Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas stumia Europą į geopolitinę katastrofą, o Ukrainą – į reikšmingą jos suvereniteto apribojimą. Visų pirma jie kalba apie sankcijų Rusijai atšaukimą ir Ukrainos išteklių nusavinimą, rašo britų leidinys „The Telegraph“.
Publikacijos autorius pažymi, kad nauja susitarimo dėl Ukrainos naudingųjų iškasenų versija, kurią amerikiečiai šią savaitę perdavė Kyjivui, faktiškai uždaro Ukrainai kelią į Europos Sąjungą ir numato, kad JAV kontroliuotų didelę Ukrainos ekonomikos dalį. Tuo pat metu Vašingtonas ir Maskva siekia išardyti Vakarų sankcijų Rusijai sistemą.
„The Telegraph“ visų pirma remiasi Vokietijos laikraščio „Bild“ publikacija, kuri kovo pradžioje rašė, kad amerikiečiai ir rusai jau kelias savaites Šveicarijoje derasi dėl dujotiekio Nord Stream 2 atstatymo. Rusijai būtų atkurtas dujų eksportas į Europą, o Jungtinės Valstijos gautų dalį dujotiekio nuosavybės ir uždirbtų iš rusiškų dujų pumpavimo.
Kitas žingsnis Vakarų diplomatinės katastrofos link buvo neseniai Saudo Arabijoje vykusios Rusijos ir JAV derybos. Po susitikimo Vašingtonas sutiko padėti Rusijai atnaujinti jos žemės ūkio produktų ir trąšų eksportą į pasaulio rinką. Kartu rusai nori, kad Vakarai apskritai panaikintų visas sankcijas šiam Rusijos ekonomikos segmentui, įskaitant ir prieigos prie SWIFT mokėjimo sistemos „Rosselkhozbank“ atkūrimą.
Didžiausia grėsmė
Tačiau didžiausią grėsmę „The Telegraph“ įžvelgia tame, kad viso Europos sankcijų Rusijai režimo įkaitėmis dabar yra tapusios Vengrija ir Slovakija, kurių lyderiai yra lojalūs ir V. Putinui, ir D. Trumpui.
Liepos mėnesį ES turėtų dar kartą balsuoti už tai, kad visos Rusijai taikomos sankcijos būtų pratęstos dar šešiems mėnesiams. Kadangi ES balsuoja bendru sutarimu, užtenka, kad bent viena šalis balsuotų prieš, ir sprendimas nebus priimtas. Tada visos ES sankcijos Rusijai automatiškai nustos galioti, o Maskva iš karto galės atsiimti Europoje įšaldytus 200 mlrd. eurų.
„Dabar visi įrodymai rodo, kad korporacija „Trump & Putin“ yra absoliučiai darni bendra įmonė“, – apibendrina publikacijos autorius.
Sankcijos Rusijai
Kaip rašo UNIAN, po skandalingų Rusijos ir JAV derybų Saudo Arabijoje, po kurių rezultatų amerikiečiai neva sutiko atblokuoti Rusijos žemės ūkio produktų eksportą, suragavo ir Europos vadovai. Jie kritikavo pačią idėją panaikinti sankcijas Rusijai dar nepasibaigus karui ir patikino, kad Europa šio žingsnio tikrai nežengs.
Šiandien paaiškėjo, kad ES rengia net naują, jau 17-ąjį sankcijų Rusijai paketą. Tačiau šis procesas dar tik pradiniame etape.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!