• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užlipę ant rusų paliktų minų dažnai susisprogdina Charkivo srities gyventojai. Dėl to kenčia tiek civiliai, tiek išminuotojai, bandantys neutralizuoti minas. Nuo rugsėjo vidurio jau surinkta ir sunaikinta daugiau kaip 8 tūkstančiai sprogmenų.

Užlipę ant rusų paliktų minų dažnai susisprogdina Charkivo srities gyventojai. Dėl to kenčia tiek civiliai, tiek išminuotojai, bandantys neutralizuoti minas. Nuo rugsėjo vidurio jau surinkta ir sunaikinta daugiau kaip 8 tūkstančiai sprogmenų.

REKLAMA

Tačiau tai tik lašas jūroje, palyginti su tuo, kiek sprogmenų okupantai paliko. Kad sumažintų rizikas, į Charkivo sritį atgabenta speciali išminavimo mašina, kurios negali pažeisti net prieštankinė mina.

Charkivo srities teritorijose išminuotojai nuolat vykdo sprogstamųjų objektų naikinimo darbus. O minų čia palikta ant kiekvieno kampo – miškingose vietovėse, pakelėse po tiltais ir net gyvenamųjų namų kiemuose ar tiesiog viduryje gatvės. Sunku įsivaizduoti, kas nutinka, kai žmogus užlipa arba pervažiuoja sprogmenį.

Charkivo srityje tai vyksta nuolat. Kad ir vietiniai gyventojai, ir atvykstantys būtų saugesni, vietovėje sprogdinamos minos. Prieš kelias dienas gelbėtojų automobilis užvažiavo ant prieštankinės minos netoli Iziumo. Vienas gelbėtojas žuvo, dar penki buvo sužeisti, kai kurie neteko galūnių.

REKLAMA
REKLAMA

„Šis karas nusinešė daugybę žmonių gyvybių. Nepagailėjo ir mūsų tarnybos – buvo mirties atvejų, aukų. Nuo rugsėjo 14 dienos ištyrėme apie 200 hektarų teritorijos. Surinkome ir sunaikinome apie 8 tūkstančius sprogstamųjų objektų“, – teigia nepaprastųjų situacijų tarnybos atstovas Maksymas Melnykas.

REKLAMA

Sprogmenis galima suskirstyti į dvi kategorijas. Pirmoji – šaudmenų likučiai, kurie gulėjo ant žemės: tankų sviediniai, minos, raketų paleidimo šoviniai, kurie nėra maži ir paprastai matomi iš tolo. Antroji ir pavojingiausia kategorija – žmonėms vos matomos nedidelės minos.

„Pavojingiausi sprogstamieji objektai yra žiedlapio formos prieštankinės minos. Tai pavojingiausios minos. Tad perspėju visus būti labai atsargius ir žiūrėti, kur einate – neiti į pievą ar mišką“, – sako M. Melnykas.

REKLAMA
REKLAMA

Užlipę ant priešpėstinės minos žmonės geriausiu atveju netenka kojų. Blogiausiu – miršta. Išminuotojai pirmiausia valo kelius, laukus, privažiavimus prie ypatingos svarbos infrastruktūros objektų, kiemų. Miškai ir visa kita eina po to. O kiekvienai šaudmenų rūšiai taikomas savas metodas. Kartais prireikia dviejų trijų valandų, kad būtų išvalyti keli metrai žemės. Kartais tai pareikalauja ir kelių žmonių gyvybių.

Pirmoji į Ukrainą atgabenta išminavimo mašina „Armtrac 400“. Mašina nupjauna žolę ir įsiskverbia į žemę iki 50-ies centimetrų, bandydama sunaikinti ten esančius sprogmenis – tik ji jų nesprogdina, o sutraiško. Tačiau net ir sprogimo atveju tokia mašina, ekspertų teigimu, nebus pažeista. „Armtrac-400“ gali atlaikyti net prieštankinės minos sprogimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ši mašina gali sunaikinti bet kokio tipo sprogmenis, kurie gali būti mūsų žemėje. Tačiau darbinei mašinos daliai nieko nenutiks. Kaip matote, ji yra labai patikima, turi geležinius dantis, yra specialus raižymas“, – aiškina išminavimo kokybės kontrolės specialistas Arseniy Dyadchenko.

Prieš atvykdama į Ukrainą, ši Didžiojoje Britanijoje pagaminta mašina dirbo Afganistane, Libijoje, Irake ir kitose šalyse. Ji puikiai pasiteisino – per sprogdinimus nenukentėjo nė vienas žmogus.

REKLAMA

„Transporto priemonėje įrengta speciali kabina su 40 milimetrų storio šarvuotu stiklu. Ši transporto priemonė jau atlaikė daugiau kaip 6 tūkstančius prieštankinių minų sprogimų. Per 18 metų šis automobilis atrodo puikiai tiek techniškai, tiek išoriškai“, – sako A. Dyadchenko.

Išminavimo mašiną galima valdyti ir nuotoliniu valdymo pulteliu.

„Mašiną galime valdyti net, kai automobilyje nėra žmogaus. Galime įjungti kruizo kontrolę, įjungti pavarą ir automobilis atvažiuos pas mus. Ši mašina išgelbės daugybę gyvybių“, – tvirtina A. Dyadchenko. 

Artimiausiu metu į Ukrainą atvyks dar penkios, tik naujos tokios išminavimo mašinos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų