„Nuo pirminio sąrašo – kabinetas susilpnėjo, man atrodo. Bet tiek jau to. Vyriausybė šiandien prisieks ir pradės darbą, pradės galioti 100 dienų ir tada matysime“, – prieš Seimo posėdį teigė S. Skvernelis.
„Man atrodo, kad tie pokyčiai bus ir jie neišvengiami. Vyksta dėl įvairių priežasčių. Gali būti taip, kad bus kokios nors darbinės problemos, reputaciniai klausimai.
Gali būti, kad nepateisins lūkesčių, nes apskritai nemažai ministrų be jokios patirties yra. Bet gal viskas bus ir gerai, gal sėkmingai pradėję 15 žmonių ir baigs tą darbą“, – teigė S. Skvernelis.
Buvęs premjeras teigė, kad jie nepalaikys naujosios Vyriausybės programos, nes taip turi elgtis opozicija.
„Klausimas bereikalingas – būnant opozicijoje mes kitaip balsuoti negalime. Vyriausybės programos patvirtinimas ar priėmimas – tai reiškia, kad ta politinė jėga ar jėgos prisiima pilną atsakomybę už Vyriausybę ir Vyriausybės personalinę sudėtį ir jos darbus. Būtų keista, jei opozicija balsuotų ir palaikytų ir prisiimtų politinę atsakomybę už pozicijos Vyriausybę.
Dėl tęstinumo – tai gerai, kad numatytas tęstinumas. Mes tampame stabilesne Vyriausybe ir nereikia griauti to, kas veikia. Ten kur bus, yra tokių dalykų, kad Vyriausybės teisės aktai ir projektai teikti ne vienas – mes pritarsime jiems. Tai nėra taip, ką teiks 18-a Vyriausybė, kad nieko nepalaikysime – tikrai ne“, – teigė S. Skvernelis.
Seimas penktadienį per nenumatytą posėdį ketina tvirtinti aštuonioliktosios Vyriausybės programą ir priimti ministrų priesaikas. Po šios procedūros naujoji Vyriausybė gaus įgaliojimus veikti.
Dulkys pristatė 3 priemonių Covid-19 suvaldymo planą
Vos gavusi įgaliojimus premjerė taip pat žada nedelsdama sukviesti ekspertus tartis dėl griežtesnių karantino priemonių suvaldyti koronaviruso pandemijos plitimą.
Paskirtasis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys penktadienį teigė, kad dar šiandien ministrė pirmininkė iš karto inicijuos posėdį su ekspertais – ne tik medikais, bet ir švietimo ekspertais ir kitais. Ketina paskelbti, kada vyks neeilinis naujosios Vyriausybės posėdis, kada renkasi naujieji ministrai.
A. Dulkys teigė, kad valdant koronaviruso situaciją sieksiantis, jog kontaktavusieji su Covid-19 užsikrėtusiais asmenimis būtų izoliuojami ne vėliau nei per dvi paras. Sieks, kad teigiamų testų skaičius neviršytų penkių procentų, o pačių atvejų skaičius būtų mažesnis nei 200.
Pasiteiravus, kada galėtų įsigalioti naujosios Vyriausybės ribojimai, sveikatos apsaugos ministras teigė, kad negalima laukti: „Bus stengiamasi, kad viskas prasidėtų čia ir dabar. Visas ministrų kabinetas ruošiasi dirbti tiek, kiek reikės. Mūsų tikslas - ne smulkmeniški reikalavimai“.
Antradienį paskirtoji premjerė Ingrida Šimonytė tik stojusi prie tribūnos teigė, kad „kažkam pasirodė, kad tai kažkieno kito programa. Kažkam pasirodė, kad ambicijos per mažai. Kažkam dar kažkas pasirodė“.
„Galbūt galėčiau siūlyti, kad mūsų Vyriausybė brėžtųsi ambiciją ir projektuotų skrydį į mėnulį. Bet deja, anksčiau buvusios programos nebuvo taip gerai įvykdytos, kad naujai Vyriausybei vėl nereikėtų grįžti prie tų pačių klausimų“, – teigė paskirtoji premjerė I. Šimonytė.
Kalbėdama apie Covid-19 situaciją, I. Šimonytė teigė, kad būtina turėti kuo daugiau duomenų ir kuo daugiau objektyvios informacijos, kad visi žmonės tuos duomenis galėtų matyti ir interpretuoti.
„Neturėdami duomenų, neturėdami galimybės atlikti normalią analizę, mes neturime galimybės protingai tartis dėl sprendimų, kurie duoda geriausią rezultatą. Dažnai turime tiesiog pirštu badyti į debesis ir turime pataikyti ten, kur iš tikrųjų yra skaudulys“, – teigė I. Šimonytė.
„Covidas šioje programoje tikrai yra paminėtas ne vieną kartą. Net jei su covid bus susidorota per artimiausius ateinančius metus, bet pasekmės bus ilgalaikės ir atsilieps daugelyje sričių“, – sakė I. Šimonytė.
Vyriausybės programoje nurodoma, kad artimiausio laikotarpio prioritetas Vyriausybei neabejotinai bus efektyvus Covid-19 situacijos valdymas, tačiau tam parengtas atskiras taktinis veiksmų planas, todėl programoje apie kovą su koronavirusu nekalbama.
„Tai yra atskiras planas. Kadangi Vyriausybės programa yra rengiama ketveriems metams, ir Vyriausybė veiks, tikiuosi, visą jai nustatytą laiką ir per tą laiką turės spręsti ne tik covido problemas, o taip pat turės spręsti visą aibę problemų mūsų švietimo, ekonomikos, aplinkosaugos ir kitose srityse. Todėl yra atskiras priemonių planas ir tas priemonių planas taip pat bus paviešintas“, – pirmadienį prezidentūroje kalbėjo naujoji Vyriausybės vadovė.
I. Šimonytė teigė, kad jos Vyriausybės kovos su koronavirusu planas bus paskelbtas tada, kai bus patvirtintas ministrų kabinetas. Ji tikisi, kad Vyriausybės programa bus patvirtinta ketvirtadienį.
Paskirtasis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys įvardijo vieną iš priežasčių, kodėl Lietuva sunkiai kovoja su koronavirusu.
„Aš labai laukiau daug klausimų apie pandemiją. Nes ši krizė nurengė ir parodė ne tik pasekmes, bet ir priežastis, kodėl mūsų sveikatos apsaugos sektoriaus sistema taip sunkiai sureagavo į šią krizę. Ir gal mes nesugebėjome privačiam sektoriui leisti prisidėti prie krizės sprendimo“, – teigė A. Dulkys.
Visą Vyriausybės programą skaitykite čia.
Vyriausybės programoje – nuo švietimo iki vienišių pensijų bei gyvūnų ženklinimo
Savo darbe naujoji Vyriausybė žada veikti vadovaudamasi šiais principais: atviri duomenys, atskaitomybė, diskusija ir žiniomis grįsti sprendimai, bendradarbiavimas, interesų suderinimas, reputacijos stiprinimas bei atvira komunikacija.
Programą Vyriausybė pradeda nuo švietimo sektoriaus, jame akcentuojama vienodo starto galimybė visiems. Siekiant mažinti miesto ir rajono mokyklų atskirtį žadama steigti naujos kartos mokyklas – „Tūkstantmečio“ gimnazijas.
Pedagogams, mokslo darbuotojams žadama užtikrinti stabiliai augantį atlygį. Mokytojams 2024 metais jis turėtų siekti 130 proc. vidutinio darbo užmokesčio, akademiniams darbuotojams – ne mažiau kaip 150 procentų. Be to, iš mokytojų žadama reikalauti geresnio išsilavinimo. Bendrojo ugdymo pedagogui ilgalaikėje perspektyvoje būtų būtinas aukštasis universitetinis išsilavinimas ir magistro laipsnis.
Planuojama gerinti vienišų pensininkų situaciją: vietoj našlių pensijų norima įvesti vienišų pensinio amžiaus asmenų pensijas. Jų dydis turėtų sudaryti ne mažiau kaip 11 proc. vidutinės senatvės pensijos (turint būtinąjį stažą) per mėnesį. Vyriausybė sieks, kad bendras skurdo rizikos lygis iki 2024-ųjų sumažėtų iki 17 proc., šiuo metu jis sudaro 20,6 procento.
Per ketverius metus planuojama panaikinti visas mokesčių lengvatas naudojamam iškastiniam kurui ir visiškai atsisakyti anglies bei naftos produktų vartojimo šilumos sektoriuje. Žemės naudojimo politiką planuoja perduoti Aplinkos ministerijai, o Nacionalinės žemės tarnybos funkcijos – savivaldai. Programoje nurodoma, kad miesto teritorijose esančią valstybinę žemę patikėjimo teise valdys savivaldybės. Žadama sukelti renovacijos bangą – kasmet renovuoti 1000 daugiabučių.
Taip pat teigiama, kad iki 2024 metų visi Lietuvoje laikomi šunys ir katės bus paženklinti.
Skvernelis – apie programą: „Daug lozungų, jausmas, kad tai kažkur matyta“
Laikinasis premjeras Saulius Skvernelis antradienį Seime kalbėjo, kad naujosios Vyriausybės programoje pasigedo naujovių, o kai kurios nuostatos esą perkeltos iš jų Vyriausybės.
„Daug lozungų, jausmas toks skaitant, kad tai kažkur matyta, o matyta labai paprastai, nes tai yra esamos laikinos Vyriausybės programos daugelis nuostatų. Pagrindai padėti tiek įstatymų projektų, kurie jau įgyvendinti ar Seime pateikti, taip pat kai kur nuo strateginių politinių krypčių pereita prie labai techninių ir neambicingų, kaip energetikos srityje“, – komentavo S. Skvernelis.
Pasak jo, pasigedo „ko nors esminio, reikšmingo apskritai, kalbant apie vidaus saugumą, teisingumą, nacionalinį saugumą, užsienio politikos apskritai jokios naujos idėjos nėra“: „Programa atrodo padaryta taip, kad ją būtų lengva įgyvendinti“.
Šimonytė: niekas nekopijavo šitos Vyriausybės programos
Paskirtoji premjerė I. Šimonytė atsakė į S. Skvernelio kritiką.
„Turbūt jau premjero valia kalbėti, ką jis nori. {...} Epitetai nėra tokie, kad būtų labai malonūs. Niekas nekopijavo šitos Vyriausybės programos. Manau, kad Vyriausybės programa remiasi tokiomis politinėmis programomis, su kuriomis koaliciją sudarančios politinės partijos ėjo į rinkimus. Mums būtų buvę labai sunku nukopijuoti valstiečių rinkiminę programą, nes jos tiesiog nebuvo“, – Seime kalbėjo I. Šimonytė.
Pasak I. Šimonytės, koalicijos partijos suliejo savo rinkimų programas į vieną, o kur nuostatos išsiskyrė, diskusija atidėta ateičiai.
„Čia jau tokia politinė kultūra, kad būtinai reikia oponento teikiamą dokumentą būtinai sumenkinti. Tai, kad kažkas ten įžvelgė kažkurių darbų tąsą, aš dėl to nematau jokių problemų. Pati sakiau, kad jokių čia revoliucijų niekas neplanuoja.{...} Galime iki nukritimo ginčytis, kas nuo ko ką nusirašė, bet tikslas daugumos politikų yra tas pats, nepaisant, ar jie pozicijoje, ar opozicijoje, kad Lietuvos žmonės būtų labiau patenkinti gyvenimu Lietuvoje“, – teigė paskirtoji premjerė.
Seime pateikus Vyriausybės programą, ją toliau svarstys parlamentinės frakcijos ir komitetai. Ketvirtadienio posėdyje planuojama toliau svarstyti Vyriausybės programą ir balsuoti.
Nauja Vyriausybė gauna įgaliojimus veikti, kai Seimas posėdyje dalyvaujančių Seimo narių balsų dauguma pritaria jos programai ir prisiekia naujieji ministrai. Jeigu Seimas du kartus iš eilės nepritaria naujai sudarytos Vyriausybės programai, Vyriausybė privalo atsistatydinti.