Anot A. Lukašenkos režimo kontroliuojamos naujienų agentūros, kuri citavo Pasienio apsaugos tarnybos pranešimą, liepos 18-ąją „Geranainių“ pasienio posto kariai patiko neteisėto sienos kirtimo iš Lietuvos pėdsakus. Paieškų metu baltarusių pasieniečiai tariamai aptiko 14 Irako piliečių su dokumentais, kurie patvirtina jų tapatybę.
Jau kitą dieną toje pačioje vietoje buvo tariamai aptikti dar 7 nenustatyti asmenys, kurie prisistatė Irako piliečiais, o Klevyčios gyvenvietėje – dar penkis asmenis (du vyrus, du vaikus ir nėščią moterį, baltarusių teigimu „šoko būsenos“). Nėščiajai buvo iškviesta greitoji pagalba, jos būklė įvardijama kaip „nekelianti pavojaus gyvybei“.
„Antrosios migrantų grupės pažeidėjai pasakojo, kad Lietuvoje gyveno pabėgėliams skirtoje stovykloje. Anot Irako gyventojų, Lietuvos pasieniečiai juos tardė ir vertė duoti parodymus dėl baltarusių pasieniečių papirkimo už pagalbą nelegaliai kirsti sieną. Sulaikytųjų nemaitino, nedavė gerti, o „pokalbį“ lydėjo smūgiai teleskopine lazda, ką liudijo mėlynės ir kraujosrūvos skirtingose užsieniečių kūno vietose. Iškart po apklausos, anot irakiečių, teisėsaugininkai atvežė juos prie valstybinės sienos ir grasindami panaudoti ginklą privertė eiti į Baltarusijos teritoriją“, – aiškinama baltarusių pasieniečių pranešime, kurį cituoja BELTA.
Vienas iš trečiojoje grupėje tariamai sulaikytų asmenų pareiškė, kad visi penki yra Irako piliečiai. Lietuvos teritorijoje jie, anot BELTA, buvo sustabdyti ginkluotų asmenų maskuojančia apranga.
„Pažeidėjai atidavė jiems savo pasus, tačiau jie net netikrino dokumentų, o suplėšė ir išmetė juos. Vėliau Irako piliečiai, pasinaudojus fizine prievarta, buvo išvaryti iš Lietuvos teritorijos į Baltarusiją“, – rašoma BELTA.
Migrantų srautai išaugo dešimtis kartų
Atvejų, kai į Lietuvą atvykdavo neteisėtų migrantų, pasitaikydavo kiekvienais metais. Pavyzdžiui, pernai per sieną su Baltarusija neteisėtai atvyko 81, o 2019 metais – 46 žmonės. Ankstesniais metais šis skaičius taip pat svyruodavo nuo kelių dešimčių iki šimto. Tai rodo, kad migrantų kelias į Lietuvą egzistavo jau ilgai.
Tačiau šiemet sulaikyta neįprastai daug – per 2 tūkst. neteisėtų migrantų. Tokie išaugę srautai reikalauja didesnių pareigūnų pajėgų, kyla atvykėlių apgyvendinimo bei aprūpinimo problemų, smarkiai apkraunamos jų teisinius klausimus sprendžiantys Migracijos departamentas ir teismai.
Lietuvos institucijos ir politikai teigia, jog tai nėra įprasta migrantų krizė, bet tikslinga Baltarusijos hibridinė agresija prieš Lietuvą, kaip atsakas į Europos Sąjungos sankcijas.
Pati Baltarusija tvirtina nebestabdanti į ES norinčių patekti migrantų dėl bendrijos įvestų sankcijų, kuriomis režimas baudžiamas dėl susidorojimo su opozicija.
Baltarusija galėjo skatinti migrantų srautus į Lietuvą
Įtampa tarp Minsko ir Vilniaus išaugo pernai po ginčijamų Baltarusijos prezidento rinkimų, kurių nugalėtoju buvo paskelbtas nuo 1994 metų šaliai nepertraukiamai vadovaujantis A. Lukašenka. Opozicija ir Vakarų šalys šiuos rinkimus laiko suklastotais.
Rugpjūtį įvykę rinkimai Baltarusijoje išprovokavo beprecedentę opozicijos protestų bangą, į kurią Minsko režimas atsakė griežtomis represijomis prieš demonstrantus, nepriklausomą žiniasklaidą ir pilietinės visuomenės aktyvistus. Vakarų šalys į šiuos A. Lukašenkos veiksmus atsakė virtine sankcijų.
Gegužės pabaigoje įtampa su Vakarais dar labiau paaštrėjo dėl bendrovės „Ryanair“ lėktuvo, skridusio iš Atėnų į Vilnių, priverstinio nutupdymo Minske. Šiuo laineriu skridęs opozicijos tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius ir jo draugė, Vilniuje studijuojanti Rusijos pilietė Sofija Sapega, buvo sulaikyti.
Kai dėl šio incidento sankcijos Minskui buvo išplėstos, A. Lukašenka pareiškė, kad Vakarų šalys dabar galės pačios rūpintis narkotikų kontrabandos ir neteisėtos migracijos kontrole prie sienų su Baltarusija. „Mes stabdydavome narkotikus ir migrantus – dabar patys juos valgysit ir gaudysit“, – tąsyk kalbėjo jis.
Anksčiau šį mėnesį Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michel'is pareiškė, jog esama įtarimų, jog Baltarusijos valdžia prisideda prie pabėgėlių srauto į Lietuvą, ypač iš Irako, skatinimo.
Lietuvos Seimas praeitą savaitę priėmė rezoliuciją, kuria išaugusią neteisėtą migraciją per Baltarusiją pripažino hibridine agresija.
Rezoliucija konstatuojama, kad organizuoti nelegaliai sieną kertančių užsieniečių iš trečiųjų šalių srautai naudojami padėčiai Lietuvoje destabilizuoti.