Plačiau apie tai domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.
„Veržtis į tokią teritoriją su tokiomis pajėgomis, kur priešas gali būti bet kur, nes tai yra jų namai. Ukrainiečiai nėra durni, jie tikrai turi karo patirties pakankamai ir tai jiems daug kainuotų“, – tikino karo Ukrainoje dalyvis Jonas Ohmanas.
Neseniai V. Putino auka tapo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kapitonas Antonas Sidorovas. Karys pateko į sunkiosios artilerijos raketų krušą paleistą iš Donecko separatistų pusės. Antonas gynė Ukrainos laisvę nuo pat šio karo pradžios – 2014-ųjų. 34 metų trijų dukrų tėvas buvo ne tik puikus kareivis, bet ir patriotinių dainų autorius – dainų, kurios skirtos visiems ukrainiečiams, atidavusiems gyvybes ginant savo tėvynę nuo žudiko V. Putino.
V. Putinas pralaimėjo
V. Putinas dabar tarsi supykęs žvėris, kuris negavo norimo grobio, nes į jo pateiktus ultimatumus dėl NATO plėtros ir ginkluotės patraukimo Vakarų gynybos aljansas Rusijos vadovui pasakė – ne.
„Putinas pralaimėjo ir pralaimėjo pakankamai daug, nes tai, ko gero, yra pirmas kartas, kai jie gerokai apsiskaičiavo. Jie tikrai tikėjosi palaužti Vakarų vienybę, jie tikrai tikėjosi gauti kažkokių nuolaidų, o dabar jie nieko negavo, o įstūmė save į kampą“, – teigė politikos apžvalgininkas Marius Laurinavičius.
„Žinia ta, kad Ukraina nebus ginama, to Putinas norėjo ir jis to sulaukė, bet jis nesulaukė tos žinutės, kad NATO apleis savo teritorijas“, – tikino atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis.
Todėl Kremlius grasina, kad jeigu NATO nepatrauks pajėgų iš Baltijos šalių ir Vidurio Europos, tai atsakas bus nebe diplomatinis, o karinis.
„Spaustų ir visą Europą, kad nebūtų jokios ES ir NATO plėtros. Kad nebūtų NATO pajėgų dislokavimo Rytų flange, kad nebūtų dislokavimo Baltijos šalyse“, – tikino Seimo narys, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Agresijos atveju Ukrainoje ir besikeičiant saugumo situacijai Europoje, Baltijos šalys, tame tarpe ir Lietuva, būtų apginkluotos dar labiau.
„Bus priimtas NATO sprendimas dislokuoti daugiau pajėgų į Baltijos šalis ir visame Rytų flange ir dar kartą perplanuoti viso NATO apginamumą“, – aiškino L. Kasčiūnas.
Jei karas neprasidės, Rusija imsis šantažo
Jei įvyktų stebuklas ir karas neprasidėtų, Rusijos vadovas gali ilgiems mėnesiams, o gal net metams, laikyti šimtatūkstantinę kariuomenę bei ginkluotę ir tokiu būdu griauti Ukrainą iš vidaus ir šantažuoti Vakarus.
„Jie nori padaryti spaudimą, nori išbandyti Vakarus, išbandyti Kijevą ir čia Rusijos tas žaidimas yra ilgas ir jis vyks dešimtmečiais, čia tik dar vienas ciklas ir fazė“, – tikino J. Ohmanas.
„Sukelti ir sudrebinti Ukrainos socialinius, ekonominius pamatus yra vienas iš Rusijos tikslų ir tada sakyti, kad eikite su mumis, bus stabilesnės energetikos kainos, turėsite dujų tranzitą ir dar nekariausim“, – sakė L. Kasčiūnas.
Kremlius turi ir kuom pasidžiaugti. Grasindamas karu Ukrainai privertė Vakarus pamiršti Krymo okupaciją, nebekalbėti apie atplėštą nuo Ukrainos Donbasą ir priimti tai kaip naujo pasaulio realybę.
„Jau kalbėsime apie tai, ar bus apsuptas Charkovas, ar bus apsuptas Kijevas, ar pasitrauks nuo apylinkių, tai čia yra tos naujos realybės sukūrimas ir čia ir yra tie Rusijos strateginiai tikslai – keliais laipteliais užlipti, kad apie pirmą ir antrą laiptelį niekas nebekalbėtų. Va čia ir yra baisiausia“, – tikino L. Kasčiūnas.
Europa nenori karo, o V. Putinas tuo naudojasi
Vakarai, ypač Europa, nenori karo, o tai matydamas Kremliaus caras bando palaužti Europos vienybę.
„Jis sukuria tokį strateginį neapibrėžtumą, kur viskas įmanoma, o jis žino, kad Vakarai nori eiti į taiką, o taikoj gali kažką paaukoti. Tai jis tų aukų ir laukia, kol kas jų nėra, tas yra gerai, bet neatmeskime, kad jų negali būti“, – aiškino L. Kasčiūnas.
Kremliaus režimui reikia karų, eskalacijos ir priešo NATO, nes tai kone egzistencinis klausimas V. Putinui ir jo aplinkai.
„Tas mafijinis režimas nelabai turi kitos išeities, todėl tas niekada ir negali baigtis. Jeigu Ukraina pasirodytų kaip sėkmės pavyzdys, tai keltų rimtą grėsmę režimui pačioje Rusijoje. Tada jam belieka ne tik taikant puolamąsias strategijas, bet ir ginantis bandyti griauti Vakarus, Vakarų demokratijas tam, kad apsaugotų save“, – teigė politikos apžvalgininkas M. Laurinavičius.
Panašu, kad tiek Lietuvos, tiek Vakarų laukia nelengvi ir neramūs laikai, kai autoritariniai režimai vis labiau kels grėsmę mūsų visų saugumui ir ramiam gyvenimui.
Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA: