperatūros kaita. Taip pat neigiamai veikia ultravioletiniai spinduliai. Ir reikia paminėti kosmetiką. Netinkama kosmetika, kuri yra nepritaikyta jautriam, mišriam odos tipui. Kai kuriais atvejais, net kremas nuo saulės gali prisidėti prie rožinės paūmėjimo“, – veiksnius, skatinančius rožinę, dėstė profesorė.

Tačiau ši liga gali komplikuotis. Jei ant skruostų, kaktos ar smakro pradeda atsirasti spuogai, ypač pūlinukai, tai gali būti susiję odos erkutės demodekso dauginimosi ciklo suaktyvėjimu plauko maišelyje. Sukėlėjas nustatomas iš pūlinuko sekreto jį tiriant per mikroskopą.

„Jeigu demodeksas nustatomas, reikalingas sisteminis rožinės gydymas antibiotiku doksiciklinu mažiausiai tris mėnesius. Taip pat skiriami vietinio poveikio antibakteriniai vaistai, konsultuojantis su dermatologu“, – aiškino specialistė.

Nors veido rožinės pagydyti neįmanoma, tačiau galima ją palengvinti. Svarbiausia vengti veiksnių, kurie šią ligą paskatina. 

„Rožinę tikrai galima kontroliuoti, bet pilnai pagydyti – ne, nes tai yra lėtinis genetiškai paveldimas odos uždegimas. Ši spuogų forma gali būti susijusi su demodekoze. Reikia stengtis išvengti provokuojančių veiksnių – stipraus nudegimo saulėje, kitų fizinių veiksnių, pasirinkti kosmetiką mišriai ir jautriai odai, linkusiai į raudonį. Na, ir kremą nuo saulės rinktis atsargiai, žiūrėti, kad jis būtų skirtas jautriai odai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų