Vilniaus sutrikusio vystymo kūdikių namuose rasime ne tik gyvybės langelį, čia dienas leidžia be tėvų globos likę, įvairių negalių turintys vaikai. Šiame dienos centre mažieji gyvena tol, kol būna įvaikinami. Įstaigos vadovė pasakoja, kad čia patenkantys kūdikiai turi įvairiausių sutrikimų. Ir dažnas jų gimsta su vaisiaus alkoholiniu sindromu.
„Plačiąją prasme, tiek, kas buvo prieš 3 metus, ir šiuo periodu, 90 proc. čia patenkančių vaikų turi alkoholinį vaisiaus sindromą, daugiau ar mažiau išreikštą“, – sako kūdikių namų direktorė Renata Rimdžiuvienė.
Įstaigos vadovė neslepia, kad dalis vaikų centre užsibūna ir iki 18-os metų. Užsieniečių šeimos įvaikinimo klausimais čia lankosi dažniau, nei Lietuvoje gyvenančios poros. Ir įtėviai iš užsienio paprastai būna atlaidesni pamestinuko sveikatos bėdoms.
„Vaikų, turinčius šiuos sindromus, šiuo metu mes tokių vaikų 11 turime, tai Lietuvos Respublikos piliečiai jų įvaikinti nenori. Vienintelė viltis yra likusi, galbūt užsienio piliečiai sutiks juos įvaikinti“, – pasakoja R. Rimdžiuvienė.
Vaisiaus alkoholinis sindromas išsivysto dėl gimdyvės kaltės. Jei nėštumo metu moteris girtauja ar tiesiog išgeria, jos nuomone, nekaltą taurę vyno, alkoholis pasiekia ir vaisių. Anot gydytojų, svaigieji gėrimai nėštumo metu privalo būti visiškas „tabu“.
„Saugios alkoholio dozės nėštumo metu nėra. Vaisiaus alkoholinis sindromas yra sunkiausias pažeidimo laipsnis dėl alkoholio vartojimo nėštumo metu. Yra rizika ne tik vaisiaus alkoholinio sindromo. Jei buvo vartojamas alkoholis nėštumo metu, tai gali būti pažeidimai įvairių organų. Nebūtų vaikų pažeidimų, jeigu moteris visiškai nevartotų alkoholinių gėrimų“, – teigia gydytojas genetikas Algirdas Utkus.
Vaisiaus alkoholinį sindromą turintys vaikai gyvena su pažeista nervų sistema.
„Nuo intelektinės negalios, kuri gali būti gana ženkli. Pavyzdžiui, vaikui iki tam tikrų mažesnių pažeidimų: tai ir elgesio problemos, ir mokymosi problemos, pavyzdžiui, hiperaktyvumas tokių vaikučių. Kartais jų elgesys yra apibūdinamas kaip drugelio elgesys. Vaikui viskas aplinkoje yra įdomu, bet jis negali susikaupti, kaip drugelis nuo žiedo prie žiedo šokinėja“, – kalbėjo A. Utkus.
Alkoholis keičią ir išvaizdą. Sindromą turintys kūdikiai gimsta mažesnio svorio, ūgio, turi mažesnę galvą, jiems būdingi pakitę veido bruožai.
„Smulkūs veido bruožai, maža nosytė, mažos akutės, trumpa nosytė, didelis tarpas tarp nosytės ir lūpos. Siaura viršutinė lūpa“, – sako gydytoja Gema Galvydytė.
Vilniaus universiteto mokslininkai ištyrė, kad 3 procentai nėščių moterų Lietuvoje geria alkoholį. Per metus šalyje gimsta apie 28 000 kūdikių. Tai reiškia, kad apie 800 naujagimių Lietuvoje dienos šviesą išvysta galimai paveikti alkoholio.
Beje, alkoholis pavojingas ne tik nėštumo metu. Tam, kad visiškai sumažėtų sindromo rizika, gydytojai vaiko norintiems susilaukti tėvams rekomenduoja svaigiųjų gėrimų atsisakyti kur kas anksčiau.
„Abiem tėveliams reikėtų laikytis principo: jei planuojam vaikutį, alkoholiui – ne. Tėčiui – du mėnesiai iki planuojamo nėštumo, mamai turėtų būti žymiai ilgesnis laikotarpis. Moteriai – porą metų, vyrui du mėnesiai“, – pasakoja G. Galvydytė.
Vaisiaus alkoholinis sindromas diagnozuojamas iš karto ne visiems naujagimiams. Įsčiose patirta trauma gali pasireikšti ir vėliau. Dalis mamų pagimdžiusios sindromo kamuojamą vaikelį jo iš viso atsisako.