„Mergaitė, apie kurią kalbama, negyvena pas globėjus, ji yra globos įstaigoje. Yra šeima, kuri tą mergaitę vieną-kitą savaitgalį pasikviečia“, – tv3.lt vaizdo transliacijoje kalbėjo ministras.
„Teigiama, kad išsiųsti ją norima skubos tvarka, tačiau nuo 2015 metų balandžio jai stengiamasi surasti globėjus Lietuvoje ir tik tada būtų galima duoti duomenis įvaikinimui užsieniečiams.
Daugiau nei metus buvo ieškoma globėjų ir nei viena šeima nesikreipė, Visi žinojo, kad ji yra šiame procese. Ir praėjo metai, kai Naujosios Zelandijos šeima per internetines priemones susipažino su ta šeima. Nebuvo pažeista nei viena procedūra“, – kalba L. Kukuraitis.
Ministrui buvo užduota ir daugiau klausimų dėl šio atvejo:
Ar buvo siūlyta globėjų šeimai įsivaikinti mergaitę?
Čia yra tas, kad siūlyti galima kiek nori, kol žmogus nepateikia prašymo. Reikia praeiti mokymus, gauti pažymas, apie rimtas intencijas negalima kalbėti. Kol neįvykęs teisminis procesas, dar ne vėlu yra kažką pakeisti ir daryti žingsnius, kad nutiktų, kaip norima. Dabar reikia įvertinti vaiko interesus. Reikia atsakingai pažiūrėti su įstaigų darbuotojais.
O daug vaikų išvyksta į užsienį?
Ne, tikrai skaičiai yra labai nedideli, bendrai įsivaikintų vaikų skaičius mūsų šalyje mažas. Tai yra dažniausia vaikai su negalia, ar didesni vaikai, kurių Lietuvoje šeimos neįsivaikina. Prioritetas yra, kad įsivaikintų lietuviai, o kai neatsiranda norinčių, tuomet siūloma tarptautinei bendruomenei.
O ar pritariate tokiai tvarkai, gerai tai, ar ne?
Čia yra tarptautinė praktika ir susikerta du interesai. Nacionalinis – lyg valstybė turėtų jais pasirūpinti, rūpinasi kiekvienu. Kitas interesas yra vaiko – praktika tokia, kad jei vaikui yra geriau gyventi šeimoje užsienyje, tas vaiko interesas yra svarbesnis, nes kalbama apie konkretų gyvenimą, konkrečią vaiko ateitį. Viskas daroma, kad pirmiausia vaikai būti įsivaikinami ir paimami į globą Lietuvoje.
Visą pokalbį žiūrėkite tv3.lt diskusijoje: