Naujausiais duomenimis, Lietuvoje per paskutinę parą užfiksuoti vos 3 nauji koronaviruso atvejai. Tiesa, per sekmadienį ištirtas koronaviruso tyrimų skaičius taip pat gerokai mažesnis – ištirti 1995 mėginiai, kai įprastai per darbo dieną jų ištiriama apie 5–7 tūkst.
R. Lingienė informavo, kad visi nauji vakar fiksuoti atvejai patvirtinti Vilniaus apskrityje.
„Vienas atvejis susijęs su židiniu Santaros klinikose, susirgo darbuotojo artimas asmuo, dar vienas atvejis užfiksuotas Respublikinėje Psichiatrijos ligoninėje – susirgo slaugytoja, ji buvo išaiškinta atlikus profilaktinius tyrimus. Jokių simptomų ji nejuto, nustatyti po 8 didelės rizikos sąlytį turėjusius darbuotojus ir pacientus.
Trečiasis atvejis – RVUL slaugytojo padėjėja, atvejis vėlgi patvirtintas profilaktinio patikrinimo metu, jis buvo atliktas prieš grįžtant iš atostogų, šeimoje nustatytas vienas sąlytį turėjęs asmuo“, – kalbėjo ji.
„Šiuo metu stacionare gydomi 64 pacientai, iš jų reanimacijoje 3, dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma vienam pacientui, 18 taikoma deguonies terapija", – kartu informavo R. Lingienė.
Nauji įvežtiniai atvejai
NVSC atstovė kartu reziumavo ir per penktadienį ir šeštadienį nustatytus atvejus.
„Iš viso jų buvo 13 – po vieną Telšių ir Utenos apskrityse, 8 – Vilniaus apskrityje, keturi iš nustatytų atvejų buvo įvežtiniai – 2 iš Švedijos, vienas iš Anglijos, vienas iš Danijos.
6 atvejai buvo susiję su židiniais Santaros klinikose ir Vilniaus miesto klinikinėse ligoninėje ir du sveikatos priežiūros specialistai Ignalinos ligoninėje ir Vilniaus miesto klinikinės ligoninėje", – sakė R. Lingienė.
Ji patikslino, kad vienas COVID-19 infekcija susirgęs asmuo mirė, tačiau mirties priežastis yra kita, jam buvo nustatyta sunki kardiomiopatija ir žmogus mirė namuose.
Šeštadienį NVSC taip pat pranešė apie dvi mirtis nuo COVID-19.
Vienas mirusysis priklausė 81–90 metų amžiaus grupei, kitas – 51–60 metų amžiaus grupei, abu jie turėjo gretutinių ligų.
„Abu asmenys mirė Santaros klinikose“, – teigė R. Lingienė.
Šiuo metu bendras užsikrėtusiųjų skaičius siekia 1678, sergančių žmonių – 363. Tuo metu pasveikusiųjų jau yra kelis kartus daugiau – 1236.
Nuo koronaviruso mirė 70 žmonių, užsikrėtusieji koronavirusu, bet mirę dėl kitų priežasčių – 9 asmenys. Izoliacijoje šiuo metu yra 336 žmonės.
Per vakar dieną ištirti 1995 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso, iki šiol iš viso atlikta 304 854 tyrimų (iš jų – 96562 iš mobilių punktų).
Svarbiausia informacija apie koronavirusą
Koronavirusas yra naujos struktūros virusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus), naudoti apsaugos priemones, vengti būriavimosi, nuo kitų asmenų išlaikant bent 2 metrų atstumą.
Pakeistas atvejo apibrėžimas
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), atsižvelgusi į su kelionėmis susijusius pokyčius, įsigaliojusius nuo birželio 1 d. , tikslina atvejo apibrėžimą. Nuo šiol galimai sergančiu, t. y. įtariamu atveju, bus laikomas žmogus, jaučiantis koronavirusinei infekcijai (COVID-19) būdingus simptomus ir keliavęs ar gyvenęs tose užsienio valstybėse, kurios valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu įtrauktos į SAM kiekvieną pirmadienį skelbiamą šalių sąrašą. Jame nurodyta, kokios prevencijos, grįžus iš šių valstybių, privalu imtis.
Taip pat ir toliau įtariamu užsikrėtusiu koronavirusine infekcija bus laikomas simptomus jaučiantis ir artimą kontaktų su sergančiu ar galimai užsikrėtusiu per pastarąsias 14-lika dienų turėjęs žmogus.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad, įvertinus Lietuvos epidemiologinę situaciją, nuo birželio 1-osios, tyrimai koronavirusinei infekcijai nustatyti atliekami pagal naują tvarką. Numatyta, kad profilaktinis testavimas bus vykdomas atsižvelgus į savivaldybės epidemiologinius rodiklius arba, kitaip tariant – įvertinus riziką konkrečioje savivaldybėje. Tikslingai toliau bus tiriami simptomus jaučiantieji, taip pat į ligonines planine tvarka guldomi pacientai bei užfiksavus infekcijos židinius, pavyzdžiui – užsikrėtus bendrabučio gyventojui.
Numatyta, kad toliau bus testuojami visi žmonės, kuriems pasireiškia bent vienas ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomas, t. y. temperatūra, kosulys, dusulys ir kita. Kaip ir iki šiol, bus tiriami visi naujai į ligonines planiniam gydymui, t. y. operacijoms, planinėms procedūroms, guldomi pacientai, taip pat žmonės, kuriuos ištirti nurodys Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, dirbantys infekcijos židiniuose, pavyzdžiui, kai susirgimo atvejis nustatomas bendrabučio tipo name. Be to, ir toliau tyrimai bus atliekami siekiant patvirtinti, kad žmogus jau pasveiko, vadinamieji – pakartotiniai tyrimai.
Tai reiškia, kad privalomai nebus testuojami visi be išimties iš užsienio atvykstantys ar grįžtantys keliautojai, kaip yra šiuo metu. Jie bus tikrinami tuo atveju, jei jaus koronavirusinei infekcijai būdingus simptomus.