• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasarą stengiamės kuo dažniau ištrūkti į gamtą ir pasidžiaugti jos teikiama ramybe bei malonumais, tačiau čia slypi ir dideli pavojai – erkės bei viena iš jų platinamų ligų – erkinis encefalitas.

Vasarą stengiamės kuo dažniau ištrūkti į gamtą ir pasidžiaugti jos teikiama ramybe bei malonumais, tačiau čia slypi ir dideli pavojai – erkės bei viena iš jų platinamų ligų – erkinis encefalitas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši viruso sukeliama liga pavojinga tuo, kad negali būti neutralizuojama jokiais vaistais ir vienintelė efektyvi apsaugos priemonė – skiepai. Vis dėlto, „Antėja“ laboratorijos šeimos gydytoja Jūratė Karpovienė pastebi, kad vaikai, kurie labiausiai mėgsta dūkti gamtoje, nuo erkinio encefalito skiepijami rečiau nei suaugusieji.

REKLAMA

„Skirtumą, kad vaikai nuo erkinio encefalito skiepijami rečiau nei suaugusieji, išryškina ir tai, kad daugėja darboviečių, skiepijančių savo darbuotojus. Visgi, kodėl tėvai neskuba paskiepyti vaikų, yra kelios priežastys. Mes, gydytojai, visada patariame skiepyti vaikus nuo erkinio encefalito, tačiau ne visi tėvai sutinka“, – pasakoja gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl atsisakoma skiepyti vaikus?

Skiepai nuo erkinio encefalito galimi jau vienerių metų vaikui, tačiau, pasak gydytojos, tėvai dažnai nepagrįstai baiminasi, kad tokio amžiaus vaiko organizmui skiepų bus per daug. „Kadangi tuomet vaikai skiepijami ir privalomais skiepais, tėvai nusprendžia padaryti pertrauką ir neprivalomus skiepus, šiuo atveju nuo erkinio encefalito, nukelia vėlesniam laikui“, – įžvalgomis dalinasi gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita priežastis, kodėl atsisakoma skiepyti vaikus – finansinės išlaidos, kadangi skiepai nuo erkinio encefalito nėra kompensuojami valstybės, o skiepų kursą sudaro trys vakcinos. Kiekvieno kaina svyruoja nuo 30 iki 40 eurų.

„Žinoma, yra dalis tėvų, kurie tiesiog nusiteikę prieš skiepus, tad su šiais nusistatymais stengiamės dirbti daugiausia“, – sako Jūratė Karpovienė.

REKLAMA

Šalutinis poveikis

Specialistė atskleidžia, kad tėvai neretai išsako nuogąstavimus dėl šalutinio skiepų poveikio, tačiau ir čia gydytojai visada detaliai paaiškina galimas organizmo reakcijas ir nuramina tėvus, jog rimtesnės reakcijos į skiepą nėra dažnos, pasitaikančios vos vienam iš tūkstančio.

REKLAMA

„Skausmas dūrio vietoje, paraudimas ar lengvas patinimas pirmas tris paras – visiškai įprasta organizmo reakcija į vakciną. Gydytojai dažnai tėvams primena, kad erkinis encefalitas yra kur kas didesnis pavojus, nei skausmas tris dienas rankoje po skiepo“, – kalba šeimos gydytoja.

Susirgus, kokios laukia pasekmės?

Nusprendus nesiskiepyti erkinio encefalito padariniaigali būti centrinės nervų sistemos pažeidimai, smegenų uždegimai, įvairios komplikacijos dėl kurių retai, tačiau kartais ir mirštama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sudėtinga ligos diagnozė

Vaikų ligų gydytoja Indrė Plėštytė-Būtienė pastebi, kad kreipimųsi paskiepyti nuo erkinio encefalito padažnėja, kada artimoje aplinkoje kam nors įsisiurbia erkė. Tokiais atvejais tėvus apima panika dėl ligos padarinių ir šie nesvarstydami siekia vaikus kuo greičiau paskiepyti.

REKLAMA

Medikės teigimu, erkinio encefalito diagnostika yra gana sunki ir pastebima dažniausiai antroje ligos stadijoje, kada pasireiškia epilepsijos priepuoliai, paralyžius ir kiti nervų sistemos pažeidimai.

„Pirmos stadijos ligos simptomai yra labai panašūs į lengvo peršalimo simptomus, todėl tikslingai diagnozuoti ligą labai sunku, ypač vaikams, kada pastebėti įsisiurbusią erkę dažnai sudėtinga. Diagnozavus ligą gydymo eiga tik simptominė“, – akcentuoja I. Plėštytė-Būtienė.

Pašnekovė taip pat pabrėžia, kad visuomenėje yra plačiai paplitęs mitas, jog nuo erkinio encefalito būtina skiepytis tik žiemą arba ankstyvą pavasarį. Vis dėlto, nors šis metas tinkamiausias, pasiskiepyti ar paskiepyti savo vaikus niekada nevėlu, kadangi jau po pirmos vakcinos susiformuoja tam tikras imunitetas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų