Laidoje „Kviečiame daktarą“ LSMU Medicinos akademijos Vidaus ligų klinikos profesorius, LSMU Kauno ligoninės vidaus ligų gydytojas A. Unikauskas išskyrė, kas didina pilvo pūtimą ir išdavė, kuriuos produktus geriau apeiti dažnai susiduriantiems su šia problema.
Kartu su laidos svečiu, dainininku Ovidijumi Vyšniausku profesorius žaidė žaidimą ir uždavė klausimą – kuris iš kelių produktų sukelia pilvo pūtimą? Duona, bananai, šokoladas, kriaušės, vištiena, ledai, spanguolės, rūkyta dešra, o gal agurkai ar pupelės?
„Yra žmonių, kuriems nuo ledų pučia pilvą, lygiai taip pat yra žmonių, kuriems nuo bananų gali pūsti pilvą. Tai yra individualu, nes tai priklauso nuo ko, kokių fermentų mums trūksta suvirškinimui vieno ar kito maisto“, – laidoje aiškino A. Unikauskas.
Svarbu nevalgyti per daug ir per dažnai
Tad kaip elgtis ir kokių taisyklių laikytis, kad sumažintume pilvo pūtimą, jei jis kankina dažnai, ar jo visai išvengtume? Visų pirma profesorius pataria nemaišyti daug įvairių produktų.
„Žmonėms, kuriems būna pilvo pūtimas dažnai, vienas iš patarimų būtų mažinti tuo metu valgomo maisto įvairovę – pamėginkite.
Apskritai aš sakau, jeigu jau visai blogai su pilvo pūtimu ir su pasekmėmis pilvo pūtimo, galite net pamėginti išvis tik vieną produktą valgyti ir aiškintis, nuo kokio produkto pamažu yra blogiausia“, – patarė gydytojas.
Kitas patarimas – nevalgyti dažnai. Štai, pavyzdžiui, laidos svečias O. Vyšniauskas sako, kad valgo tris kartus per dieną, yra bandęs valgyti ir mažiau ir pastebėjo, kad valgydamas dukart jaučiasi geriau.
A. Unikausko teigimu, kai žmogus rečiau valgo, jis jaučiasi ir lengvesnis, ir energingesnis. O jeigu valgome tik kartą per dieną?
„Užtenka vieno karto į parą. Dabar nė kiek nejuokauju. Tik, aišku, reikia žinoti, ką valgai, kad būtų gaunama visko, ko reikia, visavertis maistas turėtų būti.
O užkandžiavimo neturi būti. Tame tarpe tarp maistų neturi būti užkandžiavimo jokio ir ne kalorijose esmė, kad jūs, tarkim, suvalgėt kąsnelį kažko – esmė yra įvykęs faktas.“
Asmenims, dažnai susiduriantiems su pilvo pūtimu, pravartus ir protarpinis badavimas. Tačiau gali iškilti klausimas – jeigu valgome vieną kartą per dieną, kada geriausias laikas pavalgyti?
„Kaip kas pasirenka, įvairiai. Dažniausiai vis tik patariama, jeigu jau vieną kartą, kažkur tarp 15-17 valandos. Jeigu imsim išvis kalbėti apie tai, kada valgyti paskutinį kartą per dieną, geriausia valgyti ne vėliau kaip 16 val.“, – patarimais dalijosi profesorius.
O štai prabudusiems naktį ir užsinorėjusiems ką nors užkąsti, A. Unikauskas sako išgerti stiklinę šilto vandens.
Produktai, skatinantys pilvo pūtimą
Toliau kalbėdamas apie tai, kaip sumažinti pilvo pūtimą, vidaus ligų gydytojas išvardijo, kokių produktų reikėtų vartoti kuo mažiau arba jų visiškai vengti.
„Atsisakykite arba sumažinkite kvietinių miltų produktų, cukraus, bulvių, kukurūzų ir panašiai. Šie produktai yra mikroorganizmų, kurie ir formuoja dujas, maitintojai.
Mūsų žarnyne yra bakterijos ir jeigu joms duosi šių minėtų produktų, jos ten organizuos puotą, tada bakterijos išleidžia dujas į mūsų žarnyną ir tos dujos pamažu kaupiasi“, – aiškino laidos vedėjas.
Atsisakyti ar apriboti vartojimą reikėtų ne tik cukraus, bet ir medaus bei įvairių dirbtinių saldiklių – jie taip pat kelia pilvo pūtimą.
Pravartu sumažinti ir suvartojamų vaisių kiekį. A. Unikauskas išvardijo tris dažniausiai lietuvių valgomus vaisius, kurie yra kone pats blogiausias pasirinkimas, tai – obuoliai, kriaušės ir bananai.
Be to, tiems, kurie dažnai susiduria su pilvo pūtimu, reikia vartoti mažiau prebiotikų turinčio maisto.
„Prebiotikai yra maistas, kurį valgo bakterijos, o tai yra skaidulos. Ir, pavyzdžiui, žmonėms, kuriems būna visą laiką didelis pilvo pūtimas, patariama sumažinti valgomų skaidulų kiekį.
Kaip bjauriai beskambėtų, yra žmonių, kuriems nuo daržovių pučia pilvą. <...> Ir ką darysi? Arba atsisakyti daržovių, arba, pavyzdžiui, pereiti vien prie raugintų“, – kalbėjo gydytojas.
„Noriu priminti dar vieną dalyką, apie kurį jau kalbėjome kitoje laidoje – tai yra daržovėse esančios įvairios rūgštys, ypač oksalo rūgštis. Kaip sakiau, augalai nenori, kad mes juos valgytume ir ten yra įvairių medžiagų, kuriomis jie saugosi nuo mūsų.
Viena jų – oksalo rūgštis. Ji sudaro junginius su mūsų kraujyje esančiais mineralais, gauname oksalo druskas, jos pradeda į mūsų audinius lįsti ir pas mus atsiranda įvairių negalavimų“, – pridūrė profesorius.
O štai dar viena priežastis, dėl ko gali pūsti pilvą po valgio – alerginės ar nepriėmimo reakcijos tam tikriems maisto produktams, kurios gali pasireikšti ir žarnyne. Įdomu tai, kad alergija produktams kai kuriais atvejais gali pasireikšti vien tik pilvo pūtimu.
Viena dažniausių ir plačiausiai žinomų priežasčių – gliuteno netoleravimas, taip pat laktozės netoleravimas, tačiau alerginę reakciją gali sukelti ir pavieniai produktai, tada lieka vienintelė išeitis: vartoti po vieną produktą ir atsirinkti, nuo kurių ima pūsti pilvą.
Po valgio pajudėkite ir išgerkite šilto vandens su citrina
Laidos viešnia, „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė priminė ir kitas priežastis, dėl ko po valgio gali imti pūsti pilvą ir dažnai tai susiję su mūsų valgymo įpročiais.
Pavyzdžiui, nemalonius pojūčius pilve gali sukelti greitas valgymas paskubomis, vietoj to ji pataria valgyti lėčiau, valgio metu nežiūrėti televizijos ar nenaršyti telefone, o susikoncentruoti į maistą.
„Taip pat labai svarbu bevalgant nekalbėti, nes tada, jeigu daug kalbame valgant, priryjame daug oro ir to pasekoje dar labiau gali pūsti pilvą.
Ir taip pat labai maža smulkmena valgant ir geriant kažkokį gėrimą valgio metu yra šiaudelis. Jeigu geriame gėrimą per šiaudelį, tuo pačiu gauname daugiau oro ir nuo to gali pūsti pilvą“, – aiškino vaistininkė.
Be to, žarnyno veikla glaudžiai susijusi ir su nervine sistema, todėl patiriant stresą, daug nervinantis taip pat gali sutrikti virškinimo veikla.
Vienas blogiausių įpročių išties yra pogulis po valgio – daug kas mėgsta prisivalgę pasnausti, tačiau tada visi procesai sustoja, maistas užsistovi ir ima pūsti pilvą. Todėl patariama po valgymo ne prigulti, o pajudėti, pavyzdžiui, pasivaikščioti.
„Ir gerti daug vandens. O jei geriate šiltą vandenį su citrina, paskatinate ir tulžies išsiskyrimą, ir virškinimą gerinate, ir žarnyno veiklą“, – naudingais patarimais dalijosi J. Aleknienė.
Visą laidą žiūrėkite straipsnio pradžioje esančiame vaizdo įraše.
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 09.00 val. per TV3!