• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Agurkas – labai mėgstamas tarp daržovių augintojų. Tačiau net ir geras derlius ne visada teikia džiaugsmą sodininkams: iš pažiūros nuostabiai atrodantys agurkai kartais pasirodo labai kartaus skonio.

Agurkas – labai mėgstamas tarp daržovių augintojų. Tačiau net ir geras derlius ne visada teikia džiaugsmą sodininkams: iš pažiūros nuostabiai atrodantys agurkai kartais pasirodo labai kartaus skonio.

REKLAMA

Agurkų kartumo kaltininkas yra kukurbitacinas – natūraliai agurkuose susidaranti medžiaga, kurios koncentracija vaisiuose (pirmiausia žievelėje) kinta priklausomai nuo augalo augimo sąlygų. Šiluminis vaisių apdorojimas lengvai sunaikina šią medžiagą ir pašalina kartumą, todėl tokius agurkus galima saugiai konservuoti, o švieži agurkai dalį kartumo praranda nulupus žievelę. Bet šias papildomas bėdas vargu ar galima pavadinti maloniomis.

Norint pašalinti kartumą, svarbiausia suprasti didelės kukurbitacino koncentracijos. Žinodami tai, galite pašalinti nepalankius veiksnius ir kitą sezoną išgauti puikų skonį turinčių agurkų derlių.

REKLAMA
REKLAMA

1 priežastis. Blogas laistymo režimas

Originaliai agurkas kilęs iš drėgną klimatą turinčių sričių. Prie mūsų vidurinės zonos sąlygų jis beveik prisitaikė, bet jis nesiruošia su jomis visiškai susitaikyti. Visų pirma, jie nemėgsta sausų vasaros mėnesių orų, kai ilgą laiką danguje nepasirodo nė vienas lietaus debesis.

REKLAMA

Tokiomis sunkiomis sąlygomis drėgmę mėgstantis agurkas gali tikėtis numalšinti troškulį iš rūpestingo savininko rankų. Tačiau agurkams negavus taip reikiamo vandens, rezultatas visais atvejais yra tas pats – agurkas apkarsta.

Tuo pačiu būdu ši daržovė reaguoja į per dažną laistymą, kai sodininko dėmesys tampa per didelis ir jis tiesiogine prasme užlieja dirvą vandenius. Tokia „priežiūra“ tampa ypač pavojinga, jei augalai laistomi žarna. Vanduo iš čiaupo yra per šaltas agurkams, o jo aukštas slėgis ardo dirvą po augalais ir atskleidžia jų šaknų sistemą.

REKLAMA
REKLAMA

Tokiu laistymu trapios agurkų šaknys labai greitai pažeidžiamos šaknų puviniu. Augalai nesugeba iš dirvožemio išgauti reikiamo maisto medžiagų ir drėgmės kiekio, dėl kurio iškart padidėja kukurbitacino koncentracija, rašoma 7dach.ru.

Sprendimas:

Agurkus reikia laistyti taip, kad dirva po jų krūmeliais nuolat būtų vidutiniškai drėgna. Laistymo dažnis priklauso nuo oro sąlygų ir dirvožemio rūšies, pavyzdžiui, sausoje smėlio dirvoje gali reikėti laistyti kasdien.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei neturite galimybės lankytis darže taip dažnai, kaip nori drėgmę mėgstantys agurkai, mulčiuokite sodo dirvą bet kokia turima medžiaga, pavyzdžiui, storu piktžolių, šiaudų ar supuvusių pjuvenų sluoksniu. Mulčias daug ilgiau išlaikys drėgmę dirvožemyje ir sumažins laistymo skaičių, taip pat apsaugos augalų šaknų sistemą nuo poveikio.

Jei nebenorite valgyti karčiųjų agurkų, pamirškite apie laistymą žarna. Drėkinkite dirvą po lapeliais tik šiltu, saulės kaitinamu vandeniu, o tai atlikite anksti ryte arba vakare.

REKLAMA

Taip pat žiūrėkite reportažą apie greitus agurkų marinavimo būdus:

2 priežastis. Netinkamas tręšimo režimas

Kaip jau minėta, dėl maistinių medžiagų trūkumo agurkai gali apkarsti. Nepakankamas maistinių medžiagų kiekis lemia padidėjusį kukurbitacino kiekį, taip pat vaisių kreivumą.

Linija tarp pakankamo agurkų maistingumo ir perteklinio maisto yra labai menka. Agurkai į „permaitinimą“ (visų pirma azoto) reaguoja taip pat, kaip ir į alkį – duoda karčių vaisių.

REKLAMA

Sprendimas:

Pabandykite atsiminti teisingą agurkų tręšimo schemą ir neviršykite šių trąšų dozių:

1. Kai agurkai užaugina 2–3 lapus, palaistykite juos tūbės tirpalu (1:10) arba tirpalu, paruoštu iš 10 litrų vandens, 10 g karbamido, 10 g kalio druskos ir 10 g superfosfato;

2.  Agurkų žydėjimo pradžioje palaistykite juos fermentuotos žolės užpilu (1: 5) pridedant 1 stiklinę pelenų 10-iai litrų arba tirpalą, paruoštą iš 10 litrų vandens, 30 g karbamido, 20 g kalio druskos ir 40 g superfosfato. Šiuo laikotarpiu taip pat bus naudinga maitinti žalumynus boro rūgšties tirpalu (10 g į 10 litrų vandens);

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3.  Dar kartą patręškite aktyvaus vaisiaus augimo metu naudojant 10 litrų vandens, 0,5 litro tūbės ir 1 valg. šaukšto mineralinio preparato;

4. Paskutinis tręšimas skirtas pratęsti agurkų mezgimo laikotarpį. Tam reikės supuvusio šieno (1 kg į 10 l vandens) arba fermentuojant žolę (1: 5), įpilant 1 stiklinę pelenų ir 1 valgomą šaukštą kepimo sodos.

Agurkus tręškite vakare ant iš anksto sudrėkintos dirvos, po kiekvienu krūmu pildami 1 litrą maistinių medžiagų mišinio. Purškimas ant lapų bus naudingesnis vakare arba ankstyvomis ryto valandomis, o karštą popietę gali nudeginti lapus.

REKLAMA

3 priežastis. Per didelis arba nepakankamas apšvietimas

Agurkai mėgsta ryškią, bet išsklaidytą šviesą, o į tiesioginius saulės spindulius sureaguoja gamindami kukurbitaciną, todėl daugiausiai saulės šviesoje esantys agurkai būna karčiausi. Dėl šios priežasties ant to paties krūmo dažnai galima rasti skirtingo skonio agurkų.

Kartaus skonio savybes taip pat išskiria agurkai, augantys visiškai priešingomis sąlygomis – esant nepakankamam apšvietimui, dėl kurio kalti kiti agurko stiebai ar šone augantys aukštesni augalai.

REKLAMA

Sprendimas:

Pradėkite rūpintis geru agurkų skoniu nuo to momento, kai sodinsite augalus. Lysvėje tarp agurkų palikite 20–30 cm tarpus, o tarp lysvių – 40–50 cm tarpus. Laiku nuskinkite ūglius ir neleiskite jiems užaugti ilgesniems nei  1,5–2 m.

Polikarbonato šiltnamyje sukuriamos idealios šio augalo apšvietimo sąlygos -–šios konstrukcijos medžiaga suteikia ryškią, bet išsklaidytą šviesą.

4 priežastis. Stresinės situacijos

Agurkas yra švelnus augalas, teikiantis pirmenybę pastovumui. Jis staigiai reaguoja į bet kokius pokyčius. Tai apima nestabilų orą, staigiai besikeičiančią dienos ir nakties temperatūrą, stiprų gūsingą vėją, užsitęsusį šaltį ar krūmelio sužalojimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sprendimas:

Neįmanoma nulemti oro sąlygų, todėl patyrę sodininkai agurkų auginimą jau seniai perkėlė į šiltnamį. Jei šiltnamio statybos dar nėra jūsų planuose, pabandykite bent jau sumažinti agurkams keliamą stresą, kuris tiesiogiai priklauso nuo jūsų rankų. Negalima sutramdyti ar apversti augalų ūglių, jei jie auga plačiame plote, ir labai atsargiai skinkite agurkus, išvengdami menkiausio sužalojimo žalumynams ir ūgliams.

REKLAMA

5 priežastis. Veislės savybės

Kukurbitacino gamyba yra genetinė bet kurio agurko savybė, kurio stiprumas priklauso nuo augalų augimo sąlygų. Senos veislės, tokios kaip „Nezhinsky“, „Muromsky“ ir „Rodnichka“, gana smarkiai reaguoja į nepalankias sąlygas. Nors šiuolaikiniai hibridai, kuriuos selekcininkai yra aprūpinę „apsauginėmis jėgomis“, tomis pačiomis sąlygomis išgyvena geriau, o agurkai būna labai skanūs.

Sprendimas:

Eksperimentuokite su agurkų veislėmis ir hibridais ir raskite tuos, kurie geriausiai tinka jūsų vietovėje. Duokite pirmenybę modernioms – jos mažiau reaguoja į stresines situacijas ir yra atsparesnės nepalankioms oro sąlygoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų