Gyventojai gali sulauktii ne palengvinimų, o naujų ribojimų – padėtis ypač sudėtinga pietryčių Lietuvoje. Esą Vilnius gali būti vienas pirmųjų miestų, kur karantinas bus griežtinamas. Nelaukusi valdžios sprendimų, pirmąjį žingsnį žengė Vilniaus arkivyskupija, kuri iki antrosios Velykų dienos stabdo mišias su dalyviais.
Seimo į protesto akciją rinkosi netikintys nei skiepais, nei karantinu. Juos sukvietė išsišokimais protestuose pagarsėjusi lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė. Ji, anksčiau protestuodama prieš „Laisvės kalvos“ paminklą sostinės Lukiškių aikštėje, jos maketą apipylė dažais. Astrauskaitė anksčiau ne kartą piktinosi sostinės savivaldybės sprendimais dėl Kazio Škirpos ir Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo ženklų.
„Taip, karantinas, labai blogai. Vyksta didysis pasaulio perkrovimas, mes dalyvaujame. Visa žmonija nepaskelbtame trečiajame propagandiniame farmaciniame kare“, – sako protesto organizatorė A. Genovaitė Astrauskaitė.
Astrauskaitė Vilniaus miesto savivaldybei tik pranešė apie protesto akciją. Be specialaus leidimo galėjo susirinkti iki 15 žmonių, tačiau protestas sulaukė apie 100 dalyvių, kurių daugumą nedėvi kaukių. Žmonės piktinasi ne tik karantinu, bet ir Seimo noru kai kurioms profesijoms neleisti dirbti neatlikus testo dėl CVOID-19. Protesto dalyviai skleidžia ir melagingas sąmokslo teorijos ir elementarias nesąmones:
„Karantinas – priežastis, dėl ko yra, nes yra pasaulyje perprodukcija, pagaminta per daug visko, pilna stovi, niekas neperka. Ir, kad nebūtų krizės dabar, žmonės stabdo gamybą, kad negamintų toliau.“
„Vis tiek visi žmonės turės persirgti, čia paprastai kaip vėjaraupiais kokiais, kai visi persirgs, baigsis sergamumas. Asmeniškai, nepažįstu nei vieno sergančio.“
Protesto dalyvius palaiko ir galimybės pasiskiepyti atsisakę Seimo nariai.
„Žmonės, kurie nesirūpina savo sveikata, vartoja alkoholį, kurie rūko, kurie nejuda visai, pikti, įsitempę strese. Jiems po skiepo ateis ramybė. O tie, kurie nenori skiepytis, jie nesiskiepys, nes jie kiekvieną dieną skiepijasi, judėjimu, grūdinimųsi, sveiku maistu“, – pasakoja Seimo narys Dainius Kepenis.
Tuo metu Vyriausybėje premjerė I. Šimonytė aiškina, kad karantino švelninimo Lietuvos gyventojai gali nesitikėti.
„Epidemiologinė situacija yra, deja, tokia, kad kalbėti apie kažkokius papildomus laisvinsimus artimiausiu metu mes nematom jokio pagrindo. Aplink Vilnių, bet taip pat Marijampolėje epidemiologinė padėtis blogėja pakankamai sparčiai, todėl svarstyti kažkokių papildomų laisvinimų artimiausiomis savaitėmis, manau, kad mes neturėsime galimybių“, – teigė I. Šimonytė.
I. Šimonytė išskiria dvi pagrindines rizikas: artėjančias Velykas, kurių metu, spėjama, išaugs gyventojų mobilumo rodikliai, bei sparčiau plintančias koronaviruso mutacijas. Esą savivaldybėse, kur koronaviruso atmainų daugiausia, gali tekti įvesti papildomus ribojimus.
„Mums reikės tas priemones suderinti taip, kad mes galėtumėme tos atmainos plitimą lokalizuoti. Ir labai gali būti, jeigu kažkokiose savivaldybės tą plitimą nustatytumėm didesnį, nepaisant to, kad epidemioginė situacija dabar atrodo techniškai geresnė nei juoda, mes norėsim taikyti papildomas priemones tam, kad galėtumėme sunaikinti tą viruso atmainą ten, kur nustatėme“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Anot premjerės, situacija dar yra analizuojama, bet, jei reikės, papildomi griežtinimai gali būti patvirtinti ketvirtadienį arba penktadienį. Laboratorijos koronaviruso mutacijas šiuo metu dažniausiai aptinka pietryčių Lietuvoje, ten, kur sergamumo rodikliai prasčiausi, – Marijampolėje, Vilniuje.
„Jeigu Vilniuje situacija jau rimtesnė ir Vilniaus regione visame, Vilniaus rajone ir aplinkui, tai skirkime vakcinų bent jau tiek, kiek kitiems miestams. Karantinas reikalingas turbūt yra, bet mes puikiai matome, kad jis veikia tik iš dalies, žmonės yra pavargę ir ne visą laiką sugeba to laikytis“, – sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
„Vilniaus regione yra staigus kilimas. Kadangi negirdime jokių žinių, kad tai yra kažkokie proaktyvūs veiksmai, kurie iššaukia tą pakilimą. Reikia manyti, kad tai yra reaktyvūs. Žmonės pradėjo plūsti į mobiliuosius punktus ir testuotis. Jeigu tokia situacija yra, mes turime tą trečią bangą vienareikšmiškai“, – pasakoja sveikatos ekspertų tarybos narys Vaidotas Zemlys-Balevičius.
Anot I. Šimonytės, karantino griežtinimas tikriausiai bus susijęs su privalomu darbuotojų testavimu.
„Pavyzdžiui, maisto parduotuvių testavimas, darbuotojai, kirpyklų. Visi verslai, kurie dabar veikia, ten reikėtų profilaktinio testavimo tam, kad mes turėtumėm duomenis. Profilaktinis testavimas mums leistų proaktyviai nustatyti atvejus“, – teigia V. Zemlys-Balevičius.
Augantys sergamumo rodikliai kelia nerimą ne tik Vyriausybei. Vilniaus arkivyskupija mišias su žmonėmis laikinai stabdo iki Velykų antrosios dienos. Pamaldos su tikinčiaisiais stabdomos Vilniaus miesto ir rajono, Švenčionių rajono ir Visagino savivaldybėse. Mišios nevyks ir Širvintų rajone esančiose Alionių bažnyčioje, Bartkuškio ir Šiaulių koplyčiose.