Kulkosvaidžius pikapuose galima pamatyti gana dažnai. Tačiau tai, ką Charkivo meistrai planuoja įdiegti, tikrai stebina. Tokie ginklai, kurie bus įrengti, dažniausiai naudojami sunkesnėse ir rimtesnėse karinėse mašinose. Turima omenyje „Grad“ sistema.
„Grad” – reaktyvinė daugkartinio paleidimo raketų sistema, Sovietų Sąjungoje sukurta prieš 60 metų. Šis ginklas leidžia sunaikinti taikinius iki 40 kilometrų atstumu su 122 kalibro šaudmenimis. Sviediniai dedami į kreipiklius, į kuriuos jų telpa 40. Be abejo, tokios galios šaudmenys montuojami į didelius sunkvežimius.
„Ši sistema pasirodė esanti labai veiksminga. Mūsų broliai atvežė trofėjų vamzdžius ir užsakė pagaminti. Visi trofėjai, atitekę iš priešų, turi kariauti mūsų pusėje“, – sako specialaus dalinio karys Igor „Kalvis“.
„Šiomis sistemomis siekėme tikslumo. Dabar jos veikia kaip snaiperio šautuvai“, – teigia savanoriškos organizacijos „Ukrainos sakalai“ vadovas Jurijus Sokolianskis.
Ir tai yra vienas iš pagrindinių privalumų, kadangi originali „Grad” sistema ugnimi padengia tam tikrą plotą nustatytuose kvadratuose. Sistemai, kurią sukūrė Zaporižios meistrų komanda, pakanka tik trijų kreipiklių, kurie išleidžia šaudmenis tiksliai į taikinį. Mobilumas yra dar vienas tokių pikapų privalumas.
„Kol orkai supras, iš kur šaudoma, mūsų vaikinai galės greitai pakeisti pozicijas. Tokiu būdu išgelbėjame ir ginklus, ir jų gyvybes“, – tvirtina J. Sokolianskis.
Savanoriai iš Zaporižios suprojektavo automobilius iš to, kas gulėjo garaže arba galėjo gauti pusvelčiui. Vamzdžiai – kariniai trofėjai, juos tiekia kovinės brigados tiesiai iš mūšio lauko.
„Sukimo ratas naudojamas kai kurių tipų transporto priemonėse, pavyzdžiui, traktoriaus arba „Kamaz“ priekaboje. Tai sukimo ratas. Kėlimo ir nuleidimo mechanizmas paprastai naudojamas MEZ sistemai. Anksčiau jis buvo naudojamas užkardoms kelti geležinkelio pervažoje arba prie įėjimo į kontrolės punktą“, – pasakoja J. Sokolianskis.
Traktorių ar sunkvežimių atsarginių dalių yra daugiausia, nes šie žmonės – ūkininkai. Dauguma jų yra persikėlę iš okupuotų Zaporižios ir Donecko regionų.
„Mes esame labai motyvuoti ginklus padaryti galingesnius ir kuo daugiau jų, kad mūsų vaikinai galėtų kuo greičiau išlaisvinti mūsų šalį“, – teigia J. Sokolianskis.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.