O Italijos seismologas skelbia ir įdomių duomenų – esą po žemės drebėjimo Turkija pasislinko bent 3 metrais.
Dar prieš savaitę 24-erių metų vyras buvo laimingiausias pasaulyje – už trijų mėnesių turėjo įvykti jo vestuvės. Tačiau po to, kai Turkiją supurtė beveik 8 balų žemės drebėjimas, jam nebeliko nieko. Vyras glaudžiasi prie žuvusios sužadėtinės kūno ir paskutinįkart jai taria sudie.
„Ji man sakydavo: „Jaučiu, kad vestuvės neįvyks“. Ir jai dėl to buvo liūdna. Atrodo, ji jautė, kas nutiks. Aš jai vis sakiau – kad ir kas nutiks, niekas negali man sutrukdyti būti su tavimi. Niekada negalvojau, kad viskas baigsis šitaip“, – sako Yunus Emre Kaya.
Jo sužadėtinė, kuriai buvo vos 20 metų, gyveno Kahramanmarašo mieste – visai šalia žemės drebėjimo epicentro. Tačiau gamtos stichija savo aukų nesirenka nei pagal amžių, nei pagal lytį. Turkija skelbia, kad Žemės drebėjimo aukų skaičius artėja prie 15 tūkstančių.
Ir vis tik net didžiausiame skausme ir tamsoje apstu stebuklų. Gelbėjimo operacija vyksta Chatajaus regione, Turkijos pietuose. Gelbėtojai po beveik trijų parų iš griuvėsių ištraukia visiškai sveiką kūdikį – mergytę, vardu Helena. O netrukus po nuolaužomis jie randa ir keturis jos šeimos narius.
Tokių žmonių – vis dar prispaustų griuvėsiuose – gali būti tūkstančiai. Tad gelbėtojai stengiasi juos surasti klausydami pagalbos šauksmų...
Mat laikas, per kurį dar įmanoma rasti gyvuosius, kurie griuvėsiais buvo užversti pirmadienį po Turkiją supurčiusio smarkaus – beveik 8 balų – žemės drebėjimo – senka. Kiekviena minutė gali kainuoti žmonių gyvybes.
Tačiau jei Iskenderuno mieste gelbėtojai kai kurioms šeimoms gali sugrąžinti net jų šeimos keturkojus, kitur pagalba iki šiol neatvyko. Pasigirdo ir kalbų, kad Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdohanas 12-ai valandų buvo užblokavęs socialinį tinklą „Twitter“, kad turkai negalėtų dalytis žiniomis apie tai, kad jis pagalbą siunčia tik į tuos regionus, kuriuose už jį balsavo.
Už tai jis sulaukė ir smarkių kritikos kirčių – esą tokiais veiksmais jis trukdo laiku pristatyti pagalbą į regionus, kur jos labiausiai reikia. O jos reikia milijonams – nežinia, kiek jų liko be namų. Mat jau dabar skaičiuojama, kad sugriuvo mažiausiai 75 tūkstančiai namų. Aiškėja ir kodėl namai Turkijoje sukrito tarsi kortų nameliai – esą šalyje itin prastai laikomasi statybos standartų.
Beje, vienas Italijos seismologas paskelbė ir įdomių duomenų – esą tektoninė plokštė, ant kurios ribos yra Turkija, dėl Žemės drebėjimo galėjo pasislinkti maždaug trim ar net šešiais metrais. Paprastai tariant, tiek pasistūmėjo ir pati Turkija. Vis tik tikslesnė informacija paaiškės tik atidžiai ištyrus satelitines nuotraukas.
Masinius kapus žuvusiesiems kasa Sirijoje. Jų skaičius jau viršijo 3 tūkstančius. Maždaug 2 tūkstančiai žemės drebėjimo aukų yra separatistų kontroliuojamuose teritorijose, kurias vangiai pasiekia humanitarinė pagalba ir gelbėtojų pajėgos. Pagalbos tiekimą apsunkina ir pats Sirijos režimas, kuris reikalauja, kad visa humanitarinė pagalba būtų tiekiama tiesiogiai šalies Vyriausybei, kuri esą pagalbą paskirstys. Tačiau kitos valstybės nepasitiki Basharo al-Assado Vyriausybe ir baiminasi, kad šios pagalbos ji laiku neperduos. Vis tik šiandien Jungtinėms Tautoms pavyko į Siriją pristatyti pirmuosius pagalbos krovinius.
Šalyje vis dar vyksta ir gelbėjimo operacijos – netoli sienos su Turkija gelbėtojams pavyko iš griuvėsių ištraukti berniuką, kuris po betono luitais praleido dvi dienas.