Tačiau keli tūkstančiai atvykėlių restoranų apyvartų neišgelbėjo – vieno restoranų tinklo vadovas, sako, kad dėl ribojimų Vilniuje jie prarado šimtus tūkstančių eurų pajamų. Tačiau kiti barai ašarų nelieja ir tikina, kad vakar, kai į barus suplūdo užsieniečiai, uždirbo net daugiau nei įprastai.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Pasibaigus antrajai NATO viršūnių susitikimo dienai, kurią vainikavo JAV prezidento Joe Bideno vieša kalba Vilniaus universitete, sostinės centre šurmuliavo barus ir restoranus užplūdę lietuviai ir miesto svečiai.
Kai kurie į barus patraukė iškart po J. Bideno kalbos. Tarp jų ir daug užsieniečių, dirbusių pačiame NATO viršūnių susitikime – delegacijų narių ir žurnalistų. Pakalbinti miesto svečiai sakė, kad dar nė nespėjo paragauti lietuviškų patiekalų, mat per darbus tam tiesiog neturėjo laiko, tad tradicinio maisto – šaltibarščių, cepelinų ir kugelio – ėjo skanauti vėliau.
„Mes buvome labai užsiėmę su NATO suvažiavimu, tai tik dabar esame laisvi ir bandome pažinti miestą. <...> Lietuviško maisto dar daug neragavome, bet mes tik dabar turime galimybę kažko paragauti“, – kalbėjo iš Tuniso atvykusi Assia
„Ieškau paragauti tradicinio maisto, vietinio. Nes šiaip valgau labai skirtingą maistą“, – antrino svečias iš Libano Ibrahimas.
O kai kurie pasidalijo įspūdžiais jau ir po vakarienės. Žurnalistės, atvykusios į renginį iš Švedijos, sakė, kad lietuviški valgiai joms patiko ir maistas netgi panašus į jų pačių nacionalinius patiekalus.
„Man atrodo, kad lietuvių skoniai labai panašūs į mūsų, švediškus. Bent jau tas maistas, kurį ragavau“, – sakė švedė Karen.
Tik lietuvių verslininkų lupamos kainos stebina net švedus: „Kai pamatėme kainas, galvojome, oho. <...> Aš manau, kad kainos ganėtinai aukštos, ypač Lietuvos žmonėm, kurių algos ne tokios aukštos kaip mūsų. Tai šiek tiek šokiravo“.
Tačiau komplimentais tankių miškų apsuptą, žaliuojančią Lietuvą bei išskirtinį Vilnių ir jo architektūrą apdovanojo kiekvienas sutiktas miesto svečias.
„Man patinka ši šalis. Labai daug žalumos, žmonės draugiški, svetingi, nuostabūs. Man patinka ši šalis, ir norėčiau grįžti kaip turistas, nes dabar esu kaip žurnalistas“, – Lietuvą gyrė libanietis Ibrahimas
„Paskutinį kartą buvau čia prieš 15 metų. Dabar Vilnius pasikeitęs, tapo labai europietiškas“, – stebėjosi ir žurnalistė iš Švedijos.
Veikiausiai dažnam vilniečiui dar sunku suprasti, kad dviejų NATO viršūnių susitikimo dienų metu jų kaimynystėje miegojo penktadalio pasaulio valstybių lyderiai – ir ne šiaip sau valstybių, bet labiausiai civilizuotų planetoje. Nedažnai galima pamatyti ramiai Vilniaus centre einantį ir tau linktelintį Kanados premjerą Justiną Trudeau.
O kiti vilniečiai užfiksavo, kaip itin jaunai atrodanti 50-metė Pietų Korėjos pirmoji ponia Kim Keon Hee apsilankė žinomoje sostinės ypač prabangių drabužių parduotuvėje. Jos jauna išvaizda ir subtilus stilius nuolat aptarinėjami užsienio žiniasklaidos, kur ji jau pelniusi stiliaus ir mados ikonos vardą.
Vilnius kelias dienas dėl NATO renginio saugumo buvo užbarikaduotas. Įvažiuoti į sostinės centrą ir senamiestį buvo neįmanoma, tad daugelis vilniečių dėl to išvažiavo ilsėtis į Lietuvos kurortus ir sodybas. Keleiviniai lėktuvai su turistais į Lietuvą taip pat neskrido, tad restoranai neteko lankytojų ir skelbia praradę bent kelis šimtus tūkstančių eurų.
„Vilniaus restoranai nukentėjo vidutiniškai iki 30 proc. Ir maždaug visa savaitė bus tokia prasta, nes iš anksto buvo apie tai kalbama, tai daug kas paprasčiausiai prasiilgino atostogas“, – teigė „Amber Food“ vadovas Gediminas Balnis.
Tradiciškai, kaip ir visi turistai, delegacijų nariai bei žurnalistai ragavo cepelinus, barščius, bulvinius blynus, kurie esą daugeliui patiko. Tačiau išskirtinai užsieniečius stebino lietuviška kepta duona.
„Kepta duona, sakyčiau, vienas iš įdomiausių patiekalų, nes net Lenkijoje, kai bando nukopijuoti, neišeina, nes jie neturi tokios duonos. Kepta duona – irgi mūsų išskirtinumas“, – sakė G. Balnis.
Kol vieni verkia, kiti džiaugiasi. Benamiai kruopščiai surinko tuščius numestus buteliukus prie Vilniaus universiteto, kur žmonės rinkosi klausyti JAV prezidento J. Bideno kalbos ir negalėję jų neštis su savimi, paliko gatvėse.
Barai sako, kad NATO renginys jų praktiškai nepaveikė, o antrąją jo dieną į barus atsipalaiduoti ėjo į NATO susitikimą suvažiavę svečiai – delegatai ir žurnalistai. Tad kai kurie barai uždirbo netgi daugiau nei įprastą vakarą.
„Padidėjo pardavimai, nes ėjo, atsipalaidavo, susirinko daugiau nei įprasta žmonių. <...> Pačiu renginiu labai džiaugiamės, o tuo padidėjusiu srautu irgi džiaugiamės. Bet kad labai padidėjo, tai nėra“, – kalbėjo Naktinės ekonomikos asociacijos „Nakta“ prezidentas Raimondas Pranka.
Apie istorinių įvykių centre atsidūrusį Vilnių ir čia vykusį NATO suvažiavimą per kelias dienas įvairių šalių spauda parašė apie 100 tūkstančių publikacijų. Į miestą atvyko daugiau nei tūkstantis skirtingų šalių žurnalistų. O Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio kalba Lukiškių aikštėje paminėta 230 straipsnių, kurių auditorija siekė 1,4 milijardo žmonių.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.