„Dabartinė JAV administracija vietoj spaudimo Rusijai renkasi nuolaidžiavimą, pataikavimą ir derybas“, – sakė aukšto rango Ukrainos pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.
Kyjive auga nerimas dėl to, kaip D. Trumpas formuoja karo rėmus ir ar lenktyniaudamas, kad kovos baigtųsi kuo greičiau, jis neatmeta Ukrainos interesų – nuo prarastų teritorijų susigrąžinimo iki saugumo garantijų ir teisingumo už Rusijos įvykdytus nusikaltimus.
JAV nuo Ukrainos sąjungininkės perėjo prie neutralios pozicijos karo atžvilgiu ir netgi linksta prie Rusijos, kaltindama Kyjivą, kad šis stabdo pastangas nutraukti kovas.
„Manau, kad Rusijai pavyko paveikti kai kuriuos žmones Baltųjų rūmų komandoje“, – sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Vašingtonas oficialiai nustojo Rusijos invaziją vadinti agresijos aktu, pasitraukė iš darbo grupės, tiriančios karo nusikaltimus, ir sumažino finansavimą Jeilio universiteto Humanitarinių tyrimų laboratorijai, kuri išsamiai aprašė masinę ukrainiečių vaikų deportaciją į Rusiją.
Tuo pat metu JAV ragina Kyjivą ruoštis teritorinėms nuolaidoms ir naudoja JAV karinę pagalbą bei dalijimąsi žvalgybos informacija kaip spaudimo Ukrainai būdą.
JAV pasiuntinys Rusijoje Steve‘as Witkoffas interviu metu Tuckeriui Carlsonui teigė, kad JAV orientuojasi į rezultatą ir nori susitarimo, kuriuo būtų patenkinti ir ukrainiečiai, ir rusai.
„Man niekada neduotų Nobelio taikos premijos“
„Man niekada neduotų Nobelio taikos premijos. Aš jos nusipelniau, jie niekada man jos nesuteiks“, – praėjusį mėnesį sakė D. Trumpas.
Nepaisant D. Trumpo spaudimo kuo greičiau užbaigti karą, Oleksandra Matvijčiuk, Pilietinių laisvių centro, faktinės Nobelio taikos premijos laureatės nevyriausybinės organizacijos, daugiau kaip dešimtmetį dokumentavusios Rusijos karo nusikaltimus Ukrainoje, vadovė, mano, kad be pastangų siekti teisingumo visam laikui kovos nesibaigs.
„Manau, kad [JAV], žvelgdama į šią situaciją iš trumpalaikės perspektyvos, turi visiškai kitokį tikslą. Šiame etape jų užduotis yra pasiekti taiką, kaip jie ją supranta. O šiuo atveju gana dažnai teisingumas ir taika yra viena kitai prieštaraujančios kategorijos“, – sakė ji.
Bausmės išvengimas
Tai dalis D. Trumpo pasaulėžiūros, pagal kurią galingosios pasaulio šalys laikomos turinčiomis daugiau teisių nei mažesnės.
„Jei mažesnės šalys nesutinka su didžiųjų galybių reikalavimais ir nesudaro susitarimo, tuomet mažesnės galybės iš tikrųjų yra kaltos dėl karų kurstymo, o pasipriešinimas yra blogas sprendimas, nes atneša mirtį ir destrukciją“, – sakė vienas Ukrainos diplomatas, prašęs anonimiškumo, kad galėtų kalbėti atvirai, ir pridūrė, kad tai daro spaudimą Ukrainai daryti drastiškesnes nuolaidas nei Rusija.
Perdavus okupuotas Ukrainos teritorijas, kaip reikalauja S. Witkoffas, ten gyvenantys žmonės liktų Kremliaus kontrolėje.
„Negalime palikti jų mirti ir būti kankinamiems Rusijos okupacijos sąlygomis. Tai nėra tik vienos vėliavos pakeitimas kita. Rusijos okupacija nesumažina žmonių kančių, ji tiesiog padaro jas nematomomis“, – sakė O. Matvijčiuk.
Tačiau, net jei JAV pavyks įtvirtinti susitarimą be jokios atsakomybės už ankstesnius Rusijos veiksmus, nusikaltimus padarę asmenys negalės atsipalaiduoti, perspėjo O. Matvijčiuk, pridurdama, jog „karo nusikaltimai neturi senaties termino“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!