Puldama Ukrainą Rusija jau seniai naudojasi Irano gamybos dronais.
JAV karinių jūrų pajėgų laivas konfiskavo 1,1 mln. šovinių iš laivo, kurį Irano Islamo revoliucinės gvardijos korpusas (IRGC) naudojo husių sukilėliams Jemeno pilietiniame kare apginkluoti, taip pažeisdamas Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliuciją.
Labai reikalinga amunicija Ukrainai išsiųsta tuo metu, kai kilo abejonių, ar JAV toliau teiks finansinę paramą Kyjivui.
Tai standartiniai sovietinių Kalašnikovo automatų ir daugelio jų atmainų šoviniai. Ukraina, kaip buvusi sovietinė respublika, vis dar naudoja Kalašnikovo automatus daugelyje savo dalinių.
„Šiuo ginklų perdavimu Teisingumo departamento konfiskavimo veiksmai, nukreipti prieš vieną autoritarinį režimą, dabar tiesiogiai remia Ukrainos žmonių kovą prieš kitą autoritarinį režimą. Toliau naudosimės visomis turimomis teisinėmis galiomis, kad paremtume Ukrainą kovoje už laisvę, demokratiją ir teisinę valstybę“, – sakoma JAV generalinio prokuroro Merricko Garlando (Meriko Garlando) pareiškime.
JAV karinių jūrų pajėgų 5-asis laivynas, įsikūręs Artimuosiuose Rytuose, ir jo sąjungininkai perėmė daug laivų, kuriais, kaip manoma, iš Irano į Jemeną gabenami ginklai ir šaudmenys, skirti Irano remiamiems husiams apginkluoti. Tai pirmas kartas, kai konfiskuota ginkluotė perduota Ukrainai, sakė Centrinės vadovybės atstovė spaudai kapitonė Abigail Hammock (Ebigeil Hamok).
Šią siuntą Centrinės vadovybės karinės jūrų pajėgos gruodį konfiskavo iš medinio burlaivio, kurį IRGC naudojo siųsti ginklus husiams.
Po beveik dešimtmetį trukusio karo Jemene pasiektos trapios paliaubos, tačiau Iranas ir toliau tiekia husių kovotojams karinę pagalbą, trečiadienį žurnalistams sakė JAV karinių oro pajėgų Centrinės vadavietės vadas generolas leitenantas Alexas Grynkewichas (Aleksas Grinkevičas). Pasak jo, Jemenui siekiant ilgalaikės taikos, tai kelia didelę grėsmę.
JAV Centrinė vadavietė pareiškė, kad Jungtinės Valstijos „2023 metų liepos 20 dieną įgijo nuosavybės teisę į šiuos šaudmenis pagal Teisingumo departamento civilinės konfiskacijos pretenzijas Irano Islamo revoliucijos gvardijos korpusui“.
Nuo 2014 metų pagal Jungtinių Tautų ginklų embargą draudžiama perduoti ginklų husių sukilėliams. Iranas teigia, kad laikosi draudimo, nors jau seniai per jūrą perduoda husiams šautuvus, granatsvaidžius, raketas ir kitus ginklus.
Nepriklausomi ekspertai, Vakarų valstybės ir JT ekspertai nustatė, kad sulaikytuose laivuose konfiskuoti šaudmenys yra iš Irano.
Irano misija JT trečiadienį neatsakė į prašymą pateikti komentarą.
Nors siunta iš Irano yra nemaža, ji yra kur kas mažesnė nei nuo 2022 metų vasario JAV išsiųstos karinės pagalbos Ukrainai kiekis.
JAV į Ukrainą nusiuntė daugiau kaip 300 mln. šaudmenų ir granatų kaip dalį iš daugiau kaip 43 mlrd. dolerių (41 mlrd. eurų) vertės karinės pagalbos.
JAV Kongresas savaitgalį priėmė laikiną susitarimą, kad būtų išvengta vyriausybės uždarymo, tačiau į jį nebuvo įtraukti punktai dėl paramos Ukrainai. Kevino McCarthy (Kevino Makarčio) nušalinimas iš Atstovų Rūmų pirmininko posto dar labiau sumažino viltis rasti greitą sprendimą. Kol kas neaišku, ar būsimas Atstovų Rūmų pirmininkas pritars paramos siuntimui į Ukrainą.