• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ingrida Šimonytė suteikė antrą šansą Skuodžiui ir Landsbergiui – netenkino jų prašymų trauktis iš ministrų kabinetų ir nurodė darbus, kuriuos šie turi padaryti. Valdantieji sako, kad toks sprendimas geriausias, bet prezidentas Gitanas Nausėda tokį sprendimą pavadino pralaimėjimu ir klausia, kodėl apie aukštus politinius standartus garsiai kalbėję dešinieji, dabar juos nuleido žemai. Taip pat kalba ir buvę premjerai, prisiminę, kaip konservatoriai kalbėdavo, kai nusitaikydavo į kitų ministrus dėl menkesnių nuodėmių.

Ingrida Šimonytė suteikė antrą šansą Skuodžiui ir Landsbergiui – netenkino jų prašymų trauktis iš ministrų kabinetų ir nurodė darbus, kuriuos šie turi padaryti. Valdantieji sako, kad toks sprendimas geriausias, bet prezidentas Gitanas Nausėda tokį sprendimą pavadino pralaimėjimu ir klausia, kodėl apie aukštus politinius standartus garsiai kalbėję dešinieji, dabar juos nuleido žemai. Taip pat kalba ir buvę premjerai, prisiminę, kaip konservatoriai kalbėdavo, kai nusitaikydavo į kitų ministrus dėl menkesnių nuodėmių.

REKLAMA

Antradienis, be penkiolikos dešimta vakaro. Tokiu metu iš Vyriausybės išeina Gabrielius Landsbergis ir Marius Skuodis. Nors premjerės sprendimo jie nesako, bet jau žino, kad ministrų portfelius jie išsaugojo.

Netrukus namo išvyksta ir pati Šimonytė, kuri netrukus raštu paskelbia, kad jai pavyko įtikinti ministrus likti postuose.

REKLAMA
REKLAMA

„Pirmas dalykas, tai aš esu tikrai dėkingas premjerei už pasitikėjimą, pokalbis vakar naktį čia tikrai nebuvo lengvas, ir emocingas buvo, emocijos nebūtinai reiškia pakeltą toną, bet kaip pasakė premjerė, mums abiem su Gabrieliumi pasakė, man reikia čia ne jūsų pareiškimų, o man reikia jūsų darbų“, – sako susisiekimo ministras Marius Skuodis. 

REKLAMA

„Vakar galėjo būti bet koks sprendimas ir aš buvau labai aiškiai pasakęs tiek ir viešai, tiek ir premjerei, kad aš esu pasiruošęs priimti bet kurį sprendimą“, – teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Šimonytė pranešime rašė, kad priėmė ne šiaip sprendimą, ar atstatydinti ministrus, o teko net įkalbinėti juos atsiimti pareiškimus. Šiandien kalba, kad jos norą matyti ministrus savo kabinete lėmė prisiimta Bartuškos atsakomybė.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra tikrai svarbi aplinkybė labiau turėjo įtakos ne mano sprendimui konkrečiai dėl ministrų, o mano sprendimui kokį mes matome kelią pirmyn, nes jeigu valdyba būtų pasakiusi, kad nemato jokios vadovo atsakomybės, tuomet matyt, kad situacija būtų atrodžiusi truputėlį kitaip“, – aiškina jis. 

Nausėda sako – Šimonytės sprendimas – pralaimėjimas: „Vakaryktis premjerės sprendimas nemanau, kad tai pergalė tai veikiau pralaimėjimas. Ir jeigu galvojama, kad suradus paskubomis tą iešmininką visi manyti, kad visų mondūrai liks švarūs, išplauti tai manau tikrai taip nėra. Ir išeikite į gatve ir paklauskite žmonių jie turbūt atsakys tą patį.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Opozicija sako, kad spektaklis su atsistatydinimais buvo surežisuotas, o užbaigiamas paaukojus atpirkimo ožiu tapusį geležinkelių vadovą Mantą Bartušką.

„Pamatėme, kad visi tie dalykai tiek moraliniai, tiek politinės atsakomybės buvo sutrypti, pamiršti“, – kalba buvęs premjeras Algirdas Butkevičius. 

Kritikos negaili ir socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė: „Pasielgta ganėtinai negarbingai, bijant atsakomybės prisiimti, partinės politinės atsakomybės, šiuo požiūriu.“

REKLAMA

Prieš rinkimus ir kadencijos pradžioje dešinieji garsiai trimitavo apie aukštus moralės standartus, žadėjo, kad jei juos palies skandalai, kaip kitus, postų nebus įsikibę.

„Dabar tie standartai nusileido gana žemai. Klausimas, ar dėl to kad yra taikomi sau?“ – svarsto Gitanas Nausėda.

„Apie aukštą politinės atsakomybės lygį standartą labiau kalbama, matom kada atsirado krizė, problema, tai tas standartas tiesiog buvo padėtas į stalčių ir pasielgta pragmatiškai labai. Ir elgiasi taip, kaip būtų matyt, elgęsi realiai, nors kada buvo opozicijoje, kalbėjo kitaip“, – sako buvęs premjeras Saulius Skvernelis. 

REKLAMA

Kritiką toliau žeria ir V. Blinkevičiūtė: „Premjerė nepartinė, nepriklauso konservatorių partijai, bet vykdo konservatorių partijos politiką. Tuo tarpu Gabrielius Landsbergis partijos pirmininkas ir matyt čia buvo pabijota, kaip čia dabar bus, kad partijos pirmininkas atstatydinamas yra.“

O Butkevičius pasakoja, kad konservatoriai apskritai jo ministrų galvų reikalaudavo net ne dėl padarytų ar nepadarytų tiesioginių darbų. Pavyzdžiui, kad kažkada Šalaševičiūtė prisipažino kadaise davusi kyšį medikui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ir man buvo siunčiamos įvairiausios žinutės, kada greitai priimsi sprendimą, ypač iš tuometinės konservatorių pusės, ir atstatydinsi šitą ministrę. Taip pat prisiminkime, kad dabar esantys valdžioje Laisvės partijos žmonės skaičiavo kiek kuris ministras suvalgė kotletų ir ar už tuos kotletus sumokėjo“, – sako A. Butkevičius.

„Reikėjo tiesiog nespardyti ankstesnių Vyriausybių, ne Vyriausybės, o Vyriausybių už gerokai mažesnes problemas ir nereikėjo rinkėjams sakyti netiesos, kad mes čia būsime kažkokie kitokie, ypatingi“, – teigia S. Skvernelis. 

REKLAMA

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė atkerta – premjerės sprendimas geras, jiems reikia dirbti toliau: „Man atrodo, kad visuomenei tai yra visai neįdomu tie pasistumdymai tarp politikų, jiems yra įdomu, kad būtų sprendimai.“

Bet sprendimų vis dar nėra. Ministrai, nors ir turėjo tam laiko, bet jų surasti nepavyko. Šimonytė liepė stengtis labiau.

REKLAMA

„Visiems šiek tiek nusiraminti, susėsti prie stalo visoms institucijoms, aš pasiruošęs tą padaryti, sukviesti pakartotinai, ir URM, ir tuos pačius geležinkelius, kitas įstaigas, ir surasti geriausius šios situacijos sprendimus“, – aiškina M. Skuodis.

„Kokius savo uždavinius matote dabar? — Turbūt daugiausia jie sietini su telkimu europinės paramos išplėstam sankcijų režimui“, – tikina G. Landsbergis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik dalis pačių valdančiųjų nesupranta, kodėl Šimonytė priėmė tokį sprendimą. Ketvirtadienį, kai Seime koalicijos lyderiai tarėsi, ką daryti, skambėjo siūlymas ir pasitikrinti Vyriausybės pasitikėjimą Seime. Skaičiuota, kad jis būtų sėkmingas, ir dabar nereikėtų teisintis, kad pamynė žadėtus politinės atsakomybės standartus.

„Kodėl nepasitikrintas pasitikėjimas Seime? — Nežinau, nebuvo to svarstyta, tiesą sakant. — Buvo svarstyta. Koalicijos partneriai sako, kad buvo. — Nebuvo svarstyta ten, kur aš dalyvavau“, – teigia G. Landsbergis.

REKLAMA

„Nežinau, aš tai nebūčiau ir prieš tokį kelią. — Bet svarstėte tokį dalyką? — Na buvo vienas iš variantų, gal dar kada reiks. — Čia premjerė vienasmeniškai nusprendė, ar ne? — Reikėtų jos gal paklausti, tiesiog nebuvo pasirinktas toks kelias“, – sako A. Amonaitė. 

Opozicinės frakcijos sako inicijuos parlamentinio tyrimo grupę, kad ši išsiaiškintų, kas kaltas dėl situacijos iš tiesų.

REKLAMA

„Jau yra surinkti parašai, tokią tyrimo komisiją inicijuos. — Ką aiškinsitės? — Ten klausimai labai aiškūs užduoti, kas ką žinojo, kas kaip veikė, kas kokius sprendimus turėjo padaryti ir jų nepadarė, tai tų atsakymų mes šiandien neturime“, – aiškina S. Skvernelis. 

Teoriškai ji galėtų baigtis ministrų interpeliacijomis, tačiau dar neaišku, ar komisija bus palaiminta parlamente, mat tam reikės ir valdančiųjų balsų. Premjerė leidžia suprasti, kad tokio tyrimo nenori.

REKLAMA
REKLAMA

„Man atrodo Seime yra pakankamai komitetų, kurie vykdydami parlamentinę kontrolę gali gauti atsakymus į įvairius klausimus, kurie yra įdomūs. Ir NSGK, ir Ekonomikos komitetas, kuris kuruoja infrastruktūros įmones ir infrastruktūrą, tai aš sakyčiau ,kad tam didelės būtinybės nėra“, – teigia premjerė Ingrida Šimonytė. 

Vis tik premjerė nepažymėjo, kad šiems komitetams vadovauja patys konservatoriai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų