• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Perimenopauzė – tai laikotarpis prieš menopauzę, galintis sukelti įvairių simptomų. Daugelis moterų gali nesuvokti, kad jie susiję su kūno pokyčiais.

Perimenopauzė – tai laikotarpis prieš menopauzę, galintis sukelti įvairių simptomų. Daugelis moterų gali nesuvokti, kad jie susiję su kūno pokyčiais.

REKLAMA

Plačiai žinimas terminas „menopauzė“ reiškia gyvenimo pokytį, kai baigiasi moters menstruacijų ciklas, žymintis vaisingo laikotarpio pabaigą.

Paprastai tai įvyksta tarp 45 ir 55 metų, o tai lemia mažėjantis hormonų kiekis. Tačiau simptomai dažnai gali pasireikšti net kelerius metus prieš menstruacijų nutrūkimą, vadinamojoje perimenopauzės fazėje, kuri kartais gali pasireikšti 30-ies metų moterims ar net anksčiau, rašo express.co.uk.

Ženklai, išduodantys artėjančią menopauzę

Paprastai manoma, kad pirmieji menopauzės ir perimenopauzės požymiai yra karščio bangos, tačiau daugelis moterų iš tikrųjų pajunta simptomus gerokai anksčiau, nors ne visada juos atpažįsta.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Nacionalinės sveikatos tarnybos, menopauzė ir perimenopauzė gali sukelti daugybę simptomų, tokių kaip nerimas, nuotaikų kaita, smegenų migla ir nereguliarios mėnesinės, kurie gali stipriai įtakoti gyvenimą, įskaitant santykius ir darbą.

REKLAMA

Šiek tiek palengvinti situaciją gali padėti apsilankymas pas šeimos gydytoją, kuris patars, kaip kovoti su nepageidaujamais simptomais ir išmokti juos valdyti.

Kai kurie mažiau žinomi ankstyvieji perspėjamieji perimenopauzės simptomai gali būti šie:

- itin gausios menstruacijos;

- makšties floros sutrikimai;

- šlapimo takų infekcijos;

- nerimas, prasta nuotaika ar depresija;

- kognityviniai sunkumai;

- sutrikęs miegas;

- energijos trūkumas;

- skydliaukės problemos;

- padažnėjęs širdies plakimas ar dusulys;

- odos pokyčiai, pvz., sausesnė oda, daugiau spuogų, niežėjimas ar bėrimas;

- mankšta atrodo kaip lažas;

- sąnarių problemos;

- didesnis polinkis į ligas ir infekcijas;

- sutrinka lytinis potraukis.

Kiti simptomai:

- karščio bangos;

- stipresni nei įprastai galvos skausmai ir migrena;

- pakitusios kūno formos ir padidėjęs svoris.

Šie simptomai gali tęstis mėnesius ar net metus ir laikui bėgant gali kisti, palaipsniui gerėti arba blogėti.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Nacionalinės sveikatos tarnybos, karščio bangos ir naktinis prakaitavimas gali palengvėti, o vėliau gali atsirasti prasta nuotaika ir nerimas. Tačiau kai kurie simptomai, pavyzdžiui, sąnarių skausmas ir makšties sausumas, gali išlikti ir pasibaigus menstruacijoms.

Paaiškino kam gresia ankstyvesnė menopauzė

Perimenopauzės etapas yra natūrali gyvenimo dalis, nors kai kurias moteris jis gali ištikti anksčiau dėl įvairių veiksnių, pvz:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- rūkymo: rūkančioms moterims perimenopauzė paprastai prasideda vieneriais-dviem metais anksčiau;

- genetikos: moterys, kurių šeimoje yra ankstyvos perimenopauzės atvejų, taip pat gali patirti ankstyvą menopauzę;

- jei praeityje buvote gydoma nuo vėžio chemoterapija ar radioterapija, kai kurių tyrimų duomenimis, to pasekoje pasireiškia ankstyva menopauzė;

- histerektomijos: operacijos metu pašalinama gimda, bet ne kiaušidės. Tai paprastai nesukelia menopauzės, tačiau, nors menstruacijos baigėsi, jūsų kiaušidės vis dar gamina estrogenus, todėl operacija gali sukelti ankstyvesnę nei įprastai menopauzę;

REKLAMA

- streso: stiprų stresą patiriančios moterys taip pat gali anksčiau patirti perimenopauzę, nes streso hormonai sutrikdo normalų ovuliacijos procesą, kurio metu gaminasi estrogenas ir progesteronas.

Dauguma perimenopauzės simptomus patiriančių moterų nesikreipia į gydytoją, nes dažnai neatpažįsta požymių. Kadangi šie simptomai pasireiškia palaipsniui, ryšys su hormonų pokyčiais menopauzės metu gali būti pastebimas ne iš karto.

Vis dėlto, jei simptomai pradeda neigiamai veikti gyvenimo kokybę, labai svarbu pripažinti, kad kentėti tylint nebūtina – pagalbą galima gauti pas šeimos gydytojus.

REKLAMA

Be medicininės pagalbos, kuri gali apimti hormonų pakeičiamąją terapiją, Nacionalinė sveikatos tarnyba rekomenduoja šiek tiek pakoreguoti gyvenimo būdą.

Tai – subalansuota mityba su daug kalcio turinčiais produktais, pavyzdžiui, pienu ir jogurtu, reguliari mankšta, bendravimas su kitomis panašių problemų turinčiomis moterimis ir rūpinimasis psichikos sveikata.

Be to, Nacionalinė sveikatos tarnyba pataria nerūkyti ir laikytis alkoholio vartojimo rekomendacijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų