Mokėjimo kortelių „Dojo“ kompanijos atliktas tyrimas parodė, kad žmonės mėgsta „perdirbti“ panašius slaptažodžius. Buvo analizuojama 100 000 nulaužtų slaptažodžių, remiantis Jungtinės Karalystės Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NCSC) duomenimis. Slaptažodžiai buvo suskirstyti į 30 kategorijų – nuo Zodiako ženklų iki gyvūnų.
Sąrašo viršuje – augintinių vardai ir meilūs žodžiai
Šis tyrimas atskleidė keletą įdomių tendencijų. Daugelis žmonių mėgsta naudoti skirtingas to paties slaptažodžio variacijas, pridėdami vis kitokį skaičių ar ženklą.
Žmonės taip pat labiau mėgsta būtent tam tikras slaptažodžių kategorijas – sąrašo viršuje puikuojasi naminių gyvūnų vardai ir įvairūs mieli žodeliai – „mažutis“, „meilė“, „angelas“ ir taip toliau.
Tyrėjai pasižiūrėjo, kuriai kategorijai priklauso daugiausiai nulaužtų slaptažodžių, ir paaiškėjo, kokių slaptažodžių reikėtų vengti, jei norite internete išlikti saugūs.
Kokių slaptažodžių nesirinkti?
Tyrime buvo konkrečiai patariama nesirinkti slaptažodžių, susijusių su sportu, automobilių markėmis, maistu, spalvomis, miestais ir šalimis. NCSC taip pat įspėja, kad nesaugu rinktis skaičių sekas, pavyzdžiui „123456“ (23,2 milijonų naudotojų), „123456789“ (7,7 milijonų naudotojų) ir „1111111“ (3,1 milijonų naudotojų).
Gerai žinoma, kad kibernetinių nusikaltimų pasitaiko vis daugiau, ir ši tendencija tik didės, nes mokėjimai ateityje bus visiškai skaitmeniniai. Be to, kibernetinių nusikaltimų 600% padaugėjo koronaviruso pandemijos metu, o 80% Jungtinės Karalystės organizacijų 2019 metais patyrė bent vieną kibernetinę ataką, rašo thesun.co.uk
Vis dėlto, sustiprinus savo saugumą galima ženkliai sumažinti įsilaužimo riziką. Visų pirma reikėtų vengti dažniausiai atspėjamų slaptažodžių, o taip pat galima imtis ypatingų saugumo priemonių ir naudotis slaptažodžių generavimo priemonėmis, pavyzdžiui „1Password“.
Dar galima naudoti „3D Secure“ autentifikacijos metodus internetinėms mokėjimų kortelėms ir atsiskaitymams debetinėmis kortelėmis.