„Turiu pasakyt, kad ne, tikrai ne (nejaučiau poveikio – BNS), esu daug didesnį poveikį patyręs, kad vieną ar kitą kelią reikia tvarkyti ir tada prasideda kritika“, – pirmadienį per komisijos posėdį sakė M. Skuodis.
Klausiamas, ar Prezidentūros atstovai nebandė jo įtikinti, jog tokių sankcijų nereikia įvesti, susisiekimo ministras tvirtino, jog tai buvo daugiau klausimai, ar jie yra įvertinę galimą poveikį.
„Man atrodo, kad nereikėjo įtikinėti, nes mes esame diskutavę apie logiką, kaip jos turi būti įvedamos, gal ir esame diskutavę, kad palaipsniui riekia daryti, bet kad taip pasakytų, kad ne, kad sankcijų nereikia, tikrai taip nebuvo, buvo klausiama, ar įvertinote poveikį. Bet aš nebuvau tas, kuris priima sprendimus“, – kalbėjo M. Skuodis.
Aiškinasi pranešėjo informaciją
Seimo komisija aiškinasi VSD pranešėjo Tomo Gailiaus informaciją dėl departamento vadovo veiksmų tikrinant tuomet į prezidentus kandidatavusio Gitano Nausėdos aplinką, taip pat – kokią įtaką G. Nausėdai arba jo rinkimų štabui, patarėjams darė Baltarusijos trąšų verslu besiverčiantys asmenys.
Užsienio reikalų viceministras Jonas Survila anksčiau komisijai liudijo, kad Prezidentūra buvo vienintelė Lietuvos institucija, abejojusi sankcijų baltarusiškoms trąšoms tikslingumu.
Jis teigė, kad Baltarusijos režimui 2021 metų gegužę perėmus ir Minske nutupdžius iš Atėnų į Vilnių skridusį lėktuvą, Lietuva ėmėsi telkti koaliciją, kad Baltarusijai būtų įvestos sankcijos. Tuo metuPrezidentūra pasisakė prieš sankcijas konkrečiai trąšų sektoriui.
Šalies vadovo patarėjas Frederikas Jansonas po J. Survilos liudijimo teigė, kad Prezidentūra siekė tik įvertinti galimą tokių sankcijų žalą, nes tuo metu skaičiuota, kad valstybės valdomoms įmonėms jos kainuotų apie 100 mln. eurų.
J. Survila liudydamas komisijai taip pat citavo ištraukas iš prezidento patarėjų susirašinėjimo su Užsienio reikalų ministerijos diplomatais, kuriuos dar 2021 metais buvo paskelbęs naujienų portalas „Delfi“, kad „trąšas out, AAE (Astravo atominę elektrinę – BNS) in“.
Prezidentūra komentuodama situaciją tuomet teigė, jog vidinio darbinio susirašinėjimo nuotrupos neatspindi galutinės bendros, su Vyriausybe suderintos pozicijos.
Šis susirašinėjimas vyko Europos Sąjungai sprendžiant dėl draudimų importuoti naftos produktus ir kalio trąšas iš Baltarusijos.