Vilnietė Jolanta portalui tv3.lt teigė, kad mirusiojo artimiesiems labiau reikalingi pinigai, o ne vainikai ar gėlių krepšeliai.
„Vis tik manau, kad eiti į laidotuves tik su vokeliu yra negražu. Neseniai teko dalyvauti laidotuvėse, tad nupirkau kelis gėles žiedus, o į vokelį įdėjau 20 eurų. Ko gero, vainikas man būtų atsiėjęs brangiau, o naudos jokios. Tad pinigai geresnis pasirinkimas“, – įsitikinusi moteris.
Kita vilnietė Regina pasakojo, kad neseniai dalyvavo bendradarbės mamos laidotuvėse.
„Visi kolegos į vokelį dėjome pagal galimybes nuo 5 iki 10 eurų. Iš viso išėjo 70 eurų. Tačiau gėlių puokštę taip pat nupirkome.
Vis dažniau laidotuvėse matau, kad žmonės vietoje vainikų neša vokelius. Manau, toks požiūris praktiškas. Gėlių vainikai ir krepšeliai greitai nuvysta ir tampa šiukšlėmis. O už paaukotus pinigus galima nupirkti reikalingesnių dalykų“, – pasakojo moteris.
Vietoje vainiko – vokelis?
Kauno laidojimo namų „Anapilis vadovas Marius Serčenka pastebi, kad vis rečiau žmonės atsisveikindami su mirusiuoju neša didelius vainikus ar gėlių krepšelius.
„Keičiasi laidotuvių tradicijos, žmonės jau atsisako vainikų su juostomis ir dedikacijomis. Žmonės renkasi minimalizmą. Toks sprendimas yra labai logiškas, juk paskui ir kapą sunkiau tvarkyti, kuris apdėtas daugybe vaininų ar krepšelių. Ypač jeigu mirusysis kremuojamas ir laidojama urna.
Tokiu atveju kapas išeina daug mažesnis negu laidojant mirusįjį karste. Tad artimieji ir patys prašo pagerbti artimą žmogų vienu gėlės žiedu, nes kitu atveju ant kapo sukraunamas kalnas gėlių“, – sakė laidojimo namų vadovas.
Panevėžio laidojimo namų „Ramybės takas“ direktorė Silvija Talačkienė irgi pastebėjo, kad dažniau mirusiųjų kūnai kremuojami, tad žmonės nebeneša vainikų ir krepšelių, vietoje to renkasi neša kelis gėlių žiedus ir pinigus.
„Dabar žmonės jau sąmoningi, vietoje to, kad 20 eurų išleistų krepšeliui, pinigus deda į vokelį ar į aukų dėžutę. Ši tendencija nebėra jau tokia nauja, žmonės jau daugiau negu 5 metai taip daro“, – teigė laidojimo namų vadovė.
Gėles skatina dovanoti gyviesiems
Vis tik pasak M. Serčenkos, vyresniems žmonėms sunkiau perimti naujas tradicijas.
„Jeigu vyresni žmonės laidoja senus tėvus, tai kiekvienas nuo savo šeimos neša atskirą vainiką. Tačiau vėliau ir jie pamato, kad tai tikrai nebūtina. Juk tam mirusiam žmogui jau nebesvarbu, vainiką atneša ar gėlės žiedą. Čia patys žmonės susikūrė tokias tradicijas, anksčiau jiems atrodė, kad kuo daugiau gėlių reikia atnešti.
O iš tikrųjų juk gyviesiems reikia dovanoti gėlės, o ne mirusiems“, – patarė laidojimo namų vadovas.
Pasak M. Serčenkos, aukų dėžutės būna beveik visose laidotuvėse, bet vis tik žmonės mieliau patys vokelius su pinigais perduoda artimiesiems.
„Galbūt jie nepasitiki, kad iš dėžutės tie pinigai gali dingti. Tačiau vokeliai su auka ar pagalba laidotuvėms tikrai yra populiarūs. Ir nesvarbu, kiek žmonės ten įdeda pinigų 5 ar 10 eurų, bet tai geresnis pasirinkimas negu krepšelis gėlių.
Dažnai žmonės teiraujasi, kiek reikėtų įdėti į vokelį pinigų. Tačiau manau, kad suma yra nesvarbi, kiek kas gali ir nori, tiek ir skiria. Manau, kad artimieji tikrai nežiūri ir neskaičiuoja kiek kas atnešė. Pavyzdžiui, vienas žmogus gali skirti 10 eurų. O bendradarbių kolektyvas į vokelį įdeda jau daugiau pinigų, nes daugiau ir žmonių aukoja“, – pasakojo laidojimo namų vadovas.
Anot M. Serčenkos, žmonėms laidojantiems artimuosius reikalinga piniginė paskata.
„Savivaldybės išmoka skirta laidotuvėms yra labai maža, tik 320 eurų. Šios sumos užtenka tik kapo duobei iškasti ir pigiausią karstą užsakyti.
Tad tokiu sunkiu metu pinigai artimiesiems tikrai reikalingi. Tačiau jokiu būdu nesakau, kad vokeliai yra privalomi. Matau žmonių, kurie atneša į laidotuves tik vieną žvakę. Bet tai yra senas lietuvių paprotys. Ir labai gražus simbolis – liepsna mirusiam“, – pastebėjo laidojimo namų vadovas.
Kaime tradicijos kitokios
Vilniaus rajone, Riešėje įsikūrusių laidojimo namų „Raverans“ laidojimo namų direktoriaus pavaduotoja Kristina Daveiko tikino, kad kaime tradicijos vis dar senos.
„Ypač vyresni žmones į laidotuves neša ir krepšelius, ir vainikus. Vienas kitas ateina su vienu gėlės žiedu. Šiuo karantino laikotarpiu galbūt apskritai mažiau žmonių dalyvauja laidotuvėse, tad mažiau ir gėlių atneša. Tačiau bent jau pas mus tikrai vainikai ir krepšeliai populiarumo nepraranda.
Nors priklauso kokio amžiaus žmogus laidojimas, jaunesnių gyventojų jau kitoks požiūris į gėles. Jie kiekvienas atskirai neneša vainikų ar krepšelių, bet vieną bendrą nuo šeimos“, – sakė laidojimo namų atstovė.
Pasak K. Daveiko, nėra taip, kad vietoje vainikų žmonės neštų vokelius.
„Būna, kad atneša ir didelį vainiką ir dar vokelį. Tai priklauso nuo žmonių ir jų požiūrio. Pastebime, kad vokelius neša, tačiau labai retai prašo pastatyti aukų dėžutes, jie nori patys atiduoti vokelius“, – aiškino laidojimo namų atstovė.