Ar vairuotojams Lietuvoje jau atėjo laikas trinti rankomis dėl sumažėjusių degalų kainų? Naftos karas, kilęs tarp Rusijos ir Saudo Arabijos numušė naftos kainas į dar neregėtas žemumas. Tiesa, jos šiandien šiek tiek kilstelėjo.
Tačiau daugelis kalbintų vairuotojų Lietuvos degalinėse tikina, kad kainų kilimo ar smukimo pastebėję nėra:
„Nebūna man atrodo, būna kur tai kitur, valstybėse kitose, pas mus Lietuvoj tik tai kyla.“
„Didelės. Galėtų būti ir mažesnės.“
„Savaitgaliais gal mažesnės kainos sakyčiau.“
„Už 1000 eurų į 8 cilindrų variklį įsimontavom dujas ir visiems tą patį patariam daryti. Ir atsisakyti dyzelio, ir net benzino ir nešerti Putino režimo.“
Šalies degalinėse šiandien įprasta diena. Vidutiniška A95 kaina šalyje – apie 1,23 euro už litrą. Tačiau pasaulyje – neramu. Prasidėjus Rusijos ir Saudo Arabijos naftos karui vakar kaina už barelį nukrito apie 30-ia procentų iki 33,5 dolerių. Tokios žemos naftos kainos pasaulyje nebuvo nuo pat 1991-ųjų metų.
„Nesusitarus dviem šalims, kurios eksportuoja naftą, buvo įsivelta į karą. Karas pasižymi tuo, kad yra didinama gavyba, ir gavybos didėjimas lemia kainos smukimą. Na, ir visoj šitoj aplinkoj žaidžia ir koronavirusas, kuris sumažino vartojimą“, – sako ekonomistas Marius Dubnikovas.
Pasak ekonomisto, naftos karo metu kainų šokinėjimas – visiškai normalus procesas, tačiau prognozuoti kada ir kaip baigsis šis naftos gavybos karas tarp Rusijos ir Saudo Arabijos konfliktas, kol kas dar anksti. Tačiau ekonomistai sako, kad Lietuvoje degalų kainos, nors ir ne iškart, turėtų kristi.
„Šis pokytis galėtų pasireikšti jeigu naftos kaina išliks esamame lygyje arba dar leisis žemiau, ir tada mes tokį pokytį priklausomai nuo skirtingo degalinių tinklo turėtume tikriausiai pradėti jausti po kokių 10 dienų“, – pasakoja M. Dubnikovas.
Ekonomistas prognozuoja, kad kaina turėtų būti 6-8 centais mažesnė už dabartinę. O Lietuvos naftos prekybos įmonių asociacijos atstovė – ne tokia konkreti. Pasak jos – teigti galima tik viena – degalų kainų kritimas bus ženkliai mažesnis nei naftos.
„Nukritus didmeninėms kainoms, kad ir 5 eurocentais ar, sakykim, kad ir 10, tai degalinėje tai gali atsispindėti tik pusę tos kainos. Kainos sudaro didmeninės produkto kainos – tai yra benzino didmeninė kaina, dyzelino didmeninė kaina, kita dalis pakankamai didelė yra mokesčiai“, – teigia asociacijos atstovė Daiva Jokšienė.
Nors naftos kainų kritimas – blogas ženklas verslui, tačiau Lietuvai dėl šiuo metu daugiausia koronaviruso stebimo nuosmukio pasaulio finansų rinkose smarkiai jaudintis dar nėra ko.
Pasak ekonomistų – dabartinį akcijų kainų kritimą lemia didelis neapibrėžtumas bei nevaldomas ligos plitimas, tačiau Lietuva kol kas pasaulio kontekste atrodo labai gerai. Kol kas čia koronavirusas neišplito.
„Jeigu asmeniniai finansai yra tvarkingi, jeigu nėra perteklinių finansinių įsipareigojimų, jeigu šalies ekonomika yra subalansuota ir neperkaitusi, taip, kaip dabar yra Lietuvoje, tai tas poveikis iš Kinijos, Irano ar Italijos ar iš Jungtinių Amerikos Valstijų gali būti toks, kurio daugelis iš mūsų net nepajus ar nepamatys“, – kalbėjo ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Pasak ekonomisto – 2009-ųjų metų finansinės krizės scenarijus mūsų valstybei nenusimato:
„Valstybė buvo nepasiruošusi, turėjo didžiulį deficitą, neturėjo jokio rezervo, neturėjo galų gale galimybės skolintis už neigiamas palūkanas. Tai Lietuva 2008-aisiais ir 2020-aisiais metais yra kaip diena ir naktis. Tai net jeigu ir visam pasaulyje bus sukrėtimas didesnis negu buvo 2008-aisiais metais, poveikis Lietuvai bus gerokai švelnesnis nei tuomet.“
Beje, didžiausia pasaulyje naftos eksportuotoja Saudo Arabijos „Aramco“ pranešė, kad balandį naftos gavybą dar padidins, o tai gali dar labiau sumažinti naftos kainas rinkoje.