• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paaiškėjus, kad Latvija planuoja uždrausti rusų kalbą šalies bankomatuose, bankai Lietuvoje šia tema kalbėti vengia.

Paaiškėjus, kad Latvija planuoja uždrausti rusų kalbą šalies bankomatuose, bankai Lietuvoje šia tema kalbėti vengia.

REKLAMA

Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą Lietuvos pašonėje vyksta jau pustrečių metų, o Lietuvoje gyvena apie 90 tūkst. ukrainiečių karo pabėgėlių.

Vis tik bankai neatsako, kodėl bankomatuose naudojama rusų kalba nėra tiesiog pakeičiama ukrainiečių kalba.

Jie tik pamini, kad rusų kalbą naudoja dalis – apie 8 proc. – jų klientų, t. y. baltarusiai, tie patys ukrainiečiai ir Lietuvoje gyvenantys rusai.

Rusų kalba atliepia klientų poreikius

„Luminor“ banko kasdienės bankininkystės vadovė Aušrinė Mincienė patikino, kad bankas nuolat stebi klientų poreikius ir reguliariai peržiūri paslaugų teikimo standartus, įskaitant kalbų pasirinkimą bankomatuose.

Atstovė paminėjo, kad, atliepiant įvairių tautybių klientų poreikius, rusų kalbos galimybė „Luminor“ bankomatuose visada buvo, o konkretus sprendimas dėl šios kalbos galimybės ateityje šiuo metu nėra priimtas.

REKLAMA
REKLAMA

„Matome, kad rusų kalbos opciją Lietuvoje renkasi apie 8 proc. visų mūsų paslaugų naudotojų.

Jeigu Latvijos, kurioje rusų kalbos vartojimas yra gerokai labiau paplitęs, valdžia priims galutinį sprendimą dėl rusų kalbos uždraudimo bankomatuose, jį gerbsime ir, be abejo, „Luminor“ Latvijoje iš vietinių bankomatų šios kalbos opciją pašalins“, – kalbėjo A. Mincienė.

REKLAMA

Ukrainiečiams – ne ukrainiečių, o rusų kalba

Banko „Swedbank“ atstovas ryšiams su visuomene Gytis Vercinskas teigė, kad šiuo metu klientams yra sudaryta galimybė bankomatuose pasirinkti rusų kalbą.

„Vienas iš argumentų, kodėl – ją įprastai renkasi Lietuvoje apsistoję Ukrainos gyventojai, tapę mūsų klientais.

O taip pat Lietuvos piliečiai, gyvenantys Klaipėdos, Visagino, Vilniaus miestuose ir kitose vietovėse“, – nurodė G. Vercinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis ir kiti bankai neatsakė, kodėl rusų kalba bankomatuose tiesiog nėra pakeičiama ukrainiečių kalba.

SEB banko atstovė tik įvardijo, kad šiuo metu Baltijos šalių bankomatuose yra palaikomos lietuvių, latvių, estų, anglų ir rusų kalbos.

O Lietuvos bankų asociacija (LBA) paminėjo, kad Lietuvoje veikiantys bankai karo pabėgėliams iš Ukrainos individualiai ir nepriklausomai padėjo atsidaryti sąskaitas ir nemokamai teikia pagrindines paslaugas.

Asociacijos nariai pastebi, kad šiems žmonėms rusų kalbos pasirinkimas bankomate esą yra reikalingas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Persvarstys, ar bankomatuose reikia rusų kalbos?

„Citadele“ banko Kortelių ir mokėjimo operacijų departamento vadovas Andris Lazdiņš teigė, kad pagrindinis banko tikslas – teikti klientams finansinius sprendimus vietine šalies kalba.

„Šiuo metu „Citadele“ siūlo rusų kalbą visuose bankomatuose, tačiau visose šalyse persvarsto galimybę teikti šias paslaugas. Bankas visuomet laikosi vietinio reguliavimo ir prireikus atlieka būtinus pakeitimus“, – komentavo A. Lazdiņš.

REKLAMA

Vis tik kiti bankai į naujienų portalo tv3.lt pateiktus klausimus neatsakė.

„Šiaulių bankas“ savo pozicijos šiuo klausimu neišsakė.

O SEB banko atstovė tik nurodė, kad sprendimas dėl rusų kalbos yra susijęs su visa bankų rinka, tad apie tai turėtų komentuoti LBA.

Pokyčių dėl rusų kalbos turi imtis ne bankai

LBA visų pirma atkreipė dėmesį, kad šie pokyčiai Latvijoje dar yra svarstomi ir nėra priimti: „Už įstatymo pakeitimus dar turės balsuoti Latvijos parlamentas.“

REKLAMA

Ji pabrėžė, kad iniciatyva keisti reguliavimą Latvijoje kilo ne kredito įstaigų, bet politikų iniciatyva. O šiuo metu Lietuvoje panašių reguliacinių pasiūlymų nėra pateikta.

Asociacija aiškino, kad kredito įstaigos informaciją bankomatuose pateikia valstybine lietuvių kalba ir papildomomis kalbomis, kurios yra populiariausios tarp paslaugų vartotojų. 

„Pagrindinis kredito įstaigų tikslas – suteikti kokybiškas paslaugas savo klientams. Kalbų pasirinkimą bankomatuose diktuoja vartotojų įpročiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, Lietuvoje veikiančios kredito įstaigos laikosi visų šalies įstatymų ir reikalavimų. Jeigu valstybė nuspręstų uždrausti rusų kalbą, tokių reikalavimų laikytųsi ir Lietuvoje veikiantys bankai ir kredito unijos“, – komentavo LBA atstovai.

Rusų kalbos Latvijos bankomatuose neliks?

Latvijos parlamento (Saeimos) Biudžeto ir finansų komitetas praėjusią savaitę prieš galutinį svarstymą pritarė Kredito įstaigų įstatymo pataisoms, kuriomis būtų uždrausta rusų kalba šalyje įrengtuose bankomatuose.

REKLAMA

Komitetas pritarė siūlymui, kad bankomatuose būtų naudojamos latvių ir latgalių kalbos.

Taip pat galėtų būti naudojamos oficialios Europos Sąjungos valstybių narių bei Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai (EBPO) priklausančių šalių kalbos.

Apskritai pataisomis siekiama užtikrinti grynųjų pinigų prieinamumą gyventojams visoje Latvijoje, pažymima komiteto pareiškime.

Per pastarąjį dešimtmetį daugelyje Latvijos regionų labai sumažėjo kredito įstaigų tiesioginiai teikiamų paslaugų spektras ir prieinamumas, įskaitant pinigų išsigryninimo galimybių, nurodo Finansų ministerija.

Prie ko čia kalba? Lyg tai ji žmones žūdo. Aukščiausio lygio neišprusimas Lietuvos valdžios!!
O kaip gi pabėgėliai ukrainiečiai? 90% jų supranta ir kalba okupantų kalba ajajaja vaje vaje
O kodėl Vilniuje yra okupantų lenkų užrasai ir kalba?! Kada tvarką padarys?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų