• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tiek klaipėdiečiams, tiek miesto svečiams neatsiejama uostamiesčio įvaizdžio dalis yra palei Kuršių marias uoste iškilę milžiniški, milijonus eurų kainuojantys kranai.

Tiek klaipėdiečiams, tiek miesto svečiams neatsiejama uostamiesčio įvaizdžio dalis yra palei Kuršių marias uoste iškilę milžiniški, milijonus eurų kainuojantys kranai.

REKLAMA

Žilvinas – vienas iš žmonių, valdančių „Klaipėdos konteinerių terminalo“ kraną. Nors liaudyje įprasta jį vadinti kranistu, tikrasis vyro profesijos pavadinimas – dokininkas mechanikas. Žilvinas šiuo darbu susidomėjo prieš 22-us metus. Praėjo griežtą atranką, kurioje iš dešimties pusė kandidatų atkrenta ir įsidarbino. Sako, aukščio nebijo, o ir rankos nedreba. Per pamainą perkelia 300 konteinerių.

„Po pusės metų mes pradėjome dirbti. Pusę metų mokėmės. Teorija, praktika. Buvo naujovė tokia. Nebuvo čia tokių konteinerių terminalų. Su tokiais kranais“, – pasakoja dokininkas mechanizatorius Žilvinas Matulevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Metams bėgant technologijos tobulėjo. Tad dabar Žilvinas dvejomis vairalazdėmis valdo tūkstančio tonų svorio kraną, kurio vertė dešimt milijonų eurų. 53-ijų metrų ilgio strėle, kuria Žilvino kabina ir juda, turintis milžinas pritaikytas krauti 19 eilių konteinerių ant denio turinčius laivus. Tai ypač aktualu krano savininkui „Klaipėdos konteinerių terminalui“, mat taip įmonė gali aptarnauti vis didesnius laivus. Šis kranas sugeba pakelti 65 tonų svorį.

REKLAMA

„Bandėt? – Bandėm. – Kaip baigės? – Viskas gerai. Ir pakėlėm, ir nuleidom“, – kalba Žilvinas.

Konteinerius vyras mato tiesiai po savo kojomis bei kabinoje esančiame monitoriuje. Krano griebtuvą valdo ir pedalais. Yra ir dar visokiausių reikalingų mygtukų. O kad nebūtų nuobodu, kabinoje įrengta ir radijas. Dieną praskaidrina „Power Hit Radio“ sotis ir linksmi jos vedėjai. Kontaktams su kolegomis yra racija.

REKLAMA
REKLAMA

„Įgūdžiai. Dirbi, dirbi. Laivai skirtingi. Per ilgus metus ir įgauni patirtį. Laivai skirtingi. Vienus lengviau krauti, kitus – sunkiau“, – sako Žilvinas.

Pavyzdžiui, jei pakyla vėjas. Tada prikabintas konteineris siūbuoja ir jį tinkamai pakelti ar pataikyti uždėti ant vilkiko ypač sunku. Tiesa, Žilvinas pataria netikėti filmais – krano mechanizmas sukurtas taip, kad net norėdamas pakelto konteinerio nenumesi. O kine herojai juos lyg niekur nieko mėto ant blogiukų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokie kranai, kokiame dirba Žilvinas, terminale stovi keturi. Naujausias pirkinys – 4 milijonus eurų kainavęs ypač galingas kranas. Nors strėlę valdo kabinoje sėdintis operatorius, patį kraną galima judinti nuotoliniu pulteliu. O ir bėgių jam nereikia.

„Jo keliamoji galia – 154 tonos. Tai tikimės greičiau ir lengviau, ir paprasčiau iškrauti krovinius“, – teigia Klaipėdos konteinerių terminalo vadovas Edvinas Juodis.

REKLAMA

Pavasarį čia atkeliaus dar vienas toks kranas. Tad bendrai abu galės pakelti net 300 tonų sveriantį krovinį. Tokio galingumo technikos neturi nei Latvija, nei Estija. Tačiau, kad ir kokie tobuli kranai bebūtų, visi uoste sutinka – be juos valdančios žmogaus tai tik metalo krūva. Todėl kranistai, ar tiksliau, dokininkai mechanizatoriai uoste labai gerbiami ir vertinami.

„Žmogus turi būti labai koordinuotas. Jis turi numatyti kelis žingsnius į priekį. Turi turėti gerą reakciją, nuovoką, tai nėra paprasta ir ne visi žmonės tai turi ir gali. Sunku tai ir perduoti. Įgimtos savybės žmogui leidžia tapti geru kraninku“, – tikina Klaipėdos konteinerių terminalo generalinis direktorius Vaidotas Šileika.

Nors vadovai jų atlyginimų dydžių neišduoda, tačiau sako, kad tai vieni geriausiai apmokamų specialistų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų