Pasak įvykio liudininkės, ji nepanikavo, kai dingo elektra Ispanijoje, kai kurie žmonės net nesuprato, kas tiksliai įvyko.
„Elektra [pirmadienį] dingo apie 13 valandą ir jos dingimas truko virš 6 valandų. Panikos nebuvo jaučiama. Daugelis žmonių, ypatingai pajūryje, net nesuprato, kad tai nutiko. Jie, ko gero, manė, kad tiesiog neveikia internetas“, – teigė ji.
Sumaištis kilo oro uoste dėl elektros staigaus dingimo
Didesnį stresą patyrė tie gyventojai, kurie važiavo metro ar buvo oro uoste, miestuose susidarė kamščiai. Tiesa, kai kuriose parduotuvėse buvo įmanoma atsiskaityti banko kortelėmis, o vakare, atsiradus elektrai, įprastas gyvenimo ritmas sugrįžo į vėžes.
„Situacija buvo sudėtingesnė tiems, kurie užstrigo metro ar lifte. Oro uoste taip pat kilo nemažai sumaišties, ypatingai tiems, kurie turėjo skrydžius arba jų laukė. Kai kurios parduotuvės vis tiek dirbo, ir buvo galima atsiskaityti grynais pinigais arba net kai kur kortelėmis.
Barai ir kavinės pardavinėjo gėrimus iš buteliukų ir paruoštą maistą. Lauko kavinėse ant stalų buvo matyti atidaryti alaus buteliukai, tai žmonės tiesiog lūkuriavo, kaip kas toliau. Mieste vietomis susidarė kamščiai, kadangi neveikė šviesoforai. Kai kurie šviesoforai vis tiek veikė, o eismą daug kur reguliavo policininkai gatvėse.
Mes buvome nusprendę keliauti už miesto, bet supratome, kad negalėsime naudotis navigacija, todėl nerizikavome išvažiuoti. Vakare visas miestas greitai atsigavo ir grįžo į įprastą rutiną“, – komentavo Ispanijoje gyvenanti Erika.
Energijos tiekimas galimai sutriko dėl elektros tinklų gedimo
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad po paros pagaliau paaiškėjo, kodėl dingo elektra, rašė „Sky news“.
Portugalijos elektros tinklų operatorius „Ren“ nurodė, kad elektros energijos tiekimas sutriko dėl Ispanijos elektros tinklų gedimo, susijusio su „retu atmosferos reiškiniu“.
„Ren“ teigia, kad dėl ekstremalių temperatūros svyravimų Ispanijoje labai aukštos įtampos linijose atsirado „anomalių svyravimų“.
Skaičiuojama, kad gali prireikti iki savaitės, kol tinklas vėl visiškai normalizuosis. Prancūzijos tinklo operatorius RTE pranešė, kad po gedimų Ispanijoje ir Portugalijoje Prancūzijoje taip pat trumpam dingo elektra.
Stojo metro, sutriko oro uostų veikla Madride per elektros tiekimo pertrauką buvo evakuotos kelios metro stotys, nustojo veikti šviesoforai. Lisabonoje taip pat sustojo metro eismas.
Užfiksuoti Lisabonos, Madrido ir Barselonos oro uostų darbo sutrikimai. Ispanijos ir Portugalijos žiniasklaida rašo, kad elektros tiekimo problemos palietė milijonus žmonių visame Pirėnų pusiasalyje.
Naujoji elektros gamybos sistema Ispanijoje galėjo turėti spragų
Pasak energetikos eksperto, prof. Vidmanto Jankausko, dėl didelio kiekio saulės ir vėjo elektrinių, kurios gamina elektrą, priklausomai nuo oro sąlygų, Ispanijos elektros sistema tampa labiau pažeidžiama netikėtiems pokyčiams, nes šios atsinaujinančios elektrinės negali užtikrinti stabilaus tiekimo.
„Dabar daug kas kalba, kai turime labai daug atsinaujinančios energijos, kada turime daug saulės ir vėjo elektrinių, ten [Ispanijoje] jų yra ypatingai daug. Jau būta tokių dienų, kai visoje Ispanijoje – o tai visgi penkta pagal dydį Europos Sąjungos šalis – visa elektra buvo gaminama tik atsinaujinančiose elektrinėse, tai yra saulės ir vėjo.
Šios elektrinės [saulės ir vėjo] yra nepastovios, neprognozuojamos. Prognozės gali staiga nesutapti su tikrove. Jos labai priklauso nuo oro sąlygų – šviečia saulė ar ne, pučia vėjas ar ne. Ir dabar, staiga pasikeitus sąlygoms, kažkas turi ateiti į tinklą ir paduoti didžiulį kiekį energijos.
Ispanai turi, aišku, atominių elektrinių, kurios, deja, negali greitai reaguoti į tokius svyravimus. Jų paprastai išvis nestabdo, o jeigu sustabdo, tai ilgam. Tai šituo atveju, negali padėti. Dujomis kūrenamos elektrinės kažkiek gali padėti“, – komentavo pašnekovas.
Lietuvos elektros energijos padėtis geresnė nei Ispanijoje
Anot profesoriaus, Baltijos šalys dar neturi tiek daug atsinaujinančios energijos kaip kai kurios kitos šalys. Dėl kelių aspektų esame geresnėje padėtyje šiuo metu.
„Kita vertus, jeigu imsime visas tris Baltijos šalis, dar neturime tiek daug atsinaujinančių išteklių – Lietuva čia labai pirmauja, bet Latvijoje, pavyzdžiui, vėjo elektrinių yra dešimt kartų mažiau nei pas mus.
Tai kol kas neatrodo, kad tai būtų rimta problema. Taigi, keliais aspektais esame geresnėje padėtyje: pirma – turime geras jungtis, antra – ruošiamės sinchronizacijai su Europa ir įsidiegėme papildomų priemonių.
Turime, pavyzdžiui, Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę, kuri gali greitai įsijungti į sistemą, ir ji dar plečiama. Esame pasiruošę, bet, aišku, reikia pasimokyti iš Pirėnų pusiasalio bėdos – pažiūrėti, kas tiksliai nutiko, ir kaip to išvengti pas mus“, – teigė pašnekovas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!