Pašnekovas atskleidė, kad užšaldomi maisto produktai galioja neamžinai. Juos reikėtų suvartoti per tam tikrą rekomenduojamą laiko terminą.
Mėsos ir daržovių užšaldymas
Dietologas pokalbio metu pasakojo, kad mėsos užšaldymas yra vienas iš geriausių šių produktų išsaugojimo būdų.
„Dažniausiai toks būdas yra visai neblogas išsaugoti mėsos produktų maistinę vertę, ilgaamžiškumą, tai taip pat ganėtinai saugus būdas“, – apie mėsos produktus kalbėjo M. Liekis.
Apie daržovių bei uogų užšaldymo būdą pašnekovas taip pat atsiliepė teigiamai.
„Daržoves galima šaldyti, taip pat ir uogas. Nes jeigu jos yra nuskinamos lauke, nuplaunamos ir užšaldomos, tai jos dažniausiai išlaiko visus vitaminus ir prailgėja jų galiojimo terminas.
Jeigu laikysime paprastoje aplinkoje, tai jos greitai suges, bet jeigu šaldysime, tai išlaikys savo formą ir nepraras vitaminų“, – tikino dietologas.
Pieno produktų užšaldymas
Nors apie mėsos ir daržovių bei uogų užšaldymo būdą M. Liekis atsiliepė teigiamai, tačiau apie pieno produktų galiojimo prailginimo būdą jis atsiliepė kitaip.
„Su varške ir jogurtais yra šiek tiek sunkiau, nes jeigu mes juos užšaldome, tai jų tekstūra suprastėja.
Bent jau aš stengiuosi nedaryti to. Na, nebent paprastus jogurtus pašaldyti, kad jų konsistencija labiau primintų ledus.
Tuo tarpu jeigu mes šaldome sviestą, tai galime tai daryti ir vėliau, atšildžius, vartoti. Tačiau negalima jo užšaldyti antrą kartą, nes jis pakeis savo tekstūrą“, – paaiškino pašnekovas.
„Čia yra tas pats, kaip ir su uogomis. Atšildant uogas ir pieno produktus, jie gali prarasti šiek tiek vitamino C ir B grupės vitaminų.
Taip pat svarbu priminti, kad šaldomas sviestas ar daržovės turėtų būti sudedami į kažkokį plastmasinę dėžutę ar indą, kad nepakeistų savo išorinės tekstūros“, – kalbėjo M. Liekis.
Šių produktų šaldyti negalima
Pokalbio metu M. Liekis ne tik papasakojo apie tai, ką galima šaldyti, bet taip pat perspėjo ir kokių produktų šiukštu negalima dėti į šaldymo kamerą: kiaušinių, padažų, žalių bulvių, salotų, grietinės, citrinos.
„Visų pirma, negalima dėti kiaušinių. Jiems tikrai ne vieta šaldymo kameroje. Kaip ir grietinės nevalia dėti į šaldymo kamerą, kai tuo tarpu kitus pieno produktus šaldyti galima.
Taip pat padažų negalima dėti į kamerą, juos reikėtų suvartoti nešaldžius. Na, ir žinoma, žalių bulvių, salotų ir citrinos. Šie produktai valgomi iškart, jų galiojimo trukmės tikrai nepratęsite, jeigu įdėsite juos į šaldymo kamerą“, – pridėjo jis.
Užšaldyti produktai – neamžini
Dietologas taip pat perspėjo, kad užšaldytus produktus reikėtų suvartoti per tam tikrą laiką. Kitu atveju, gali nukentėti produkto maistinė vertė.
„Yra žmonių, kurie galvoja, kad galima šaldyti, kiek norime ir produktai nepraras savo maistinės vertės. Bet pagrindinės rekomendacijos sako, kad mėsai, daržovėms ir pieno produktams jie skirtingi.
Pavyzdžiui, raudona mėsa gali būti šaldoma nuo 4-12 mėnesių, vištiena nuo 9-12 mėnesių, žuvis iki 6 mėnesių, pieno produktai 6-9 mėnesių, sūris iki 6 mėnesių, o daržovės apie 8 mėnesius gali išsilaikyti. Vaisiai šaldomi nuo 6-9 mėnesių ir, jeigu šaldote duoną, tai nuo 2-3 mėnesių.
Paskui, tikėtina, kad jeigu šaldysime produktą 2 metus, tai pakis jo tekstūra, maisto kokybė“, – pabrėžė jis.