Karinės pratybos aplink savivaldžią salą, kurią Kinija laiko savo teritorijos dalimi, vyksta jau antrą dieną iš eilės.
Vašingtonas netikėtus manevrus pavadino „bauginimo taktika“. Taivano prezidentas Lai Ching-te savo ruožtu Kiniją pavadino „užsienio priešiška jėga“.
Kariuomenė teigė, kad pratybos „Strait Thunder-2025A“ vyksta vidurinėje ir pietinėje sąsiaurio dalyse, kurios yra gyvybiškai svarbi pasaulinės laivybos arterija.
Trečiadienį vyksiančiomis pratybomis siekiama „išbandyti karių pajėgumus“ tokiose srityse kaip „blokada ir kontrolė bei tikslūs smūgiai į pagrindinius taikinius“, pareiškime teigė Kinijos kariuomenės Rytų teatro vadavietės atstovas Shi Yi.
Taivano gynybos ministerija patvirtino, kad Kinijos karinės pratybos tęsiasi, bet išsamesnės informacijos nepateikė.
Taivanas yra potencialus konflikto tarp Kinijos ir Jungtinių Valstijų, kurios yra svarbiausios salos rėmėjos ir didžiausios ginklų tiekėjos, židinys.
JAV valstybės departamentas pareiškė, kad Pekino agresyvi karinė veikla ir retorika Taivano atžvilgiu „tik didina įtampą ir kelia pavojų regiono saugumui bei pasaulio klestėjimui“.
Kinų lyderiai griežtai prieštarauja Vašingtono paramai Taivanui ir nekenčia Lai Ching-te, kurį jie vadina pavojingu separatistu.
Pratybos sąsiauryje surengtos kitą dieną po to, kai Kinija pasiuntė pasiuntė savo armijos, karinio laivyno, oro ir raketų pajėgas apsupti Taivaną, ir teigė, kad siekia praktikuotis vykdyti savivaldžios salos blokadą.
Tai paskatino Taibėjų išsiųsti savo pajėgas į „Greitojo reagavimo pratybas“.
Užtikrins „tvirtą atgrasymą“
Pastaraisiais metais Pekinas aplink Taivaną dislokuodavo vis daugiau naikintuvų ir karinių laivų, kad pabrėžtų savo teritorines pretenzijas, kurias Taibėjus atmeta.
Įtampa tarp Kinijos ir Taivano, kuriuos skiria 180 kilometrų ilgio Taivano sąsiauris, didėjo nuo 2024-ųjų gegužės, kai Taivano prezidentas Lai Ching-te pradėjo eiti pareigas.
JAV gynybos sekretorius Pete'as Hegsethas praėjusią savaitę sakė, kad Jungtinės Valstijos užtikrins „tvirtą, parengtą ir patikimą atgrasymą“ Taivano sąsiauryje.
Nors Jungtinės Valstijos yra teisiškai įpareigotos tiekti ginklus Taivanui, o Pekinas tam prieštarauja, Vašingtonas ilgą laiką laikėsi strateginio dviprasmiškumo kalbant apie tai, ar dislokuotų savo kariuomenę Taivanui nuo Kinijos puolimo ginti.
Pastaraisiais metais Kinija ne kartą vykdė pratybas aplink salą; jos dažnai apibūdinamos kaip teritorijos blokados ir užgrobimo repeticijos.
Analitikai spėlioja, kad Kinija greičiausiai bandys blokuoti Taivaną, o ne rengti visišką invaziją, kuri būtų rizikingesnė ir pareikalautų didžiulių karinių pajėgų dislokavimo.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!