Lazdijų rajono Stebulių kaimo mokykloje mokosi 47 mokiniai. Tiesa, šiuo metu čia pamokos nevyksta. Buvo gaisras, dabar įstaiga remontuojama. Vaikai vežami mokytis kitur. Nors šioje kaimo mokykloje mokinių labai mažai, etatų skaičius čia – tikrai ne kuklus: nė 50 moksleivių neturinčioje mokykloje įsteigti net 35 etatai. Tad išlaikyti vieną vaiką šioje mokykloje valstybei kainuoja daugiau nei 4000 eurų per metus.
Palyginimui, Lazdijų miesto gimnazijoje, kur mokosi beveik pusseptinto šimto vaikų, vieno mokinio išlaikymas nekainuoja nė pustrečio tūkstančio. Kaimo mokyklose tvyranti netvarka išlindo, kai Lazdijų savivaldybė atliko išsamią švietimo įstaigų analizę.
„Pastebėjome ir darbuotojų kiekius, ir jų krūvius, ir kad tas pats darbuotojas turi skirtingas pareigas toje pačioje mokykloje, ir tai buvo labai rimtas signalas“, – sako Lazdijų merė Ausma Miškinienė.
Paklausti, kam tokiai mažai mokyklai reikia tiek daug darbuotojų, norėjome pačios mokyklos direktorės, bet įstaigos vadovė, vos tik sužinojusi apie žurnalistų vizitą – dingo. Štai pavaduotoja teigia net nežinanti, kur direktorė išvažiavo ir kada grįš. Jos mokykloje nepavyko rasti iki pavakarės.
Vien Lazdijų rajone, didžiulių lėšų reikalaujančių mažų mokyklų yra šešios. Štai nuo jau minėtos Stebulių mokyklos per dešimt kilometrų nutolusi Šventežerio pagrindinė mokykla. Čia mokosi 110 vaikų. Jų mokymas valstybei atsieina dar daugiau – vienam vaikui skiriama net puspenkto tūkstančio eurų per metus. Mat vien ūkio dalies etatų čia yra 13.
„Sukamės, užtenka, nesiskundžiam, viskas gerai. Kad tik būtų to darbo, viską galime padaryti. Svarbu dirbti“, – pasakoja direktorius Artūras Čiurlionis.
Beje, panašu, kad mažose kaimo mokyklose daugiausiai šansų įsidarbinti yra giminaičiams. Stebulių mokyklėlėje net septyniose pareigybėse dirba vienos šeimos nariai.
„Tai, kad iki šiol nevyko atvirų konkursų, kad daugelis darbuotojų – teisės aktai nereikalauja skelbti atvirą konkursą pagal darbo sutartį – buvo priimami tiesiog vadovo iniciatyva, taip, tai yra“, – teigia A. Miškinienė.
Šventežerio mokyklos direktorius sako, kad įdarbinti giminaičius tenka dėl to, jog kaimuose tiesiog nėra kam dirbti.
„Fizikų praktiškai nėra. Tai aš nežinau, jei ateitų mano pažįstamas ir pas mus nėra fiziko ir aš jo nepriimčiau, tai nežinau kas būtų“, – kalbėjo A. Čiurlionis.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sako, kad tokių mokyklų Lietuvoje – kur vaikų mažai, o išlaikymo kaštai – didžiuliai, yra dar nemažai. Kai kurios jau uždarytos. Tačiau esą nesiekiama visų kaimo mokyklų naikinti.
„Svarbiausia yra vaikas. Ir kad vaikas turėtų galimybę pagal savo galimybes, pagal savo poreikį gauti tą aukščiausią kokybę“, – sako viceministrė Jolanta Urbanovič.
Lazdijų rajone kol kas nesiruošiama uždaryti nė vienos kaimo mokyklos. Tik mažos įstaigos esą bus jungiamos prie didžiųjų, tad nereikalingi etatai bus naikinami.