Mokslininkai pabrėžia, jog šie įpročiai, dažnai vadinami žalingais, turėtų būti kuo greičiau atsisakomi. Nors dauguma žmonių supranta, kad perteklinis alkoholio vartojimas ar rūkymas kenkia sveikatai, o judėjimas yra būtinas, žinojimas dar nereiškia, kad laikomasi šių žinių kasdieniame gyvenime.
Praėjusiais metais atliktas tyrimas parodė, kad viena surūkyta cigaretė gali sutrumpinti gyvenimą maždaug 20 minučių.
Be to, beveik kiekvienas sveikatos specialistas pabrėžia reguliaraus fizinio aktyvumo svarbą, tačiau, kaip rodo praktika, daugybė žmonių vis tiek renkasi nesveiką gyvenimo būdą, rašo unilad.com.
Nuo kokio amžiaus alkoholis ir žalingi įpročiai ima kenkti stipriau?
Suomijoje, Laurea taikomųjų mokslų universitete atliktas ilgalaikis tyrimas atskleidė, kada šie žalingi įpročiai ima akivaizdžiai kenkti sveikatai.
Tyrime dalyvavo 326 žmonės, gimę 1959 metais pietiniame Suomijos mieste Jyväskylä. Jų fizinė ir psichinė sveikata buvo stebima net penkiais gyvenimo laikotarpiais – kai jiems buvo 27 (1986 m.), 36 (1995 m.), 42 (2001 m.), 50 (2009 m.) ir 61 (2020–2021 m.) metai. Iki paskutinės tyrimo dalies mirė 120 dalyvių.
Pagrindinė tyrimo autorė pabrėžė, kad svarbu kovoti su žalingais įpročiais kuo anksčiau, nes jų padaryta žala linkusi kauptis laikui bėgant.
Ypač svarbu tai daryti iki 36 metų – būtent tuo laikotarpiu pradeda ryškėti neigiamas ilgalaikis poveikis ir nuo šio amžiaus alkoholio vartojimas ir kiti žalingi įpročiai ima kenkti vis labiau.
Tyrimo rezultatai parodė, kad:
- Rūkymas buvo glaudžiai susijęs su prastesne psichikos sveikata;
- Retas fizinis aktyvumas (rečiau nei kartą per savaitę) – su blogesne fizine sveikata;
- Gausus alkoholio vartojimas – su abiejų (tiek fizinės, tiek psichinės) sveikatos pablogėjimu.
Tyrimo bendraautoris dr. Kekäläinenas pabrėžė, kad bet kuriame amžiuje naudinga atsisakyti žalingų įpročių ir rinktis sveikesnį gyvenimo būdą. Net jei ankstyvajame gyvenimo etape buvo daroma klaidų, jų poveikį galima sumažinti.
„Neinfekcinės ligos, tokios kaip širdies ligos ar vėžys, pasaulyje sukelia beveik 75 proc. visų mirčių. Tačiau sveikas gyvenimo būdas padeda sumažinti šių ligų riziką ir prailginti gyvenimo trukmę.
Niekada nevėlu keisti savo įpročius – net ir vidutinio amžiaus žmogus, pasirinkęs sveikesnį kelią, gali sulaukti apčiuopiamos naudos senatvėje“, – pažymėjo jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!