Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ministrą jau ir taip kviečiasi A. Anušauską „ant kilimėlio“, nes ministras ne itin laikosi sutartos komunikacijos, kad Lietuva turi visais formatais įtvirtinti, jog mūsų šalyje 2026 metais turi būti dislokuota visa Lietuvai priskirta vokiečių brigada. Šiuo metu Lietuvoje dislokuotas tik priešakinio vadovavimo elementas, o pati brigada grėsmės atveju būtų permetama iš Vokietijos per 10 dienų. Pati Vokietija nėra iki galo patvirtinusi, kad sukūrus reikiamą infrastruktūrą brigada išties bus dislokuota mūsų valstybėje.
Valstybės paslapties atskleidimas, kai nėra šnipinėjimo požymių, yra nusikaltimas, už kurį pagal Baudžiamąjį kodeksą gali grėsti bauda, laisvės apribojimas, areštas arba laisvės atėmimas iki 3 metų.
Buvęs civilinės ir karinės žvalgybos vadovas Gediminas Grina pažymi, kad bendra taisyklė yra tokia, jog nei žmonoms, nei tetoms, nei seserims negalima pasakoti jokios informacijos, kuri žymima slaptumo grifu.
„Tai, ką ministras gauna su grifu slaptai, jis nieko negali pasakoti: nei mamai, nei tetai, nei kam nors kitam. Tai tik jam ir atsakingiems ministerijos pareigūnams, viskas labai paprasta. Jis niekam negali nieko pasakoti. Išėjo iš ministerijos ir pamiršo. Labai paprasta taisyklė“, – sako G. Grina.
Pasak pašnekovo, tokius dalykus turi aiškinti Generalinė prokuratūra. Tačiau G. Grina pažymi, kad Rusijos invazijai tęsiantis Ukrainos septintą mėnesį visi tampa labai protingi ir informuoti bei aiškina, esą viską žinojo, tačiau jam tai kvepia politika ir tiek.
„Matote, ji galėjo dabar pasakyti, kad žinojo. Dabar visi taip šneka, kad žinojo. Manau, kad čia kvepia politika. Jūs įsivaizduokite, karas vyksta septyni mėnesiai, tai čia bet kas gali pasakyti, kad žinojo. Kai paklausai kai kurių ukrainiečių, tai vieni sako Volodymyras Zelenskis žinojo, bet nieko nedarė, kiti sako, kad nežinojo ir nieko nedarė“, – sako G. Grina.
Buvęs Valstybės saugumo departamento vadovas Mečys Laurinkus taip pat šios situacijos nevertina rimtai, nes JAV žvalgyba prieš karą Ukrainoje buvo tikslingai pasirinkusi viešinti informaciją apie tai, kad Rusija ruošiasi visu pajėgumu pulti Ukrainą, tik tiek, kad ne visi tikėjo amerikiečių žvalgybos pranešimais. Tokia taktika buvo pasirinkta siekiant atgrasinti Rusiją nuo puolimo, nes tada dingsta netikėtumo elementas.
„Tuo metu apie tai kalbėjo visa Amerika, buvo net „The New York Times“ viešai apie tai rašoma. Ką čia kaltinti? Tai buvo viešas dalykas. Tik tuo viešu dalyku ne visi tikėjo. Ir pats V. Zelenskis netikėjo. Bent jau triskart pasakė, kad nieko nebus. Apie tai viešai buvo kalbama ir netgi dar anksčiau nei prieš dvi savaites iki konflikto“, – teigia M. Laurinkus.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas naujienų agentūrai BNS sakė nematantis pagrindo tirti šios informacijos, nes JAV viešai kalbėjo apie tuoj įvyksiantį Rusijos puolimą.
„Prieš prasidedant karui Ukrainoje mes jau prieš 90 dienų žinojome, kad jis prasidės. Tuomet pirmą kartą amerikiečiai apie tai buvo pasakę viešai. Tokiu būdu Amerika bandė atgrasyti Rusiją nuo šito veiksmo ir jau lapkritį–gruodį mes girdėjome viešai aiškius amerikiečių pasakymus, kad tai yra įmanoma“, – tvirtino komiteto vadovas.
„Dar priminsiu, kad vasario 12 dieną, tai yra prieš dvi savaites iki karo, Joe Bidenas jau buvo pareiškęs, kad puolimas gali būti vasario 16 dieną, dėl to mūsų delegacija važiavo į Radą parodyti solidarumą“, – sakė L. Kasčiūnas.
Dėl to jis tvirtino nemanąs, kad koks nors parlamentinis tyrimas šiuo klausimu būtų prasmingas, nors sprendimą priims komitetas: „Nematau aspekto, kuris sukrėstų dėl slaptos informacijos atskleidimo. Tai buvo vieša“.
A. Širinskienė krašto apsaugos ministrą A. Anušauską apskundė, nes jo žmona L. Anušauskienė 2022 m. spalio 11 d. duodama interviu LNK televizijos laidai „Bus visko“ nurodė apie karo Ukrainoje pradžią sužinojusi keliomis savaitėmis anksčiau, nei dauguma Lietuvos žmonių ar net Seimo narių, turinčių leidimą dirbti su įslaptinta informacija.
Pasak parlamentarės, Lina Anušauskienė teigė taip: „Kol niekas net negalvojo ir nekalbėjo, kad čia bus tikrai karas, tai jisai, atsimenu, gal net pora savaičių iki to prasidėjusio karo man pasakė. Sako, žinok, čia bus labai rimti dalykai, žodžiu, kad ne tik ten pasienyje kažkoks galbūt ten konfliktas, bet bus realūs karo veiksmai“.
A. Širinskienė mano, jog iš šios citatos akivaizdu, kad krašto apsaugos ministras savo sutuoktinei atskleidė valstybės paslaptį sudarančią informaciją, gautą iš NATO partnerių, nors žmona teisės susipažinti su valstybės paslaptimis neturi.
Anksčiau A. Širinskienė yra bandžiusi apskųsti A. Anušauską Seimo Etikos ir procedūrų komisijai už tai, kad su žmona Lina duodamas interviu žurnalui „L‘officiel hommes“ pozavo nuotraukoms su drabužiais, prie kurių nurodytos kainos bei prekių ženklai, o tai leidžia daryti prielaidą, jog ministras su sutuoktine reklamavo tam tikrų prekės ženklų drabužius. Vis tik Etikos ir procedūrų komisija nutarė netirti skundo.